Florida - Buffalo 4:3 SNTři body a další zápis do historie! Jágr srovnal krok s Messierem

Je srovnáno! Zažil velký večer. Jaromír Jágr asistoval u tří gólů Floridy při souboji s Buffalem. Dotáhl se na jinou legendu NHL, už také má 1887 bodů jako Mark Messier. Tomu dosud patřila druhá příčka v historické tabulce kanadského bodování, teď s ním srovnal krok český matador. Před nimi je jen Wayne Gretzky (2857). Florida vyhrála 4:3 po nájezdech.

Jaromír Jágr s Markem Messierem na snímku z roku 2006.

Čtyřiačtyřicetiletý Jágr zaznamenal ve své  kariéře 755 gólů a 1132 asistencí v 1662 utkáních NHL. Messierova bilance? 694 branek  a 1193 asistencí v 1756 střetnutích.

V téhle sezóně má Jágr 19 bodů ve 33 duelech, z toho 6 za góly.

Po jeho akcích vedla Florida ve 33. minutě už 2:0. Nejprve najel s pukem do pásma, přihrál Alexandru Barkovovi, který v čase 16:09 otevřel skóre. Oba pak připravili druhý gól Keithu Yandlemu, jehož rána od modré skončila v síti. Jágr stínil brankáři ve výhledu. Český útočník měl na přelomu první a druhé třetiny dvě šance zvýšit náskok, ale neuspěl.

Buffalo otočilo vývoj utkání, ale Jágr se bojovností zasloužil o vyrovnání. Nejstarší hráč v soutěži získal za brankou kotouč, předal ho Barkovovi, po jehož přihrávce v čase 56:09 střílel Nick Bjugstad do prázdné branky. Fanoušci Floridy Jágra po vyrovnání Messierova výkonu odměnili aplausem. Nájezdy rozhodl Vincent Trocheck.

Jágr podruhé v sezóně zaznamenal v utkání více než dva body. Byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Historická tabulka produktivity NHL:
1.Wayne Gretzky2857 bodů
2.Mark Messier1887
Jaromír Jágr1887
4.Gordie Howe1850
5.Ron Francis1798

"Když hrajete a najednou je to 2:3, není čas o tom (bodech) přemýšlet," komentoval Jágr vyrovnání zisku Marka Messiera i těžce se rodící výhru Floridy. "Najednou jsme hráli špatný hokej, ale zabojovali jsme a nakonec uspěli v nájezdech."

A další zápis do historie? Gólman Floridy Roberto Luongo vychytal 447. výhru v NHL, čímž se v pořadí všech dob dotáhl na pátého Terryho Sawchuka.

"Máme obrovské štěstí. Novináři, trenéři, spoluhráči a fanoušci. To se nestává často, že máte dva takové hráče, kteří budou jednou uvedeni do Hokejové síně slávy. A my máme štěstí, že je můžeme sledovat naživo a bavit se jejich hrou," řekl trenér Floridy Tom Rowe.

Nyní už pětapadesátiletý Messier byl na druhém místě v produktivitě od 4. listopadu 2003, kdy se dostal před Gordieho Howea.

Jágr získával body i jinde než NHL. Celkem 146 bodů pobral ve třech sezónách v KHL (2008-11), další desítky posbíral v evropských ligách.

"V mé mysli mě předčil už dávno," vyjádřil se Messier v tomto měsíci.

Tomáš Plekanec přispěl trefou k výhře Montrealu 5:1 nad Anaheimem.

Byla to třetí trefa sezóny pro českého útočníka. Kladenský odchovanec vstřelil v prostřední třetině po přihrávce Paula Byrona gól do prázdné branky a upravil tím stav na 2:1.

Petr Mrázek nahradil ve 26. minutě v brankovišti Detroitu zraněného Jimmyho Howarda. Český gólman pak inkasoval třikrát z 15 střel, jeho tým prohrál 1:4 na ledě Tampy Bay.

Plekancův gól byl vítězný. Zbývající tři zásahy přidal Montreal v poslední třetině, celkově soupeře přestřílel v poměru 34:13.

"Víme, že když budeme jasně dodržovat náš systém, tak jsme těžko k poražení. Skvěle jsme taky dnes využívali rychlost, která je jednou z našich největších zbraní," uvedl útočník Montrealu Jeff Petry, který zaznamenal gól a dvě přihrávky. Jedinou branku soupeře vstřelil Andrew Cogliano, který odehrál 738. zápas v řadě. Jde o pátou nejdelší sérii v historii NHL.

Mrázek inkasoval ještě v průběhu druhé třetiny všechny tři branky, kterými Tampa Bay odskočila do vedení 4:0. Český gólman za žádnou z branek nemohl. První padla v přesilovce pět na tři, v níž ho překonal tvrdou ranou k tyči Jonathan Drouin. Po něm se z dorážky prosadil Brayden Point a skvěle sehraný brejk dva na jednoho zakončil do prázdné klece Vladislav Naměstnikov.

Po utkání řekl trenér Detroitu Jeff Blashil, že pro příští zápas nebude mít Howarda určitě k dispozici. "Bližší informace ale zatím nemám," dodal kouč ke stavu gólmana, který se nemohl po kolizi v brankovišti postavit na pravou nohu.

"Je to moje vina. Utekl mi hráč, vzniklo přečíslení tři na dva. Rychle jsem to chtěl napravit, zpanikařil jsem. Když jsem viděl, že střílí, snažil jsem se pokrýt hráče před brankou. Zaklínili jsme se a spadli na Jimmyho," uvedl Nick Jensen, který hrál první zápas v NHL. A debut to byl netypický. Po jeho střele utrpěl zranění i na druhé straně gólman Ben Bishop a také odstoupil. Zároveň si Jensen připsal i asistenci u jediné branky týmu, kterou vstřelil 11 sekund před koncem Anthony Mantha.

Jiří Hudler kvůli záhadné nemoci nastoupil teprve k devátému utkání v sezoně a připsal si v něm druhý bod. Po jeho kličkované a následné střele dal z dorážky Jason Spezza gól na 2:1, ale Dallas nakonec podlehl St. Louis 2:3 v prodloužení. V dresu vítězů také jednou asistoval Dmitrij Jaškin, který se po čtyřech vynechaných zápasech vrátil do sestavy.

Sidney Crosby pomohl jedním gólem k výhře Pittsburghu 7:2 nad New York Rangers a v čele tabulky střelců NHL zvýšil náskok před druhým Davidem Pastrňákem na tři zásahy. Český útočník po operaci lokte chyběl podruhé za sebou Bostonu, který prohrál doma s New Yorkem Islanders 2:4. Hokejisté Columbusu pokračují ve spanilé jízdě, přehráli doma Los Angeles 3:2 po samostatných nájezdech a připsali si desátou výhru v řadě. Vytvořili tím nový klubový rekord.

Výsledky NHL:
Boston - NY Islanders 2:4 (0:2, 0:1, 2:1)
Branky: 44. Blidh, 48. Moore - 4. a 54. Lee, 6. Hickey, 27. Kuljomin. Střely na branku: 50:29. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Greiss, 2. Lee (oba NY Islanders), 3. C. Miller (Boston).
New Jersey - Nashville 1:5 (0:2, 0:1, 1:2)
Branky: 55. Kalinin - 6. a 8. Neal, 26. Ekholm, 49. Forsberg, 54. Johansen. Střely na branku: 28:32. Diváci: 13 744. Hvězdy zápasu: 1. Arvidsson, 2. Neal, 3. Saros (všichni Nashville).
Pittsburgh - NY Rangers 7:2 (1:1, 2:0, 4:1)
Branky: 6. Crosby, 25. Malkin, 29. Kessel, 45. Schultz, 47. Rust, 53. Hörnqvist, 60. Bonino - 17. Puempel, 42. Grabner. Střely na branku: 47:28. Diváci: 18 541. Hvězdy zápasu: 1. Malkin, 2. Crosby, 3. Schultz (všichni Pittsburgh).
Columbus - Los Angeles 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 28. a 45. Atkinson, rozhodující sam. nájezd Gagner - 37. a 51. Carter. Střely na branku: 27:46. Diváci: 16 568. Hvězdy zápasu: 1. Atkinson, 2. McElhinney, 3. Dubinsky (všichni Columbus).
Montreal - Anaheim 5:1 (1:1, 1:0, 3:0)
Branky: 19. Byron, 33. Plekanec, 45. Petry, 49. Pacioretty, 60. Terry - 6. Cogliano. Střely na branku: 34:13. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Petry, 2. Byron, 3. Beaulieu (všichni Montreal).
Tampa Bay - Detroit 4:1 (1:0, 3:0, 0:1)
Branky: 8. Boyle, 28. Drouin, 38. Point, 40. Naměstnikov - 60. Mantha. Střely na branku: 31:27. Petr Mrázek odchytal za Detroit 34:21 minuty, inkasoval tři branky z 15 střel a úspěšnost zásahů měl 80 procent. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Drouin, 2. Point, 3. Boyle (všichni Tampa Bay).
Florida - Buffalo 4:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 1:1 - 0:0)
Branky: 17. Barkov (Jágr), 33. Yandle (Jágr), 57. Bjugstad (Jágr), rozhodující sam. nájezd Trocheck - 36. Reinhart, 37. E. Kane, 53. Ristolainen. Střely na branku: 39:36. Diváci: 14 265. Hvězdy zápasu: 1. Jágr, 2. Barkov, 3. Luongo (všichni Florida).
Minnesota - Colorado 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Branky: 15. Coyle, 29. Koivu. Střely na branku: 33:18. Diváci: 19 018. Hvězdy zápasu: 1. Koivu, 2. Dubnyk (Minnesota), 3. Varlamov (Colorado).
Chicago - Ottawa 3:4 (1:1, 1:3, 1:0)
Branky: 12. Panarin, 32. Motte, 42. Pánik - 5. Ryan, 28. Brassard, 28. Pyatt, 35. Phaneuf. Střely na branku: 26:30. Diváci: 21 614. Hvězdy zápasu: 1. Phaneuf, 2. Ryan (oba Ottawa), 3. P. Kane (Chicago).
Dallas - St. Louis 2:3 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 0:1)
Branky: 8. Eaves, 39. Spezza (Hudler) - 12. Schwartz (Jaškin), 40. Berglund, 62. Perron. Střely na branku: 38:22. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Schwartz (oba St. Louis), 3. Spezza (Dallas).
Vancouver - Winnipeg 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)
Branky: 30. a 44. Hansen, 47. Bärtschi, 58. Horvat - 15. Wheeler. Střely na branku: 24:32. Diváci: 18 865. Hvězdy zápasu: 1. Hansen (Vancouver), 2. Wheeler (Winnipeg), 3. Markström (Vancouver).
San Jose - Calgary 4:1 (0:0, 4:0, 0:1)
Branky: 35. a 37. Donskoi, 26. Marleau, 30. Martin - 42. Bennett. Střely na branku: 34:21. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. Thornton, 2. Donskoi, 3. Pavelski (všichni San Jose).