USA - Švédsko 2:4Švédové vyřadili Američany a na MS dvacítek si zahrají o zlato

Buffalo

Obhájci titulu z USA si na domácí půdě finále MS hokejistů do 20 let nezahrají. Američané prohráli v Buffalu semifinále se Švédskem 2:4, na boj o zlato v noci z pátku na sobotu (2:00 SEČ) s Kanadou se tak mohou těšit hráči Tre Kronor. Američané budou bojovat o čtyři hodiny dříve s poraženým o bronz.

Švédský gólman Filip Gustavsson (30) při zákroku proti Kaileru Yamamotovi (17) z USA v semifinále MS do 20 let.

Švédové, kteří si jako jediní drží na turnaji neporazitelnost, mohli v bezbrankové úvodní třetině udeřit především v osmé minutě při Peekeově vyloučení. Proti Nylanderově dorážce zasáhl brankář Woll a sudí Nikolic a Wiegardem si ještě situaci prověřili u videorozhodčího. Největší šanci USA měl také při přesilovce při Lindströmově trestu Anderson.

V úvodu druhé části Švédové nepotrestali Jonesovo vyloučení a před polovinou utkání nepřekonal Wolla v dobré pozici ani Jonsson Fjällby. Gustavsson si zase poradil s Brownovou šancí a na druhé straně zahrozil Dahlin.

Brankář Woll nedochytal

Ve 34. minutě se při Sambergově trestu už radovali Švédové. Pettersson se trefil z levého kruhu přesně do protějšího horního rohu Wollovy branky. Vyrovnat se nepodařilo Jonesovi a ani těsně před druhou pauzou při Brännströmově pobytu na trestné lavici Mittelstadtovi.

V závěrečném dějství se Švédové nejdříve ubránili při Brännströmově trestu a ve 47. minutě zvýšili po parádní spolupráci Karlströma s Anderssonem v přečíslení. Při Lindströmově trestu se Monténův tým prosadil hned dvakrát v oslabení. Nejdříve Woll nestačil na přesnou ránu Steena a pak jej vyhnal z branky povedenou střelou Jonsson Fjällby.

Náhradník Oettinger už ve zbytku utkání neinkasoval, domácí sice finišovali, ale marně. V 53. minutě při Anderssonově trestu sebral Gustavssonovi čisté konto Bellows a tři minuty před koncem se při power play prosadil Tkachuk. Přestože Švédové dohrávali ještě posledních 122 vteřin v oslabení, drama už nedopustili.

Bělorusové sestupují

Bělorusko sestoupilo po roce zpět do skupiny A divize I. Po úterní porážce 4:5 ve čtvrtek Bělorusové v druhém utkání o udržení podlehli Dánsku 2:3 po samostatných nájezdech a sérii prohráli 0:2 na zápasy. Mezi elitou je za rok na MS v kanadských městech Vancouveru a Victorii nahradí Kazachstán.

Dánové v úterý otočili duel v poslední minutě z 3:4 na 5:4 a dnes vstoupil pátý tým minulého šampionátu v Montrealu a Torontu do utkání dobře. V polovině úvodní třetiny jej dostal do vedení Daniel Nielsen a za 96 sekund zvýšil Jonas Röndbjerg.

Bělorusové se vrátili do hry před polovinou třetí třetiny. Nejdříve v 49. minutě při přesilovce pěti proti třem snížil Maxim Suško a za 46 vteřin zužitkoval pokračující klasickou početní výhodu Ilja Litvinov. V nájezdech ale Dánové vyhráli 4:2, vítězný gól si připsal Jacob Schmidt-Svejstrup.

Kazachstán, který Bělorusy vystřídá, se mezi elitou představí poprvé od roku 2009. Postup si vybojoval na turnaji hraném ve francouzských městech Courchevel a Meribel od 10. do 16. prosince. Vyhrál s 13 body z pěti zápasů a o bod předčil druhé Lotyšsko.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Buffalu - semifinále:
USA - Švédsko 2:4 (0:0, 0:1, 2:3)
Branky a nahrávky: 53. Bellows (Yamamoto), 57. B. Tkachuk (J. Anderson) - 34. E. Pettersson (A. Nylander, L. Lindström), 47. L. Andersson (Karlström), 48. O. Steen, 49. Jonsson Fjällby (M. Davidsson). Rozhodčí: Nikolic (Rak.), Wiegard (Švýc.) - Jensen (Dán.), Šefčík (SR). Vyloučení: 4:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:2. Diváci: 7524.
O udržení - 2. zápas:
Dánsko - Bělorusko 3:2 po sam. nájezdech (2:0, 0:0, 0:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 11. D. Nielsen (Blichfeld, Röndbjerg), 13. Röndbjerg (Blichfeld, Schmidt-Svejstrup), rozhodující sam. nájezd Schmidt-Svejstrup - 49. Suško (Jerjomenko), 50. Litvinov (Bovbel, Suško). Rozhodčí: Ansons (Lot.), Garon (Kan.) - Hancock (USA), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 5:4, navíc Děrjabin (Běl.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:2. Diváci: 4295. Konečný stav série: 2:0.