Čajánek hattrickem zajistil Dynamu triumf ve Spenglerově poháru

DAVOS

Český hokejový útočník Petr Čajánek z Dynama Moskva se blýskl hattrickem ve středečním finále Spenglerova poháru a zajistil svému týmu celkový triumf. Ruský celek, který trénuje Vladimír Vůjtek, porazil v rozuzlení 82. ročníku turnaje 5:3 Kanadu. Dynamo vyhrálo v Davosu čtvrt století po svém prvním zdejším triumfu v roce 1983.

Trojnásobný mistr světa Čajánek se trefil v každé třetině vždy po přihrávce Švéda Mattiase Weinhandla. Skóre otevřel v 10. minutě brankou v oslabení a jeho třetí gól na začátku třetího dějství byl vítězný. Především díky své střelecké potenci byl český reprezentant vyhlášen nejlepším hráčem Dynama ve finále, v kanadském bodování turnaje obsadil se šesti body za čtyři góly a dvě asistence čtvrté místo.

Moskevský tým oplatil Kanadě úterní porážku ze závěrečného utkání základní části a překazil Javorovým listům obhajobu. Výběr kanadských hráčů působících v Evropě získal naději na zvrat v zápase v poslední minutě druhé části, kdy dvěma góly během 18 sekund snížil z 0:3 na 2:3. Po pauze však Čajánek dokončil hattrick a po další korekci Kanady na 3:4 završil skóre Pestuško.

Spolu s koučem Vůjtkem a hrdinou finále Čajánkem získal Spenglerův pohár i obránce Karel Rachůnek.

Turnaje se premiérově zúčastnili čeští vicemistři Energie Karlovy Vary a obsadili čtvrté místo.

Spenglerův pohár - finále:
Kanada - Dynamo Moskva 3:5 (0:1, 2:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 40. Dupont (Robitaille, Domenichelli), 40. Domenichelli (Robitaille), 50. Robitaille (Domenichelli, Vigier) - 10. Čajánek (Weinhandl), 29. Čajánek (Weinhandl, Landry), Něprjajev (Afanasenkov, Vyšedkevič), 41. Čajánek (Weinhandl), 58. Pestuško. Rozhodčí: Johansson (Švéd.), Rönn (Fin.) - Wehrli, Wirth (oba Švýc.). Vyloučení: 5:6. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 6746 (vyprodáno).