Tampa Bay - Detroit 2:3Stav série 0:1Snový start brankáře Mrázka do play off NHL: výhra, 44 zákroků, první hvězda!

New York

Nejlepší možný start do play off NHL prožil český brankář Detroitu Petr Mrázek. Na ledě favorizované Tampy Bay předvedl 44 zákroků, čímž výrazně pomohl k výhře Red Wings 3:2. Po utkání byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Ocenění druhého nejlepšího hráče utkání získal Pavel Dacjuk, který vstřelil dva ze tří gólů. První výhry v sériích si připsaly také New York Rangers, Minnesota a Anaheim, který zdolal 4:2 Winnipeg, za který se v bráně představil Ondřej Pavelec.

Brankář Detroitu Petr Mrázek zasahuje proti střele útočníka Tampy Bay Brianu Boyelovi (vlevo).

Ruská hvězda Rudých křídel otevřela skóre zápasu po devíti minutách hry, když šikovně tečoval střelu Quinceyho od modré čáry. Další gól padl při přesilovce Detroitu, radovali se z něj ale domácí. Židlický na modré chyboval a puk mu vypíchl Boyle, který se řítil sám na Mrázka. Sólo zakončil povedeným blafákem a bylo srovnáno.

Nebyl to ale jediný gól v oslabení, který v zápase padl. O další se ve třetí třetině postaral hostující Glendening, který ujel obráncům u mantinelu, nabruslil si do mezikruží, odkud po otočce bekhendem překvapil Bishopa. Glendening jím zvyšoval na 3:1 a jak se později ukázalo, jednalo se o vítězný gól.

Střelcem utkání se ale stal Dacjuk, který podruhé uspěl už po osmi vteřinách druhé části. Dvougólové manko se domácí snažili vymazat, naráželi ale na ve skvělé formě chytajícího Mrázka. Toho dokázal překonat jen z mezikruží Nesterov, všechny další pokusy Tampy už český gólman zlikvidoval.

Pavelec neuspěl

Dobře rozehraný zápas měli také hokejisté Winnipegu na ledě jednoho z největších aspirantů na Stanley Cup z Anaheimu. Pavelec sice inkasoval už po dvou minutách z hole Fina Vatanena, hosté ale dvěma brankami vývoj zápasu otočili a v páté minutě druhé části šli do vedení. Třetí třetina ale patřila Kačerům, zejména Perrymu, který vstřelil dva góly a na jeden přihrál Getzlafovi.

Do vyřazovacích bojů vstoupili vítězně hráči nejlepšího týmu základní konference - New York Rangers. Jezdci vstřelili první gól už po 28 vteřinách, další gól přidali z přesilovky a už v první třetině tak rozhodli o svém vítězství. V dresu Tučňáků se totiž nedokázala prosadit ani jedna hvězda z dua Crosby, Malkin. Jediný gól Pittsburghu zaznamenal Comeau.

1. kolo play off NHL:
Východní konference - 1. zápasy:
Tampa Bay - Detroit 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
Branky: 15. Boyle, 49. Nestěrov - 10. a 21. Dacjuk, 46. Glendening. Střely na branku: 46:14. Petr Mrázek odchytal za Detroit celé utkání, z 46 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zákroků měl 95,7 procenta. Diváci: 19.204. Hvězdy utkání: 1. Mrázek, 2. Dacjuk (oba Detroit), 3. Boyle (Tampa Bay).
New York Rangers - Pittsburgh 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)
Branky: 1. Brassard, 16. McDonagh - 27. Comeau. Střely na branku: 38:25. Diváci: 18.006. Hvězdy utkání: 1. Brassard, 2. McDonagh (oba NY Rangers), 3. Fleury (Pittsburgh).
Západní konference - 1. zápasy:
St. Louis - Minnesota 2:4 (0:1, 0:1, 2:2)
Branky: 48. Schwartz, 60. Steen - 3. Zucker, 25. Dumba, 59. Granlund, 60. Pominville. Střely na branku: 21:29. Diváci: 19.671. Hvězdy utkání: 1. Pietrangelo (St. Louis), 2. Zucker (Minnesota), 3. Schwartz (St. Louis).
Anaheim - Winnipeg 4:2 (1:1, 0:1, 3:0)
Branky: 42. a 54. Perry, 2. Vatanen, 57. Getzlaf - 3. Lowry, 25. Stafford. Střely na branku: 33:27. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 58:09 minuty, z 33 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zákroků měl 87,9 procenta. Diváci: 17.174. Hvězdy utkání: 1. Perry, 2. Getzlaf, 3. Beauchemin (všichni Anaheim).