Nashville - Pittsburgh 0:2Stav série 2:4Pittsburgh vyhrál na ledě Nashvillu a obhájil Stanley Cup. Predátory okradl o gól rozhodčí

Nashville

Hokejisté Pittsburghu obhájili Stanleyův pohár. Podařilo se jim to díky výhře 2:0 v šestém utkání v Nashvillu, o níž rozhodl v čase 58:25 bývalý hráč domácích Patric Hörnqvist. Pojistku po vítězné trefě švédského forvarda přidal při power play Predators 14 vteřin před závěrečnou sirénou jeho krajan Carl Hagelin. Čisté konto vychytal díky 27 úspěšným zákrokům Matthew Murray.

Hotovo! Hokejisté Pittsburghu Penguins vyhráli na ledě Nashvillu Predators a můžou slavit obhajobu Stanley Cupu.

Pittsburgh vyhrál celou sérii 4:2 na zápasy a získal Stanley Cup popáté ve své historii. Potřetí k němu dovedl tým kapitán Sidney Crosby a stejně jako loni získal prestižní Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče vyřazovacích bojů.

Penguins zůstali věrni tradici - stejně jako v letech 1991, 1992, 2009 a 2016 rozhodli i tentokrát v aréně soupeře. Obhájit nejcennější klubovou trofej hokejového světa se jim podařilo jako prvnímu týmu od roku 1998, kdy na rok starý triumf úspěšně navázal Detroit.

Nashville nastoupil do posledního utkání sezóny před svými diváky opět s Pekkou Rinnem v brance. A také s vědomím, že poprvé za celé play off čelí hrozbě porážky v celé sérii. Penguins naproti tomu toužili uzavřít sérii při první možné příležitosti.

První třetina přinesla tuhý boj, ale nenabídla příliš výrazných momentů před oběma gólmany. Rinne si bez problémů poradil se zakončením Jakea Guentzela, Pittsburgh se pak bez větších problémů ubránil při oslabení a po jeho skončení prověřil pozornost domácího gólmana Conor Sheary. V 19. minutě byl blízko úvodní trefě James Neal, jehož dorážku zblízka vytěsnil Murray hřbetem lapačky.

Domácí tým zabrzdila chyba sudího

V nástupu do druhé třetiny už Predátoři skutečně skórovali, ale vedení přesto slavit nemohli. O vedoucí trefu je okradla chyba sudího Kevina Pollocka, který se ukvapil s přerušením hry při Murrayho zákroku, jenže gólman Pittsburghu vůbec nevěděl, kde má puk. Ten vypadl za jeho zády do brankoviště, odkud ho pohotově jednoruč dorazil Colton Sissons, gól ale nemohl být uznán.

Predátoři pak promarnili další početní výhodu. Před polovinou základní hrací doby čelil Murray dvěma samostatným únikům: Craig Smith nemířil přesně, Sissons zkusil forhendový blafák, při němž dobře zakončoval nad beton strážce hostující branky, ten ale zachránil pohotově lapačkou. Rychlou ruku ukázal i ve 33. minutě při ráně Viktora Arvidsson.

Guentzel pak po přihrávce Crosbyho napálil pravé koleno bránícího beka Ryana Ellise, nad jehož startem se vznášely otazníky. Těsně před druhou přestávkou ještě Hagelin zazvonil na tyč, ale v místě, kde měl Rinne dobře utěsněnou branku.

Nashville zvonil jen na tyče

Nashville odehrál po všech stránkách smolný duel, v němž mu nebylo shůry přáno. V končící 46. minutě nastřelil Filip Forsberg z velkého úhlu horní tyč. Predátoři, kteří se sami za celé utkání neprovinili proti pravidlům, poté hráli 32 vteřin pět na tři, ze skrumáže po ráně Romana Josiho mimo ale nic nevytěžili.

V 54. minutě orazítkoval tyč Sissons. Murray nakonec neinkasoval druhý zápas po sobě. Když už se zdálo, že vše spěje k prvnímu prodloužení letošního finále, zasáhl za domácí brankou poskakující kotouč Hörnqvist a odrazem o Rinneho rozhodl. Domácí to zkusili v šesti v poli, Hagelin však naplno rozproudil oslavy na střídačce Tučňáků.

Finále play off NHL - 6. zápas
Nashville Predators - Pittsburgh Penguins 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 59. Hörnqvist (Schultz, Kunitz), 60. Hagelin (Dumoulin). Rozhodčí: O'Halloran, Pollock - Kovachik, Heyer. Vyloučení: 0:4. Bez využití. Střely na branku: 27:29. Diváci: 17.271. Hvězdy zápasu: 1. Patric Hörnqvist (Pittsburgh), 2. Pekka Rinne (Nashville), 3. Justin Schultz (Pittsburgh). Konečný stav série: 2:4.
Nashville: Rinne - Ellis, Josi, P. K. Subban, Ekholm, Y. Weber, Irwin - Aberg, Sissons, F. Forsberg - Neal, Fisher, Arvidsson - C. Smith, Järnkrok, Watson - McLeod, F. Gaudreau, C. Wilson. Trenér: Peter Laviolette.
Pittsburgh: M. Murray - Hainsey, Dumoulin, Daley, Määttä, Schultz, Cole - Sheary, Crosby, Guentzel - Kessel, Malkin, S. Wilson - Rust, Cullen, Kunitz - Hörnqvist, Rowney, Hagelin. Trenér: Mike Sullivan.
Klubové barvy: zlatá, černá, bílá a žlutá
Největší úspěchy: 5x vítěz Stanleyova poháru (1991-92, 2009, 2016-17)
Legendy: Mario Lemieux, Jean Pronovost, Rick Kehoe, Paul Coffey, Larry Murphy, Ron Francis, Jaromír Jágr
Hala: PPG Paints Arena (kapacita 18 387 diváků)
Trenér: Mike Sullivan
Současné opory: Sidney Crosby, Jevgenij Malkin, Phil Kessel
Ostatní: Pittsburgh byl v roce 1967 jedním ze šesti týmů, jež rozšířily počet celků v NHL na 12; již o osm let později se klub ocitl na hraně bankrotu; po relativně úspěšných 70. letech upadli Penguins v následující dekádě do podprůměru; zlepšení nastalo po příchodu jedničky draftu roku 1984 Maria Lemieuxe, který po boku s mladým Jaromírem Jágrem dovedl Pittsburgh na počátku 90. let až ke dvěma ziskům Stanleyova poháru; poté, co Lemieux v roce 1997 ukončil kariéru, se klub dostal do vážných finančních problémů; od bankrotu ho zachránila největší ikona v historii Penguins Lemieux, který se stal majoritním vlastníkem týmu a v roce 2000 se ještě na pět sezón vrátil na led; po přestavbě mužstva, během níž přišli mimo jiné Sidney Crosby s Jevgenijem Malkinem, Pittsburgh rok po finálové prohře s Detroitem získal v roce 2009 třetí titul; v této sezóně skončili "Tučňáci" ve Východní konferenci druzí, v play off si postupně poradili s Columbusem (4:1), nejlepším týmem základní části Washingtonem (4:3), Ottawou (4:3) a ve finále i s Nashvillem (4:2) a jako první tým po Detroitu v roce 1998 obhájili titul; kromě Jágra, jenž v Pittsburghu během 11 sezón nasbíral 1079 bodů, zanechali z více než dvou desítek českých hráčů v klubu výraznou stopu i Martin Straka, Robert Lang, Jiří Šlégr, Jiří Hrdina či Michal Rozsíval, v letech 2001 až 2002 zde trénoval Ivan Hlinka; v této sezóně byl na soupisce útočník Dominik Simon, avšak za "Tučňáky" odehrál v základní části jen dva zápasy a většinu času strávil na farmě.