Tampa Bay - Boston 5:3Vrbata s Palátem v NHL zářili, Židlický znovu přispěl k výhře Detroitu

Hokejový útočník Ondřej Palát podpořil v nedělním utkání NHL gólem a asistencí výhru Tampy Bay 5:3 nad Bostonem. Rodák z Frýdku-Místku zaznamenal dva body ve druhém utkání za sebou stejně jako Radim Vrbata, který se dvěma přihrávkami podílel na výhře Vancouveru 3:1 v Arizoně, kde český útočník působil předchozích pět sezón. Asistenci u vítězné trefy Detroitu si připsal český bek Marek Židlický.

Ondřej Palát (vlevo) z Tampy Bay oslavuje vstřelený gól v utkání proti Bostonu.

Za jeden ze zlomových momentů utkání Tampy Bay s Bostonem byla aktéry označena bitka domácího kanonýra a kapitána Stevena Stamkose s Bradem Marchandem z poloviny první třetiny. Lightning poté do minuty soupeři odskočili z 1:1 na 3:1.

U první ze slepených branek asistoval Palát, který z vlastního pásma krásně našel na útočné modré čáře rozjetého J.T. Browna. Americký útočník se prosmýkl mezi dvěma beky a skóroval. Palát se trefil až v závěru utkání, kdy zvýšil střelou z mezikruží na 5:2.

"Byl to hezký pocit sedět na trestné lavici a sledovat, jak vaši spoluhráči dávají dvě branky," řekl Stamkos, který shodil v NHL rukavice podruhé v kariéře. Jeho souboj s Marchandem připomínal spíše zápas, ve kterém kapitán Tampy Bay soupeře bez jediné rány povalil na led.

"Každého v aréně nakopl (Stamkos). Naše hra pak šla nahoru," prohlásil Anton Stralman, autor třetí branky. "Mělo to na naši lavičku dopad. Když se za vás postaví hráč, který je známý pro své střelcké schopnosti, dodá vám to energii," doplnil Brown.

David Pastrňák si připsal jednu asistenci za Boston, který hazarduje s účastí v play off. Bruins stále drží ve Východní konferenci poslední postupové místo do vyřazovací části, ale jejich náskok na devátou Ottawu je jen jednobodový, přičemž tým z kanadské metropole má oslnivou formu a dva zápasy k dobru.

Po akcích Vrbaty, který si v obou případech připsal druhé asistence, skórovali vždy obránci. Ve druhém případě se prosadil Alexandr Edler, jenž zlomil v 57. minutě nerozhodný stav 1:1. "Nevypadalo to, že nám tolik potřebný gól pustí. Hodně nám to ztížil," pochválil Vrbata svého bývalého spoluhráče Mikea Smitha, jenž kryl 41 střel. Třetí gól padl do prázdné branky při power play.

Gólmanovi Coyotes nebylo v den jeho 33. narozenin přáno a v závěru inkasoval nešťastně na 1:2, když se puk odrazil od tyčky a pak od jeho zad do branky. "Měl jsem to mít. Je to škoda, každý z nás je zklamaný. Nikdo nemá rád porážky. Navíc na mé narozeniny. Ale život jde dál," řekl Smith.

Pod vítězný gól se v nedělním programu podepsal i český obránce Marek Židlický, jehož střelu dorazil Justin Abdelkader a zařídil Detroitu výhru 2:1 v prodloužení nad St. Louis.

Souboj dvou nejlepších týmů soutěže vyzněl jednoznačně pro New York Rangers, kteří v domácím prostředí rozstříleli Anaheim 7:2 a dostali se před něj do čela soutěže. "Když hrajete proti výborným týmům, jako je například Anaheim, stoupá kvalita vaší hry. Dnes jsme odehráli velmi dobře celých šedesát minut," řekl Derek Stepan, autor dvou branek.

Ducks naopak vlastní výkon i výsledek znepokojily. "Je to otřesné. Nechutný zápas. Neměli jsme vůbec nic, rozprášili nás," řekl kapitán Ryan Getzlaf.

"Doufám, že to je jen anomálie. Jsem rozčarovaný a znepokojený tím, co jsme předvedli. Dopustili jsme se hrozně vysokého počtu chyb," zlobil se trenér Anaheimu Bruce Boudreau. Oba týmy mají stejně bodů (99), ale Rangers odehráli o tři zápasy méně a jsou nejžhavějším kandidátem na vítězství v základní části. A to jim už od 4. února chybí hvězda týmu Henrik Lundqvist.

Výsledky NHL:
Detroit - St. Louis 2:1 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 41. Cole, 61. Abdelkader (Židlický) - 30. Steen. Střely na branku: 25:24. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Abdelkader (Detroit), 2. Tarasenko (St. Louis), 3. Quincey (Detroit).
Tampa Bay - Boston 5:3 (3:1, 1:0, 1:2)
Branky: 6. Naměstnikov, 11. Brown (Palát), 12. Stralman, 28. Garrison, 54. Palát - 1. Bergeron, 51. Chára (Pastrňák), 60. Paille. Střely na branku: 19:28. Diváci: 19 204. Hvězdy zápasu: 1. Brown, 2. Stamkos, 3. Naměstnikov (všichni Tampa Bay).
NY Rangers - Anaheim 7:2 (3:2, 2:0, 2:0)
Branky: 6. a 37. Stepan, 2. Kreider, 11. Hagelin, 23. Miller, 47. Fast, 49. Brassard - 3. a 12. Perry. Střely na branku: 29:38. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Stepan, 2. Yandle, 3. Miller (všichni NY Rangers).
Arizona - Vancouver 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)
Branky: 16. Ekman-Larsson - 15. Weber (Vrbata), 57. Edler (Vrbata), 59. H. Sedin. Střely na branku: 27:44. Diváci: 12 405. Hvězdy zápasu: 1. Edler (Vancouver), 2. Smith (Arizona), 3. Weber (Vancouver).