Detroit s pomocí Langa porazil Vokounův Nashville

NEW YORK

Hokejisté Detroitu porazili v pátečním duelu nejsilnějších celků Centrální divize NHL Nashville 3:1. Ze souboje českých hokejistů, kteří budou reprezentovat na olympijských hrách v Turíně, vyšel vítězně Robert Lang, který přihrál na dvě branky Red Wings, Tomáš Vokoun v brance Predators čelil 36 střelám.

Robert Lang

Jeho kolega z útoku i širšího olympijského kádru Martin Erat se neprosadil a obránce Marek Židlický nehrál.

"Predátoři" nicméně byli ve vedení skoro dvě třetiny, ale na konci druhé části vyrovnal Nicklas Lidström a v poslední dvacetiminutovce skórovali již jen hráči Detroitu. "Je to dobrý tým, který se nevzdává. Byli jsme blízko, ale oni prokázali, že jsou nejlepší," řekl domácí kapitán Greg Johnson na adresu lídra Západní konference. Detroit zvýšil náskok v čele divize už na šest bodů.

Trenér Nashvillu Barry Trotz si postěžoval na nedisciplinovanost svého celku. Domácí nabídli svému soupeři sedm výhod přesilových her a "Rudá křídla" v nich dvakrát skórovala. "Udělali jsme přesně to, co jsme si řekli, že dělat nebudeme," láteřil Trotz.

Piitsburgh ztrátu nedohnal

Ofenzivně laděné utkání se tradičně hrálo v Atlantě, kde se představil Pittsburgh. Po dvou třetinách to vypadalo na debakl, protože Penguins prohrávali 0:5, ale v poslední části hosté čtyřikrát skórovali. Domácí ale zvítězili 6:4.

Český útočník Patrik Štefan si připsal dvě asistence a jeho kolega z obrany Jaroslav Modrý nahrál na jednu branku domácích. Hvězdou večera však byl Ilja Kovalčuk, který vstřelil tři góly a přispěl k první prohře Pittsburghu v základní hrací době v novém roce.

Ruský střelec se se třiceti brankami dostal do čela tabulky střelců. V sezoně si připsal už druhý hattrick a přiblížil se v kanadském bodování na dva body vedoucímu Jaromíru Jágrovi. "Vždycky jste nadšení, když vstřelíte hattrick. V kariéře jich člověk moc nedá," řekl zámořským médiím Kovalčuk.

F. Kaberle dvakrát asistoval

Carolina na domácím ledě neprohrává a potvrdila to v souboji s "Ostrovany" z New Yorku. Zvítězila 4:1 a před vlastními diváky uspěla už poosmé z devíti zápasů. Dvě gólové asistence si připsal český obránce František Kaberle.

Hurricanes ve své hale zvítězili v sezoně už posedmnácté a v polovině základní části mají našlápnuto k překonání klubového rekordu v počtu domácích výher. V sezoně 1986/1987 tehdejší Hartford Whalers dokázali zvítězit ve 26 utkáních.

Hokejistům Anaheimu nestačilo v Dallasu ani tříbrankové vedení k plnému bodovému zisku a nakonec se museli spokojit s bodem za prohru po samostatných nájezdech. Po necelé čtvrthodině vedli Mighty Ducks 3:0, ale od druhé třetiny skórovali už jenom domácí. Při penaltách pak už Dallas potvrdil, že je umí lépe - zvítězil v nich už počtvrté, zatímco Anaheim z pěti možností jen jednou.

Brankář kalifornského celku Jean-Sebastien Giguere se rozčiloval především kvůli ztracenému vedení. "Měli jsem vynikající první třetinu a my je necháme takhle vrátit do zápasu. Jestli se chceme poprat o play off, nemůže se nám tohle stávat," řekl brankář.

Washington - Philadelphia 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
Branky: 9. Ovečkin - 22. Rathje, 38. Gagne, 60. Forsberg. Střely na branku: 24:33. Diváci: 16.876.
Carolina - New York Islanders 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Branky: 14. K. Adams (F. Kaberle), 40. Stillman, 42. Brind'Amour (F. Kaberle), 60. Justin Williams - 26. Godard. Střely na branku: 35:29. Diváci: 14.190.
Atlanta - Pittsburgh 6:4 (3:0, 2:0, 1:4)
Branky: 2., 39. a 60. Kovalčuk, 7. Vj. Kozlov (Štefan), 11. Mellanby (Štefan), 27. Marián Hossa (Modrý) - 43. LeClair, 45. Ouellet, 51. C. Armstrong, 56. Recchi. Střely na branku: 32:31. Diváci: 17.209.
Nashville - Detroit 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
Branky: 14. Fiddler - 38. a 54. Lidström (na obě Lang), 42. Jason Williams. Tomáš Vokoun odchytal v brance Nashvillu celý zápas, čelil 36 střelám, třikrát inkasoval a procentuální úspěšnost zásahů měl 91,6. Střely na branku: 30:36. Diváci: 17.113.
Dallas - Anaheim 4:3 po sam. nájezdech (0:3, 1:0, 2:0 - 0:0)
Branky: 24. a rozh. samostatný nájezd Miettinen, 42. a 54. Morrow - 6. McDonald, 7. Pahlsson, 14. Selänne. Střely na branku: 25:26. Diváci: 18.532.
Calgary - Toronto 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka: 25. Amonte. Střely na branku: 28:27. Diváci: 19.289.
4. Colorado4222317156:13947
5. Minnesota4119418117:10442
Pacifická divize:
1. Los Angeles4327214151:12356
2. Dallas4026212133:10654
3. Anaheim4018715115:11243
4. Phoenix4120219117:12142
5. San Jose3817516120:12139
Pozn.: Za názvem klubu následuje počet zápasů, počet výher, počet porážek v prodloužení či po samostatných nájezdech a počet porážek v normální hrací době.