Česko - Švédsko 2:1 PPČeská osmnáctka postoupila na Hlinkově memoriálu do finále

Břeclav

Česká hokejová osmnáctka zdolala v semifinále Memoriálu Ivana Hlinky v Břeclavi Švédsko 2:1 v prodloužení a bude bojovat o triumf proti Spojeným státům americkým. Finále, které si český výběr zahraje na turnaji po dvou letech, je na programu v sobotu od 17:30. Vítěznou trefu týmu kouče Václava Varadi vstřelil v čase 69:38 obránce Jakub Galvas.

Spojeným státům americkým se pokusí český tým oplatit porážku 2:4 ze středečního závěrečného utkání v základní skupině A. Ta je dosud jedinou prohrou v nové sezoně. Češi jinak postupně zdolali v generálce Kanadu (3:2 v prodloužení) a na turnaji Švýcary (6:1) i úřadující mistry světa Finy (5:3).

Varaďovi svěřenci, kteří se mohli opřít o skvělý výkon brankáře Jakuba Škarka, se dostali do vedení ve 24. minutě díky trefě Filipa Zadiny. Za sedm minut sice vyrovnal Rasmus Dahlin, ale 22 sekund před koncem prodloužení po Zadinově přihrávce rozhodl Galvas.

Ve finále se česká osmnáctka představila na prestižním domácím turnaji naposledy v roce 2012, kdy podlehla Kanadě 2:6.