Čeští hokejisté Buffala se podíleli na výprasku Philadelphie

NEW YORK

V dalším zápase NHL byli řádně vidět tři čeští hokejisté ve službách Buffala Sabres. Na vysokém vítězství 9:1 nad Philadelphií se Jaroslav Špaček a Jiří Novotný podíleli jedním vstřeleným gólem, Aleš Kotalík na dvě branky přihrál. V dalších zápasech skórovali Češi i za týmy St. Louis, Montreal, a San Jose.

Po bezbrankové první třetině to v Buffalu vypadalo, že se fanoušci dočkají vyrovnaného zápasu s minimem branek, jenže ve druhé části spustili Sabres kanonádu. Skóre nejprve po 37 vteřinách otevřel Thomas Vanek a v 31. minutě Špaček přesnou trefou z přesilovky rozjel sedmiminutovou smršť, při které hostující gólman Esche dostal dalších pět branek.

V poslední třetině pouze korigoval Carter, další tři údery postupně zasadili hostům Derek Roy, Novotný, a opět Vanek. Rakouský útočník si v zápase připsal dva góly a dvě asistence. Buffalo vyhrálo i šestý zápas sezóny, přesto hráči zůstávají při zemi. "Nebudeme oslavovat. Lehce se může stát, že v podobném zápase budeme příště na straně poražených my," řekl brankář Ryan Miller, jenž mimojiné v první třetině chytil trestné střílení Richardse.

Michálek střílí za Žraloky dál

Montreal porazil Calgary 5:4, když dvě branky vstřelili Radek Bonk a Sheldon Souray. Bonk nejprve v první třetině otevřel skóre gólem v oslabení a ve druhé třetině vyrovnával na 3:3. Hosty pak dostal opět do vedení Phaneuf, ale dvě využité přesilovky v podání Souraye a Kovaljova po asistenci Tomáše Plekance nakonec rozhodly o vítězství Canadiens.

Vítěznou branku San Jose proti Dallasu zařídil Milan Michálek, jenž je momentálně s pěti góly nejlepším střelcem Žraloků. Druhým hrdinou výhry 2:0 byl ruský brankář Jevgenij Nabokov, jenž si ve třetím startu v nové sezóně připsal druhé čisté konto. Celkem už má v NHL 29 zápasů s čistým kontem.

Branky Dvořáka a Ručinského St. Louis k výhře nepomohly

Jediné dvě branky St. Louis v zápase proti Phoenixu zařídili čeští hokejisté Radek Dvořák a Martin Ručinský. Dvořák v první třetině vyrovnával po přihrávce Petra Čajánka na 1:1, Ručinský ve třetí části snižoval na 2:3. Zbytek zápasu však patřil Kojotům. Nolan za necelé tři minuty po Ručinského trefě zařídil hostům opět dvoubrankový náskok a Zigomanis 23 vteřin před koncem upravil střelou do prázdné branky na 5:2.

Phoenix vyhrál po čtyřech porážkách za sebou. "Před zápasem jsme měli menší poradu. Podívali jsme se jeden na druhého a řekli si: Pojďme do toho znovu s čistým štítem. Pořádně jsme dnes makali, a to se nám vyplatilo," řekl po zápase útočník Owen Nolan. "Už jsme ztráceli sebevědomí a posledními zápasy se to zhoršovalo. To vítězství nám pomůže," dodal trenér Wayne Gretzky.

Buffalo - Philadelphia 9:1 (0:0, 6:0, 3:1)
Branky: 21. a 45. Vanek, 35. a 42. Roy, 31. Špaček, 32. Drury, 37. Tallinder, 38. Afinogenov (Kotalík), 44. Novotný (Kotalík) - 42. Carter. Zásahy brankářů: Miller 38/1 - Esche 37/9.
Montreal - Calgary 5:4 (2:2, 3:2, 0:0)
Branky: 2. a 22. Bonk, 14. a 30. Souray, 36. Kovaljov (Plekanec) - 8. a 14. Lombardi, 21. Kobasew, 28. Phaneuf. Zásahy brankářů: Huet 24/4 - Kiprusoff 36/5.
Edmonton - Vancouver 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)
Branky: 1. Moreau, 4. Thoresen - 58. Näslund. Zásahy brankářů: Markkanen 22/1 - Sabourin 20/2.
St. Louis - Phoenix 2:5 (1:1, 0:1, 1:3)
Branky: 14. Dvořák (Čajánek), 53. Ručinský - 10. Doan, 34. Scatchard, 43. Comrie, 55. Nolan, 60. Zigomanis. Zásahy brankářů: Legace 32/4 - Joseph 27/2.
San Jose - Dallas 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Branky: 14. M. Michálek, 37. Bell. Zásahy brankářů: Nabokov 32 - Turco 23/2.