Hokejisté Karjalu opět nevyhrají, prohráli s Ruskem

HELSINKY

Čeští hokejisté prohráli ve svém posledním vystoupení na turnaji Karjala s Ruskem 2:3 po samostatných nájezdech a obsadili konečné druhé místo. O konečném pořadí druhého dílu Euro Hockey Tour rozhodl výsledek posledního zápasu, ve kterém Švédsko porazilo domácí tým 1:0. Již jistými vítězi se stali Rusové, kteří ovládli i předcházející liberecký turnaj.

Čeští hokejisté se proti sborné představili bez zraněných Hamra a Varadi, kteří se sice objevili na předzápasovém rozbruslení, ale nastřelená ruka respektive pochroumané koleno jim hrát nedovolily. Do branky se podle předpokladů postavil Málek. Kouč Hadamczik udělal i několik dalších změn ve složení útoků a například nejlepšího střelce švédské ligy Brendla přesunul až do čtvrté formace.

V úvodu zápasu musel ale Brendl stejně jako jeho spoluhráči čelit tlaku soupeře. Málek byl prakticky neustále v permanenci, čisté konto udržel ale i při dalším zbytečném vyloučení Skuhravého. V páté minutě se vyznamenal proti Simakovovi, o pár vteřin později vychytal i Volkova. V osmé minutě Češi na chvíli opticky srovnali s Rusy krok a dokonce se dostali i do vedení. Čáslavova střela od modré prošla Košečkinovi, který do té doby neměl prakticky žádnou práci, mezi betony.

Hokejová reprezentace on-line na Sport.cz:
Karjala Cup 2006:Česko - Rusko

Rušněji však nadále bylo v českém obranném pásmu. Při Platilově vyloučení trefil po Málkově zásahu hokejkou Volkov tyč, vyrovnat mohli také Šiškanov a Ščastlivyj. Plzeňský mág byl ale pozorný a svou branku uhájil i při dalších početních výhodách soupeře. Češi totiž měli stejně jako v předešlých duelech problémy s disciplínou, což potvrdil například Divíšek svým dalším faulem v útočném pásmu. O dění na hřišti hodně vypovídalo i 14 Málkových zákroků oproti třem Košečkinovým.

Druhé dějství bylo z českého pohledu vydařenější, alespoň v úvodu. Dvoumetrový ruský brankář musel několikrát zasahovat, v 24. minutě zlikvidoval po Grebeškově chybě i gólovou šanci osamoceného Divíška. Hadamczikovu týmu pomohly i fauly soupeře a následné přesilové hry, druhou branku v nich však Češi nepřidali.

Po 30. minutě se ale vše vrátilo do "kolejí" první třetiny. Na trestnou lavici chodili čeští hráči a Málek se musel činit. Bývalý brankář Magnitogorsku dlouho potvrzoval oprávněnost své nominace, po 27 vteřinách třetího dějství již ale kapituloval: Charitonov trefil ve vzduchu Antipovovu přihrávku a potrestal Zíbův faul z 40. minuty.

Ščastlivyj rozhodl o prodloužení

Rusové, kteří o své předešlé výhře na Švédskem rozhodli v třetí třetině, se o stejný kousek pokoušeli i dnes. Jejich pohyb dělal české defenzivě problémy a Málek musel být stále ve střehu. Dokonce při Něprjajevově vyloučení se do velké šance dostal Kuljomin, ale Málkův beton byl připraven.

Poté se však předvedl na druhé straně Huml. V 51. minutě vybruslil zpoza branky a překonal Košečkina podruhé. Rusku se však podařilo v závěru vyrovnat a vynutit si prodloužení. Českého brankáře překonal 1:56 minuty před koncem normální hrací doby Ščastlivyj.

V nastavené pětiminutovce mohly sice rozhodnout o zisku druhého bodu oba týmy, ale nestalo se tak a ke slovu přišly samostatné nájezdy. V těch byli úspěšnější Rusové: Málka překonali Charitonov a Kuljomin, zatímco z Čechů přesně mířil jen Straka.

Česká republika - Rusko 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 1:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 8. Čáslava, 51. Huml (Čáslava) - 41. Charitonov (Antipov, Leščev), 59. Ščastlivyj (Vorobjev, Kondrjatěv), rozhodující nájezd Kuljomin. Rozhodčí: Rönn - Hämäläinen, Terho (všichni Fin.). Vyloučení: 8:6. Využití: 0:1. Diváci: 6210.
Česká republika: Málek - Čutta, Platil, M. Čech, Blaťák, Zíb, Čáslava - P. Sýkora, J. Straka, J. Hlinka - Irgl, Huml, Hubáček - Šimánek, Skuhravý, Veselý - Brendl, Divíšek, Matějovský. Trenéři: Alois Hadamczik a Pavel Marek.
Rusko: Košečkin - Aťušov, Varlamov, I. Nikulin, Kolcov, Kutějkin, Grebeškov, Kondrjatěv, Jemelin - Antipov, Leščev, Charitonov - Kuljomin, Kurjanov, Simakov - Vorobjev, Ščastlivyj, Koňkov - Volkov, Něprjajev, Šiškanov. Trenér: Vjačeslav Bykov.