Těžké rozhodování, kolektivní vina do tohoto století nepatří, říká právník k vyloučení Rusů

21. července 2016 12:56 - Praha

Složitá situace. Zapeklitý problém a z něj plynoucí třaskavé rozhodnutí! Podle českého právníka Jana Šťovíčka je verdikt arbitráže CAS o vyloučení ruských atletů z olympijských her v Riu de Janeiro velmi závažným precedentem. Navíc velmi pravděpodobně výrazně ovlivní i verdikt Mezinárodního olympijského výboru, který bude v neděli řešit vyloučení kompletní ruské výpravy kvůli státem organizovanému dopingu.

 

archiv Jana Šťovíčka

"Tříčlenný panel měl velmi těžké rozhodování, protože proti sobě stály dva významné právní momenty. A to uplatnění principu kolektivní viny a druhý je boj proti systémovému dopingu," připomínal Šťovíček v rozhovoru pro Českou televizi. "A rozhodnutí znamená, že je třeba bojovat proti systémovému dopingu i za cenu uplatnění kolektivní viny," dodal.

"Můžete to brát dvěma způsoby. Že došlo k očistě a nebudou tam startovat podezřelí sportovci," pokračoval Šťovíček. "Ale na druhou stranu jsou i další podezřelé země a je otazník, jak se v jiných zemích povedlo systémový doping vymýtit," dodal odborník na sportovní právo.

"Je to zásadní rozhodnutí a zásadní precedens. Já z toho nadšený nejsem, protože nejsem zastáncem principu kolektivní viny. Do demokratického světa, právního státu a 21. století úplně nepatří," uvedl. "Ale soud se k němu přiklonil a bude to sloužit jako precedens i pro MOV, který má na stole kauzu vyloučení všech ruských sportovců z olympijských her," přidal.

Podle Šťovíčka, který u CAS úspěšně zastupoval kanoistu Jana Štěrbu, cyklistu Romana Kreuzigera a v současnosti se snaží vybojovat start v časovce v Riu pro Martinu Sáblíkovou, byla rozhodující publikace zprávy nezávislé komise Světové antidopingové agentury WADA.

"Vyplynulo z ní zapojení agentů tajné služby a napojení na státní struktury. To byl zásadní důkaz pro soudní panel," uvedl Šťovíček. "Tlaky musely být obrovské, řeší to celý svět. Rusko je velmoc, ale rozhodčí se nenechali zviklat a rozhodli takto tvrdě," prohlásil.

Rusko by sice mohlo zkusit verdikt změnit žalobou u švýcarského federálního soudu, to je ale podle Šťovíčka nepravděpodobné. "Trvalo by to tak dlouho, že se o tom ani nedá uvažovat. Takže se to dá považovat za definitivní rozhodnutí," uvedl.

vap, ČTK, Sport.cz

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..

Patička stránky: