Češi z Rangers na Pittsburgh nestačili

Zámořská NHL završila rok 2005 deseti sobotními zápasy, v nichž ani tradiční bodový přísun českých hokejistů nestačil newyorským Rangers k vítězství na ledě Pittsburghu. Na všech třech gólech hostů se podílel útočník Martin Ručinský, Rangers však nakonec prohráli v prodloužení.

Silvestrovský večer se povedl Tomáši Kaberlemu z Toronta a Robertu Langovi z Detroitu, oba pomohli k výhrám svých celků třemi body. Gól Milana Hejduka přispěl k vítězství Colorada nad Phoenixem, naopak ani branka a přihrávka Aleše Hemského nestačily Edmontonu k bodům z ledu Calgary.

O porážce Rangers v Pittsburghu 3:4 rozhodl v prodloužení Sidney Crosby svým devatenáctým gólem v sezoně. Hostům tentokrát nepomohly ani gól a dvě asistence Martina Ručinského, body Jaromíra Jágra (1+1) ani dva přesné pasy nahrávače Martina Straky.

"Nedělali jsme moc chyb," řekl novinářům autor klíčové branky Crosby. Ke gólu mu pomohla vyloučení českých obránců. V poslední vteřině základní hrací doby dostal dvouminutový trest za nesportovní chování Marek Malík, v prodloužení ho na trestné lavici vystřídal Michal Rozsíval. "Čtyřminutové oslabení v prodloužení je moc," uvedl gólman Jezdců Henrik Lundqvist.

Therrien byl spokojený

Trenér Michel Therrien se tak na střídačce Penguins dočkal prvního vítězství v NHL. "Jsem spokojený. Soupeře jsme pustili jen k sedmnácti střelám. Musíme takhle hrát dál," prohlásil kouč.

Gól a dvě přihrávky zaznamenal v utkání proti New Jersey obránce Toronta Tomáš Kaberle. O vítězství Javorových listů 6:3 rozhodla zejména prostřední třetina, kterou svěřenci Pata Quinna vyhráli 4:1. "Hráli jsme jednoduše. Stačily dvě tři přihrávky a už jsme byli v pásmu," řekl Kaberle. Jeho tým vyhrál páté z posledních šesti utkání.

Robert Lang třemi finálními asistencemi pomohl Detroitu zdolat hokejisty Columbusu, kteří favorizovanému soupeři podlehli 2:5. Přitom Blue Jackets v úvodu druhé třetiny vedli už o dvě branky. "Hráli minulý večer a zdálo se, že jsou rozehranější. Nám pohyb chyběl," uvedl střelec dvou gólů Detroitu Nicklas Lidström.

Kouč Babcock chválil Lidströma

Švédský zadák se po skončení zápasu dočkal velké pochvaly od kouče Mika Babcocka. "Je to zdaleka nejlepší hráč, kterého jsem kdy trénoval. Určitě je nejlepším bekem v lize," prohlásil detroitský trenér.

Bývalá hvězda Rudých křídel Sergej Fjodorov se tak proti bývalým spoluhráčům opět nedočkala zisku bodů. "Po vlastních chybách jsme ztratili náskok. Škoda, že jsme v utkání nepokračovali stejně, jako jsme hráli v první dvacetiminutovce," uvedl ruský útočník, který s kolegy vyslal na protivníkovu branku za celé utkání pouze 15 ran. "Je to málo," uznal Fjodorov, jehož tým se musel od 22. minuty obejít bez zraněného gólmana Leclaira.

Carolina zdolala Montreal 5:3 i zásluhou přihrávky Františka Kaberleho. Edmontonský útočník Aleš Hemský se v Calgary prosadil také střelecky, jenže ani jeho gól s asistencí na body nestačily. Naopak Colorado se ve Phoenixu, i s gólovým příspěvkem kanonýra Milana Hejduka, radovalo z vítězství 5:2. "Jsem šťastný z výhry. Ta ale patří klukům přede mnou. Odvedli kus poctivé práce," pochválil spoluhráče gólman Avalanche Peter Budaj.

Minnesota se vrací do formy

Až samostatné nájezdy musely rozhodnout ve Washingtonu, kde hrála Philadelphia, i v St. Louis, kde hostoval Anaheim. V prvním případě se radovali domácí, v druhém hostující tým. "Nepamatuji se, kdy naposledy jsme byli tak bezzubí," uvedl po posledním utkání roku trenér Flyers Ken Hitchcock. Obrana Philadelphie často jen přihlížela nájezdům soupeře, který vyprodukoval na své poměry zřídka vídaných 46 střel na brankáře Niittymäkiho.

Minnesota se pomalu vrací do formy z počátku sezony. Doma si vyšlápla na favorizovaný Vancouver a vyhrála 4:3. "Něco se sice povedlo, do kolen nás ale poslalo přílišné vylučování," prohlásil trenér hostujících Canucks Marc Crawford.

V napínavé koncovce se hráčům Dallasu nakonec nepovedlo dotáhnout souboj proti Los Angeles alespoň do prodloužení, přestože tříbrankový náskok protivníka v závěru snížili až na rozdíl jediného gólu. "Po dvou Modanových brankách z přesilovek se Dallas dostal do hry. Bylo pak těžké jejich tlaku odolat," uvedl trenér vítězného celku Andy Murray.

Pittsburgh - New York Rangers 4:3 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 2. a 55. Surový, 31. Ouellet, 64. Crosby - 18. Jágr (Ručinský, Straka), 33. Ručinský (Jágr), 57. Tjutin (Ručinský, Straka). Střely na branku: 37:17. Diváci: 17 132.
Washington - Philadelphia 4:3 po sam. nájezdech (0:1, 2:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 49. a rozh. nájezd Willsie, 28. Ovečkin, 32. Zubrus - 15. Forsberg, 36. S. Kapanen, 43. J. Carter. Střely na branku: 46:37. Diváci: 16 492.
St. Louis - Anaheim 4:5 po sam. nájezdech (1:2, 1:1, 2:1 - 0:0)
Branky: 1. Mayers, 40. McAmmond, 47. Weight, 51. Sillinger - 8., 47. a rozh. nájezd Kunitz, 8. McDonald, 28. Višněvskij. Střely na branku: 34:33. Diváci: 13 286.
Minnesota - Vancouver 4:3 (0:0, 3:2, 1:1)
Branky: 27. T. White, 28. Walz, 31. Foster, 49. R. Robitaille - 27. Cooke, 40. Salo, 51. Allen. Střely na branku: 37:29. Diváci: 18 568.
New Jersey - Toronto 3:6 (1:1, 1:4, 1:1)
Branky: 4., 22. z tr. střílení a 48. Gomez - 10. Sundin, 28. Czerkawski, 28. Tucker, 30. O'Neill (T. Kaberle), 35. T. Kaberle, 45. Pohl (T. Kaberle). Střely na branku: 26:22. Diváci: 11 971.
Detroit - Columbus 5:2 (0:1, 3:1, 2:0)
Branky: 24. a 45. Lidström (na druhou Lang), 40. a 55. Samuelsson (na obě Lang), 28. Schneider - 10. Nash, 21. Chimera. Střely na branku: 43:15. Diváci: 20 066.
Carolina - Montreal 5:3 (1:0, 1:2, 3:1)
Branky: 8. a 59. Brind'Amour, 21. Cole, 52. Stillman (F. Kaberle), 60. Ward - 27. Ryder, 37. Bulis, 57. Markov. Střely na branku: 38:27. Diváci: 17 281.
Dallas - Los Angeles 2:3 (0:1, 0:2, 2:0)
Branky: 46. a 47. Modano - 4. Frolov, 27. Armstrong, 45. Kostopoulos. Střely na branku: 40:23. Diváci: 18 584.
Phoenix - Colorado 2:5 (0:1, 1:1, 1:3)
Branky: 33. Gauthier, 54. Sanderson - 32. a 44. Laperriere, 6. Hejduk, 42. Turgeon, 57. Brunette. Střely na branku: 32:28. Diváci: 18 502.
Calgary - Edmonton 6:5 (2:2, 1:1, 3:2)
Branky: 5. a 48. Langkow, 13. a 41. Donovan, 33. Lombardi, 59. Huselius - 13. Torres, 18. M. Bergeron, 31. Stoll, 43. Smyth (Hemský), 55. Hemský. Střely na branku: 25:30. Diváci: 19 289.
4. Colorado4020317149:13743
5. Minnesota3918417111:9840
Pacifická divize:
1. Los Angeles4125214144:12152
2. Dallas3724112124:9949
3. Phoenix4020218117:11742
4. Anaheim3817615108:10640
5. San Jose3716516114:11837
Pozn.: Za názvem klubu následuje počet zápasů, počet výher, počet porážek v prodloužení či po samostatných nájezdech a počet porážek v normální hrací době.