Boston - Buffalo 4:0Pastrňák se dělí o post nejlepšího střelce! Krejčí se v sezóně trefil poprvé. Jágrův návrat s komplikací

New York

Útočníci David Krejčí a David Pastrňák přispěli gólem k výhře Bostonu 4:0 nad Buffalem. Pro prvního to byl v pokračování NHL premiérový zásah v sezóně, druhý stvrdil skvělou střeleckou formu. S osmi trefami se dělí o pozici nejlepšího kanonýra soutěže. Jaromír Jágr, který v předchozím zápase ve Washingtonu odstoupil po první třetině, se ukázal na ledě a vydržel až do třetí třetiny. V závěru už česká hokejová legenda zase kvůli zdravotním problémům nehrála, ale mohla vychutnávat výhru Floridy nad Tampou Bay 3:1. Jediný gól Lightning vsítil Ondřej Palát.

Zleva bostonští David Pastrňák, Brad Marchand (autor gólu), Austin Czarnik, John-Michael Liles a Matt Beleskey se radují při zápase s Buffalem.

Boston rozhodl v prostřední třetině, kdy třemi góly zlomil bezbrankový stav. U první trefy si připsal přihrávku Pastrňák, jehož střelu dorazil Brad Marchand. Druhý gól přidal v přesilovce pět na tři Krejčí, který z pozice falešného obránce propálil vše, co mu stálo v cestě. Rodák ze Šternberku si připsal premiérový gól v sezoně a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Hlavním hrdinou byl gólman Tuukka Rask, který pochytal 32 střel.

Úspěšnou třetinu završil Riley Nash. V závěrečné části se změnilo skóre už jen zásluhou Pastrňáka, který pohodlně doklepl do branky volný kotouč po střele Austina Czarnika.

Český útočník se s dalšími třemi hráči (Anisimov, Laine, Crosby), kteří též dali osm gólů, dělí o post nejlepšího střelce soutěže. Pastrňák patří v NHL k elitě i ve statistice +/-, ve které je s 11 kladnými body na sedmé příčce.

Klíčovým faktorem byly přesilové hry. Boston v nich skóroval v předchozích 11 utkáních jen třikrát, tentokrát ale stejné množství využil v jednom duelu. "Dnes ráno jsme se jim věnovali a zdůraznili našim nejlepším hráčům, aby vzali zodpovědnost na sebe. Jsem rád, že se to povedlo," uvedl trenér Bruins Claude Julien.

Jágr byl na ledě při kuriózní brance

Jágr měl v zápase několik dobrých gólových možností, ale bodově se neprosadil a byl na ledě při jediné brance soupeře, která byla kuriózní. Obránci Floridy Alexi Petrovicovi sjel v úvodu třetí třetiny při rozehrávce zpoza branky puk z čepele, dostal se k Ondřeji Palátovi, který lehce překonal dezorientovaného Roberta Luonga a vyrovnal na 1:1. Nešťastná situace ale domácí nesrazila a v 56. minutě strhl výhru na jejich stranu Reilly Smith.

"Hráli jsme dobře, jen jsme nedávali branky. Luongo chytal opravdu výborně. V závěru to bylo o tom, kdo se dopustí chyby," řekl brankář Tampy Bay Ben Bishop. Jeho protějšek kryl 34 střel a stal se první hvězdou zápasu. K úspěchu Luongovi možná pomohla i změna zevnějšku. Před utkáním oholil vous, který si pěstoval od přípravného kempu. "Už byl čas. Jsem rád, že se to vyplatilo. Chci vypadat na 25 let, takže musím tak i chytat," pousmál se sedmatřicetiletý Luongo.

V posledním utkání pondělního programu NHL podlehli hokejisté Vancouveru na ledě New Yorku Islanders 2:4 a připsali si devátou prohru v řadě. "Je to těžké. Potřebovali bychom nějaký dobrý výsledek. Dnes jsme po dlouhé době vstřelili první gól a využili přesilovou hru. Ale ve třetí třetině jsme to za vyrovnaného stavu (2:2) nezlomili na naši stranu," mrzelo kouče Vancouveru Willieho Desjardinse.

O výhře Islanders rozhodl v 50. minutě Cal Clutterbuck. Za 99 sekund po něm zvýšil na konečných 4:2 Andrew Ladd, který se stejně jako Jason Chimera radoval z první trefy v ročníku. Oba před sezonou přišli do newyorkského týmu jako dvě největší posily.

Mozík se vrátil z New Jersey na farmu

Český obránce Vojtěch Mozík se po šesti dnech vrací z New Jersey na farmu do Albany do nižší AHL. Během pobytu v prvním týmu se startu v této sezóně NHL nedočkal. Při sérii tří zápasů venku na ledě Floridy, Tampy Bay a Caroliny se třiadvacetiletý odchovanec mezi šestici beků Devils nevešel a pokaždé zůstal jen na tribuně.

Mozík, který v roce 2013 získal v extralize titul s Plzní, má na kontě sedm utkání v NHL z minulé sezony a zatím čeká na první kanadský bod. S New Jersey uzavřel loni v červnu jako nedraftovaný volný hráč dvouletou nováčkovskou smlouvu.

V minulém ročníku sehrál za Albany v základní části 53 zápasů a nasbíral 17 bodů za dvě branky a 15 asistencí. V 11 duelech play off AHL si připsal dvě přihrávky. V této sezoně v osmi duelech na farmě ještě nebodoval.

Výsledky NHL:
Boston - Buffalo 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)
Branky: 26. Marchand (Pastrňák), 31. Krejčí, 35. Nash, 50. Pastrňák. Střely na branku: 42:32. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Rask, 2. Krejčí, 3. Beleskey (všichni Boston).
NY Islanders - Vancouver 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Branky: 10. Chimera, 28. Kuljomin, 50. Clutterbuck, 51. Ladd - 5. D. Sedin, 37. Granlund. Střely na branku: 32:32. Diváci: 12.514. Hvězdy zápasu: 1. Clutterbuck, 2. Ladd, 3. Chimera (všichni NY Islanders).
Florida - Tampa Bay 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)
Branky: 4. Marchessault, 56. Smith, 60. MacKenzie - 42. Palát. Střely na branku: 32:35. Diváci: 11.703. Hvězdy zápasu: 1. Luongo, 2. Smith (oba Florida), 3. Bishop (Tampa Bay).