Philadelphia - Pittsburgh 1:5Stav série 1:2Dva góly během pěti sekund! Crosby řádil a už dýchá Lemieuxovi na záda

New York

5:1! Třetí díl bitvy o Pensylvánii v 1. kole play off Východní konference NHL jasně ovládli šampióni z Pittsburghu. Na vysoké výhře nad Philadelphií na jejím ledě se gólem a třemi asistencemi podílel kapitán týmu Sidney Crosby, branky na 3:0 a 4:0 vstřelili vítězové ve druhé třetině v rozmezí pouhých pěti vteřin. Až pak se trefil i domácí Travis Sanheim, jemuž na čestný úspěch přihrával Jakub Voráček. Obhájci trofeje vedou v sérii hrané na čtyři vítězství 2:1 na zápasy, čtvrtý duel se hraje ve středu znovu ve Filadelfii.

Jakub Voráček (93) z Philadelphie si kryje puk před dotírajícím Tomem Kühnhacklem (34) z Pittsburghu.

Vítěze Stanley Cupu z let 2016 a 2017 za další výhrou znovu táhl Crosby. V první třetině otevřel skóre, v prostřední části si pak nejprve připsal asistenci u Malkinova třetího gólu a vzápětí se hned po vhazování rozjel do útočného pásma, bekhendem skvěle přihrál obránci Dumoulinovi, po jehož střele skončil puk počtvrté za zády Briana Elliotta. Oba okamžiky v 27. minutě dělilo jen pět sekund, což je vyrovnaný rekord play off NHL. Pouze Detroit v roce 1965 proti Chicagu svedl něco podobného.

"První třetinu jsme začali dobře, vytvořili si několik příležitostí, ale bohužel se netrefili. Třetí a čtvrtý gól Pittsburghu se ukázaly jako rozhodující," uvedl Voráček.

V posledním dějství se Crosby v přesilovce právě při Voráčkově vyloučení podílel i na gólu Justina Schultze a po zásluze byl vyhlášen hlavní hvězdou zápasu. Třicetiletý útočník nasbíral v play off už dohromady 171 bodů (61 branek+110 asistencí) a jediný bod mu schází k dostižení klubové legendy Maria Lemieuxe.

Králové na hraně vyřazení

Philadelphia prohrála stejným poměrem, jakým uspěla ve druhém souboji v Pittsburghu. "Nepanikaříme. Hodíme to za hlavu a uděláme přesně to, co po úvodním duelu - zaměříme se na naše chyby a napravíme je," řekl bojovně kapitán Flyers Claude Giroux.

Ani přihrávka obránce Jakuba Jeřábka nezabránila porážce Washingtonu s Columbusem 4:5 v prodloužení. Ruský snajpr Alexandr Ovečkin, který zatím stále marně touží po Stanley Cupu, sice v početní výhodě vstřelil dva góly, ale jeho krajan Sergej Bobrovskij v brance Columbusu pochytal celkem 54 střel a v prodloužení vystřelil hostům výhru Matt Calvert. Capitals doma ztratili oba duely v nastavení a prohrávají 0:2.

Minnesota po vítězství 6:2 nad Winnipegem snížila stav série na 1:2 a nováček soutěže Vegas Golden Knights při svém premiérovém startu v play off ještě nepoznal hořkost prohry. Ve třetím souboji s Los Angeles Kings otočil skóre třemi góly v závěrečné dvacetiminutovce, zvítězil 3:2 a šampióni z roku 2012 a 2014 jsou na hraně vyřazení. Rozhodující byla 55. minuta, v níž útočníci James Neal a William Karlsson v rozpětí 21 sekund posunuli nevadský celek do dvoubrankového náskoku.

Výsledky nedělních zápasů 1. kola play off NHL:
Východní konference - 2. zápas:
Washington - Columbus 4:5 v prodl. (2:1, 1:3, 1:0 - 0:1)
Branky: 14. a 25. Ovečkin, 3. Beagle (Jeřábek), 57. Oshie - 19. a 32. Atkinson, 29. Josh Anderson, 39. Werenski, 73. Calvert. Střely na branku: 58:30. Diváci: 18 506. Hvězdy utkání: 1. Calvert, 2. Atkinson (oba Columbus), 3. Ovečkin (Washington). Stav série: 0:2.
Východní konference - 3. zápas:
Philadelphia - Pittsburgh 1:5 (0:1, 1:3, 0:1)
Branky: 34. Sanheim (Voráček) - 11. Crosby, 23. D. Brassard, 27. Malkin, 27. Dumoulin, 48. Schultz. Střely na branku: 27:26. Diváci: 19 955. Hvězdy utkání: 1. Crosby, 2. M. Murray, 3. Malkin (všichni Pittsburgh). Stav série: 1:2.
Západní konference - 3. zápasy:
Minnesota - Winnipeg 6:2 (2:1, 4:1, 0:0)
Branky: 10. Mikael Granlund, 18. Parise, 24. Dumba, 35. E. Staal, 36. Jordan Greenway, 39. M. Foligno - 5. Wheeler, 27. T. Myers. Střely na branku: 29:31. Diváci: 19 175. Hvězdy utkání: 1. Mikael Granlund, 2. E. Staal, 3. M. Foligno (všichni Minnesota). Stav série: 1:2.
Los Angeles - Vegas 2:3 (1:0, 0:0, 1:3)
Branky: 14. Iafallo, 58. Kopitar - 47. Eakin, 55. Neal, 55. W. Karlsson. Střely na branku: Diváci: 18 484. Hvězdy utkání: 39:26. 1. M.-A. Fleury, 2. Neal (oba Vegas), 3. Iafallo (Los Angeles). Stav série: 0:3.