Winnipeg - St. Louis 4:3 SNPavelec vychytal výhru v nájezdech a Winnipeg přeťal šňůru proher

Praha/Winnipeg

Winnipeg i díky dobrému výkonu českého brankáře Ondřeje Pavelce v NHL přerušil čtyři zápasy trvající sérii porážek. Kanadskému týmu se to povedlo díky vítězství nad St. Louis 4:3 po nájezdech. V dalším utkání nestačil Phoenix na Anaheim. Kojotům k vítězství nepomohla ani vůbec první letošní branka Rostislava Klesly.

Český brankář Ondřej Pavelec slaví se spoluhráčem Bogosianem vítězství na penalty nad St. Louis.

St. Louis zkraje utkání ve Winnipegu domácí tým předčilo. Jets sice krok zanedlouho srovnali, do vedení šli ale i tak první hosté. Clitsome vinou pádu ztratil na zadním mantinelu puk, jehož se zmocnil útočník Blues T.J. Oshie. Ten poté přihrál do mezikruží Davidu Backesovi, který střelou z první překonal Pavelce a otevřel skóre zápasu.

Svižný hokej pokračoval. Navýšit vedení hostů mohl Tarasenko, ale trefil jen tyč. Naproti tomu Winnipeg zásluhou Olliho Jokinena vyrovnal. Brankář St. Louis Brian Elliott vyrazil před sebe kotouč vystřelený z pásma, finský útočník ho pak jen dojel, plácl do něj a lehkou střelou vyrovnal. Ještě před koncem třetiny si ale Blues vzali vedení zpět.

Obránce Winnipegu Trouba špatně rozehrál u vlastní modré, puk si převzal Alexander Steen a z vrcholu levého kruhu přesnou střelou skóroval.

Ve druhé části se oba týmy spíš hledaly a v obraně byly opatrnější. Pět minut před jejím koncem měli Blues na lopatě další gól. Tandem Stewart-Roy ujel do přečíslení na jednoho obránce Jets, Pavelec ale proti dobře mířené střele od Roye pohotově zasáhl vyrážečkou.

Skóre se měnilo až ve třetí třetině. Steen byl při svém dorážení na brankovišti úspěšný a svým druhým gólem večera zvýšil vedení Blues už na 3:1. Mohlo se zdát, že hosté si už utkání pohlídají, ale...

Český obránce v barvách St. Louis Polák v obranném pásmu nepřesně rozehrál, ke kotouči se pak dostal Tobias Enström, který tvrdým příklepem od pravého mantinelu Elliotta propálil. Stejný bek poté i dvě minuty před koncem třetiny vyrovnal a poslal zápas do prodloužení. Jets nakonec utkání zdárně otočili. Bod navíc jim v sedmé sérii nájezdů získal Jokinen.

„Vyhrát takový zápas je sakra dobrý pocit," radoval se domácí útočník Bryan Little. „Porazili jsme velmi silného soupeře a snad nám to dodá trošku sebevědomí. Musíme si věřit, že takové týmy můžeme porážet v každém zápase," dodal Little.

V kabině St. Louis, které o den dříve porazilo po nájezdech Chicago a ze sedmi zápasů má pět výher, panovalo rozhořčení. „Vyhodili jsme z okna jeden bod," lamentoval autor dvou branek Steen. „Když vedeme v závěru zápasu o dva góly, neměli bychom takhle ztrácet body."

Ducks vyhráli pošesté v řadě

Anaheim přetlačil Phoenix a získal tak svou šestou výhru v řadě. Stejně jako Winnipeg zvítězil až po samostatných nájezdech, a to díky úspěšné penaltě Jakoba Silfverberga.

Domácí šli do vedení sedm minut po úvodním hvizdu. Obránci Phoenixu zapomněli na Teema Selänneho, který měl dost času, aby na hranici brankoviště v klidu zakončil a Smitha prostřelil. Phoenix se vyrovnání dočkal až ve druhé části. Obránce Yandle našel u tyče číhajícího Antoina Vermetta, který za záda brankáře Hillera usměrnil střílenou přihrávku.

Hosté skóre otočili ve třetí periodě, kdy se prosadil český obránce Rostislav Klesla. Svého gólu dosáhl razantním výpalem od útočné modré. Asistenci u rozdílové branky Kojotů si připsal útočník Hanzal.

Anaheim nakonec s vydatnou porcí štěstí skóre vyrovnal. Dvě minuty před koncem utkání nahodil kotouč od modré čáry forvard Nick Bonino a jeho střela doplachtila až do horního růžku Smithovy branky.

Phoenix této ztráty jistě po utkání litoval. Anaheim totiž v šesté sérii nájezdů rozhodl o svém vítězství. Zápas, který měl i charakter souboje brankářů, tak vyzněl lépe pro Švýcara v dresu Ducks Jonase Hillera.

Anaheim vylepšil svou bilanci na šest výher proti jediné prohře a prožívá nejpovedenější start do sezóny v historii klubu. V ročníku 2006/07, kdy jeho hokejisté vyhráli v úvodních sedmi duelech pětkrát, nakonec dokráčeli až k zisku Stanley Cupu.

Výsledky NHL:
Anaheim - Phoenix 3:2 po sam. nájezd. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 7. Selänne, 58. Bonino, rozh. nájezd Silfverberg - 32. Vermette, 48. Klesla (Hanzal). Střely na branku: 39:32. Diváci: 13.206.
Winnipeg - St. Louis 4:3 po sam. nájezd. (2:1, 0:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 16. a rozh. nájezd O. Jokinen, 54. E. Kane, 59. Enström - 19. a 44. A. Steen, 9. Backes. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 32 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 90,6 procenta. Střely na branku: 29:32. Diváci: 15.004.

3 Chicago 82 267 : 219 107
4 Minnesota 82 207 : 206 98
5 Dallas 82 235 : 228 91
6 Nashville 82 216 : 242 88
7 Winnipeg 82 227 : 237 84