Čeští hokejisté vydřeli v přípravě výhru nad Běloruskem

Čeští hokejisté zvládli bez větších potíží přípravné utkání s Běloruskem. Před cestou na turnaj Channel One Cup vyhráli v úterý v pražské Sazka Areně nijak zvlášť atraktivní duel 2:0, když se o branky postarali Kohn a Irgl. Češi si každopádně vyzkoušeli sílu mužstva, který bude jejich prvním soupeřem na příštím mistrovství světa v Moskvě.

Od třetí minuty hráli domácí hokejisté téměř minutu a půl přesilovou hru pět na tři, ale buď před brankou Bělorusů příliš kombinovali, nebo byl včas na místě brankář Šabanov. Na něj si nepřišel ani Skořepa, jenž v deváté minutě u pravého mantinelu vypíchl puk jednomu ze soupeřů a jel sám na běloruského gólmana.

Udeřilo o chvilku později, kdy za jeho brankovištěm kroužil s pukem Josef Straka a naservíroval jej před branku Kohnovi. Po jeho zásahu byl českému týmu uznán gól, i když televizní záběry odhalily, že puk brankovou čáru nepřešel. Bělorusy každopádně akce probudila. Dudik tečoval dělovku Glebova těsně vedle branky, a Hnilička s obtížemi zasáhl při tvrdé střele Kukuškina. Na druhé straně neuspěl Sýkora, který se před Šabanova protáhl po pravé straně, ale puk za jeho záda nedostal.

Druhá třetina moc hokejové krásy nenabídla. Výjimkou byla pouze situace těsně po uplynutí poloviny zápasu, kdy po hezké kombinaci třetího útoku Irgl-Kalla-Hubáček prvně jmenovaný zvýšil na 2:0. Bělorusové se hodně snažili, ale nedokázali nic vykřesat ani z dvojnásobné přesilovky ve 34. minutě.

Přesto to byli právě hokejisté v bílých dresech nebezpečnějším týmem i v poslední části hry. Po teči Michajlova zazvonila horní tyč Hniličkovy branky. Za český tým pokračoval ve spalování šancí Petr Sýkora. Nejprve v ideální pozici přestřelil, pak mu nevyšel únik po pravém křídle. Ke gólu nevedla ani akce Irgla, který předložil puk před branku volnému Kallovi.

Česko - Bělorusko 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 10. Kohn (J. Straka, Čáslava), 31. Irgl (Kalla, Hubáček). Rozhodčí: Šindler - Bláha, Kalivoda. Vyloučení: 5:8. Bez využití. Diváci: 10 465.
ČR: Hnilička - Hamr, Platil, Kroupa, Čáslava, Gureň, Kutlák, Ficenec, Philipp - P. Sýkora, J. Marek, Rolinek - Šimánek, J. Straka, Kohn - Irgl, Kalla, Hubáček - Bednář, Mikeska, Skořepa. Trenéři: Alois Hadamczik a Pavel Marek.
Bělorusko: Šabanov - Leontěv, Cvetkov, Kostjučenov, Glebov, Žurik, Svito, Černook, Makrickij - Dudik, Židkych, Michalev - Strachov, Borovkov, Sacharov - Gorbokoň, Kukuškin, Volček - Čuprys, Volkov, Kulakov. Trenér: Curt Fraser.