Rusové po výhře nad Čechy vyhráli liberecký turnaj

Jirka G. NovákSport.cz

Blízko byli čeští hokejisté k vítězství na turnaji Česká pojišťovna Cup v Liberci, po prohře v závěrečném utkání s Ruskem 3:4 však nakonec obsadili poslední čtvrté místo. Prvenství slavil právě ruský tým, jehož góly zařídili Popov, Tjurin, Simakov, a Proškin. Češi domácí podnik série Euro Hockey Tour vyhráli naposledy v roce 1999.

Po téměř dvou a půl letech se do branky české reprezentace postavil  Roman Málek a hned v úvodu musel likvidovat nájezd Popova z levé strany. Nebezpečný byl i výpad Morozova ve vlastním oslabení, But pak dokonce trefil tyčku. Ta vzápětí zazvonila i na druhé straně, když si brankář Jeremenko nerozuměl při rozehrávce s obránci a napadající Burger propasíroval puk do brankové konstrukce. Útočník Vítkovic se chvíli poté objevil v ještě větší šanci, ale tentokrát přestřelil.

Velké manévry ale probíhaly především na druhé straně. Nejprve prověřil Málka z pravého kruhu Kurjanov, pak musel český gólman efektně zasáhnout lapačkou proti dělovce Bykova. Nepřišel si na něj při přesilovce ani nadvakrát Zinovjev, kapituloval až v sedmnácté minutě po kombinaci Popova s Kurjanovem při vyloučení Skuhravého. Dobrou příležitost měl na české straně Hlinka, ale ruského gólmana zblízka neprostřelil.

V úvodu druhé části musel Málek zasahovat proti třem různým pokusům zakončení v podání Zinovjeva a další nebezpečnou střelu Kulemina vyrazil ramenem. Sýkora naproti tomu ujel po levé straně, ale jeho pokus o blafák skončil na konstrukci branky. Neuspěl ani Hořava, jenž nedokázal před brankou usměrnit prudkou přihrávku. Po chybě Žižky se řítil na Málka sám Morozov, ale nedal. Hrálo se ve vysokém tempu.

Úspěšnější byl v 29. minutě Tjurin, jenž usměrnil za Málkova záda střelu Kolcova. Velkou příležitost spálil při přesilové hře Marha, jemuž ideálně naservíroval puk před branku Hlinka. Dvě minuty před koncem druhé části hrál český tým přesilovku, jenže z gólu se radoval soupeř. Simakov  vypíchl kotouč a napálil jej do horního růžku Málkovy branky. Podobným stylem ještě dokázal v závěru snížit Zíb po přihrávce Hlinky.

Od 46. minuty už to bylo pouze o gól. Jeremenko jen vyrazil dělovku Hlinky, k puku se dostal Marek, a po objetí branky jej zasunul bekhendem za záda ruského gólmana. Jeho protějšek v české brance na druhé straně zneškodnil výpad Nikulina, ale na dělovku Proškina v početní výhodě Rusů už byl krátký.

Češi se ale nevzdali a za necelou minutu snížil na 3:4 Burger po hezké kombinaci se spoluhráči z Vítkovic Irglem a Hubáčkem. Tlak českého týmu sílil - dělovka Kutláka jen těsně minula branku, Marek se dokonce proháčkoval až před Jeremenka, ale neuspěl. V závěru hráli domácí 87 vteřin trvající dvojnásobnou přesilovku, jenže žádnou větší šanci si nevytvořili.

Česko - Rusko 3:4 (0:1, 1:2, 2:1)
Branky a nahrávky: 39. Zíb (Hlinka, Marha), 46. Marek (Hlinka, Zíb), 54. Burger (Irgl, Hubáček)  - 17. Popov (Kurjanov), 29. Tjurin (Kolcov), 38. Simakov (A.Nikulin), 53. Proškin (But).  Rozhodčí: Andersson (Švéd.) - Barvíř, Blümel (oba ČR). Vyloučení: 7:8. Využití: 1:2. Oslabení: 0:1. Diváci: 4373.
Česko: Málek - Kutlák, Hamr, Hunkes, Blaťák, Ševc, Žižka, Zíb - Marha, Marek, Sýkora - Chabada, Hlinka, Sivek - Hubáček, Burger, Irgl - Pletka, Skuhravý, Hořava - I.Rachůnek, Rolínek. Trenér: Alois Hadamczik.
Rusko: Barulin - Proškin, I.Nikulin, Varlamov, Aťjušov, Kolcov, Bykov, Kondratěv, Jemelin - But, Zinovjev, Morozov - Charitonov, Něprjajev, Kulemin - Popov, Kurjanov, Tjurin - Simakov, A.Nikulin, Škotov. Trenér: Vjačeslav Bykov.