San Jose - Calgary 3:2 SNJágr nastoupil po zranění a s 1731 zápasy v NHL vyrovnal Francise, Palát dvakrát přihrával

New York/Praha

Český hokejový útočník Jaromír Jágr nastoupil v dresu Calgary ve čtvrtečním utkání na ledě San Jose ke svému 1731. zápasu v NHL a na třetím místě historické tabulky se dotáhl na třetího Rona Francise. Pětačtyřicetiletý kladenský odchovanec se vrátil do sestavy po dvouzápasové pauze způsobené potížemi s třísly. O jeho startu se rozhodlo až před utkáním. V dalších duelech NHL se z českých hokejistů blýskl Ondřej Palát, který si připsal dvě asistence v dresu Tampy Bay.

Český hokejový útočník Jaromír Jágr nastoupil v dresu Calgary ve čtvrtečním utkání na ledě San Jose ke svému 1731. zápasu v NHL. Na snímku bojuje s obráncem Žraloků Brendenem Dillonem.

Jágr, který vynechal sedm z minulých devíti vystoupení Flames, se vrátil do tréninku s týmem ve středu a absolvoval po přesunu do San Jose bez problémů i předzápasové rozbruslení. V sestavě se zařadil do třetího útoku s Mattem Stajanem a Troyem Brouwerem, ve druhé části hry pak zaskakoval i ve druhé formaci, když ze hry vypadl jeho krajan Michael Frolík poté, co jej zasáhl puk do hlavy. V prostřední části hry se zapsal do zápasových statistik vyloučením po zákroku na českého útočníka Sharks Tomáše Hertla.

Jágr strávil na ledě třináct minut, během nichž vyslal tři střely a v prostřední části mohl ve dvou slibných šancích zvýšit vedení týmu 2:1. Česká legenda ale svou statistiku gólu a šesti přihrávek z této sezony nerozšířila, protože ji v obou případech vychytal Martin Jones. Gólman San Jose nejdříve zneškodnil Jágrův pokus v přečíslení tři na dva a o dvě minuty později ukryl jeho střelu z levého kruhu v lapačce.

Zápas nakonec neměl po šedesáti minutách vítěze, nerozhodlo ani prodloužení. Žraloci pak o své výhře museli rozhodnout v samostatných nájezdech, kde dvakrát kapituloval jinak skvěle chytající český gólman David Rittich.

V historické tabulce v počtu startů má Jágr před sebou už pouze Marka Messiera (1756 zápasů) a rekordmana Gordieho Howea (1767). K tomu, aby někdejší hráč Pittsburghu, Washingtonu, New Yorku Rangers, Philadelphie, Dallasu, Bostonu, New Jersey a Floridy vyrovnal maximum, nesmí chybět ve více než devíti z 45 utkání, které Calgary do konce základní části zbývají.

"To číslo je to ohromující, úžasné a působivé. Ale nezdá se mi, že by ho překonávaní těchto milníků nějak vzrušovalo," řekl trenér Calgary Glen Gulutzan na Jágrovu adresu po utkání.

Skvělý finiš Philadelphii nestačil

Florida duel s Flyers skvěle rozjela a po dvou třetinách vedla už 3:0. Philadelphia se ve třetí dvacetiminutovce nadechla k náporu, ale ten vyústil pouze ve snížení na 2:3. Autorem druhé trefy byl nejprve označen český útočník Jakub Voráček, nakonec ale v zápasových statistikách chybí. Víc než korekci skóre už Flyers nestihli. V dresu vítězů nenastoupil nemocný Radim Vrbata, u poražených odehrál celý zápas obránce Radko Gudas, gólman Michal Neuvirth proseděl zápas v pozici náhradníka.

Spokojený mohl být útočník Ondřej Palát, jehož Tampa si doma poradila s Montrealem 3:1. Český hokejista si připsal dvě asistence. Nejprve si připsal přihrávku u vítězné trefy Pointa na začátku třetí části hry a podílel se i na akci, po níž pečetil vítězství domácích ve 45. minutě při přesilovce Stamkos. V barvách hostů si český útočník Tomáš Plekanec zapsal do statistik pouze dvouminutový trest v úvodu utkání.

Pastrňák nájezd neproměnil

Washington před vlastním publikem prohrával s Bostonem 0:2 a 2:3, ale nakonec dovedl zápas do prodloužení. Nakonec o vítězi musely rozhodnout samostatné nájezdy. Tam se v barvách Bruins ve druhé sérii neprosadil český útočník David Pastrňák. Výhru pro Capitals zajistila ruská hvězda Alexandr Ovečkin ve třetí sérii. Český útočník Jakub Vrána se v dresu vítězů neprosadil, jeho krajan David Krejčí v barvách Bruins kvůli zranění nenastoupil.

V NHL debutoval David Kämpf, spokojený ale moc nebyl. Jeho Chicago podlehlo Vancouveru 2:5. Kämpf, který podepsal s Chicagem na začátku května dvouletou nováčkovskou smlouvu jako nedraftovaný volný hráč, se postavil do středu třetího útoku. Dvaadvacetiletý odchovanec Chomutova strávil ledě strávil necelých čtrnáct minut a během nich jednou vystřelil, vyhrál šest z jedenácti vhazování a připsal si do statistiky +/- jeden záporný bod. Blackhawks zápas ztratili mezi 33. až 59. minutou, kdy jim Vancouver odskočil z 1:1 na 1:5.

Výsledky zápasů NHL
Florida - Philadelphia 3:2 (1:0, 2:0, 0:2)
Branky: 7. McCann, 30. MacKenzie, 34. Huberdeau - 53. Laughton, 58. Couturier. Střely na branku: 27:31. Diváci: 17.083. Hvězdy zápasu: 1. MacKenzie, 2. Bjugstad, 3. Reimer (všichni Florida).
Tampa Bay - Montreal 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Branky: 40. a 45. Stamkos (na druhou Palát), 41. Point (Palát) - 24. Gallagher. Střely na branku: 34:32. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos, 2. Point, 3. Kučerov (všichni Tampa Bay).
Washington - Boston 4:3 po sam. nájezdech (0:2, 2:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 35. a rozhodující sam. nájezd Ovečkin, 33. Eller, 52. Connolly - 2. a 48. Backes, 3. Acciari. Střely na branku: 34:34. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Backes (Boston), 2. Eller, 3. Connolly (oba Washington).
Arizona - Toronto 4:7 (2:3, 1:3, 1:1)
Branky: 15. Archibald, 16. Perlini, 39. Martinook, 55. Fischer - 30. a 36. Marleau, 9. Hyman, 11. Matthews, 12. Marner, 36. W. Nylander, 58. C. Brown. Střely na branku: 34:33. Diváci: 17.125. Hvězdy zápasu: 1. Marleau, 2. Marner (oba Toronto), 3. Martinook (Arizona).
Los Angeles - Vegas 2:3 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)
Branky: 9. Gáborík, 56. Doughty - 39. Marchessault, 52. Leipsic, 64. Perron. Střely na branku: 28:39. Diváci: 18.432. Hvězdy zápasu: 1. Marchessault (Vegas), 2. Quick (Los Angeles), 3. Schmidt (Vegas).
Vancouver - Chicago 5:2 (1:1, 1:0, 3:1)
Branky: 8. a 42. Gagner, 33. a 57. Vanek, 59. Boeser - 12. Schmaltz, 60. Hartman. Střely na branku: 31:32. Diváci: 18.865. Hvězdy zápasu: 1. Vanek, 2. Boeser, 3. Gagner (všichni Vancouver).
San Jose – Calgary 3:2 po sam. nájezdech (1:2, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 8. a rozhodující sam. nájezd Pavelski, 52. Meier - 5. Hathaway, 16. Backlund. Střely na branku: 32:34. David Rittich odchytal za Calgary celé utkání, inkasoval dvě branky z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 93,75 procenta. Diváci: 17.562. Hvězdy utkání: 1. Burns (San Jose), 2. Hathaway (Calgary), 3. Meier (San Jose).