Tampa Bay - Pittsburgh 2:4Stav série 1:2Palátův příspěvek nestačil, výhru vystřelil Crosby. Tučňáci otáčejí sérii!

Jak minulý zápas ukončil, tak v dalším pokračoval! Sidney Crosby, kapitán hokejistů Pittsburghu, rozhodl ve třetím finále Východní konference play off NHL na ledě Tampy Bay vítěznou trefou o výhře svého týmu 4:2. Na obou gólech domácích měl podíl český útočník Ondřej Palát, nejprve asistoval u branky Tylera Johnsona na 1:2 a v předposlední minutě pečetil výsledek svojí čtvrtou trefou v letošní nadstavbové části. Tučňáci po prohře v úvodním duelu otáčejí sérii, vedou 2:1. Čtvrtý zápas je na programu v pátek opět v Amelia Areně na Floridě.

Kapitán Tučňáků Sidney Crosby (vpravo) přijímá po vítězné trefě proti Tampě Bay gratulace od spoluhráčů Phila Kessela a Jevgenije Malkina.

Crosby rozhodl už předchozí duel v prodloužení, tentokrát si v přesilovce počkal na pravé straně na Malkinovu přihrávku a nekompromisní střelou bez přípravy zvýšil ve třetí třetině náskok Pittsburghu na 3:1. Americký celek se v letošním play off  nakonec radoval v každém z pěti soubojů, v němž se jeho kanadský kapitán trefil. Přitom v předchozí sérii proti Washingtonu nedal Crosby ani jeden gól.

První hvězdou utkání byl ale vyhlášen Phil Kessel, po jehož akcích se Penguins dostali na přelomu druhé a třetí třetiny do trháku 2:0. První trefa zápasu padla až v čase 39:50, kdy Kesselovu střelu dorazil Carl Hagelin. Po přestávce hlavní hrdina utkání zužitkoval skvělou přihrávku Nicka Bonina zpoza branky a puk poslal nad lapačku Andreje Vasilevského. Gólman Tampy Bay chytá v sérii místo zraněné jedničky Bena Bishopa od 13. minuty úvodního duelu a tentokrát kryl 44 střel soupeře.

Palát se trefil v sérii podruhé

Lightning rychle odpověděli zásluhou Tylera Johnsona, ale Crosby vzápětí vrátil Pittsburghu dvoubrankový náskok. Po zmatcích v obraně domácích přidal čtvrtý gól Chris Kunitz a v závěru střelou z mezikruží už jen upravil na konečných 2:4 Palát.

Český útočník skóroval v sérii podruhé a společně s Andrejem Šustrem byl jediným z pěti hráčů Tampy, který svůj minisouboj proti lajně soupeře vyhrál. Oba si shodně připsali do tabulky pravdy jeden kladný bod za účast na ledě při vstřelené brance.

Tampa Bay prohrála v letošním play off poprvé dva zápasy za sebou, ale ze současného stavu si v klubu nedělají těžkou hlavu. "Za poslední tři roky jsme zažili spoustu stavů. Ten aktuální není nic, co bychom neznali," podotkl trenér Jon Cooper.

Výsledek semifinále play off NHL - Východní konference:
Tampa Bay - Pittsburgh 2:4 (0:0, 0:1, 2:3)
Branky: 46. Johnson (Palát), 59. Palát - 40. Hagelin, 46. Kessel, 51. Crosby, 54. Kunitz. Střely na branku: 28:48. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Kessel, 2. Hagelin, 3. Crosby (všichni Pittsburgh). Stav série: 1:2.