Zlatá tečka na závěr kariéry! Spartakus deklasoval soupeře, Češi mimo elitní desítku

10. srpna 2016 14:48 - Rio de Janeiro
(Aktualizováno: 10. srpna 2016 17:57)

Olympijskou časovku v Riu vyhrál švýcarský cyklista Fabian Cancellara. Pětatřicetiletý závodník přezdívaný Spartakus na 54,6 kilometru dlouhé trati dominoval a druhého v cíli Nizozemce Toma Dumoulina porazil o více než tři čtvrtě minuty. Bronz z boje proti chronometru z Londýna obhájil Brit Chris Froome, trojnásobný vítěz Tour de France. Čeští zástupci Leopold König ani Jan Bárta se do elitní desítky nevešli. König skončil jedenáctý, Bárta patnáctý.

 

Pavel Golovkin, ČTK/AP

Cancellara, který chce po této sezóně ukončit kariéru, rozšířil sbírku olympijských medailí na tři. Před osmi lety v Pekingu rovněž ovládl časovku a vyjel si tehdy i stříbro v silničním závodě s hromadným startem.

Specialista na boj s chronometrem a čtyřnásobný časovkářský mistr světa za sebou nechal hlavní favority Dumoulina s Froomem výrazným rozdílem. Dumoulin, který se postaral o první medaili pro Nizozemsko na silnici mezi muži, zaostal o 47 vteřin. Froome o dalších patnáct.

Zatímco Dumoulin ušetřil síly, když ukončil své vystoupení v silničním závodě už po pár kilometrech, britská hvězda z týmu Sky si dnes spravila náladu a vylepšila dojem po sobotní 12. příčce.

Froome, jenž si dojel pro třetí triumf na slavné Tour před necelými třemi týdny, získal čtvrtý cenný kov na mezinárodní scéně. Kromě OH se dostal na pódium také na mistrovství světa v roce 2013 jako člen týmové časovky, v roce 2007 uspěl v silničním závodě na Afrických hrách. Vždy bral ale jen bronz.

König si skvěle rozvrhl síly

Jeho stájový kolega König, který byl v sobotu českým lídrem, ale náročný závod nedokončil právě s ohledem na časovku, měl pomalejší rozjezd. Rozvrhl si však velmi dobře síly a postupně začínal mít na mezičasech navrch.

Nakonec byl nejlepší z první poloviny startujících, mohl si tak nějakou dobu vychutnávat i průběžnou vedoucí pozici. Na desítku to ale nakonec nestačilo, Slovinec Primož Roglič zvládl trať o více než 28 vteřin rychleji. Bártovi scházela na desítku minuta a dvě vteřiny.

König si však připsal skalp německého obhájce stříbra z londýnské časovky Tonyho Martina. Trojnásobného světového šampiona z časovky jednotlivců z let 2011 až 2013 porazil o 10 vteřin.

Smůlu měl pátý v cíli Rohan Dennis. Dlouho skvěle jedoucí Australan na bronzového Froomea ztratil osm vteřin i proto, že po třech čtvrtinách závodu byl nucen měnit kolo.

XXXI. letní olympijské hry v Riu de Janeiro:
Cyklistika - silniční:
Muži - časovka (54,6 km):
1. Cancellara (Švýc.) 1:12:15
2. Dumoulin (Niz.) -47
3. Froome (Brit.) -1:02
4. Castroviejo (Šp.) -1:06
5. Dennis (Austr.) -1:10
6. Bodnar (Pol.) -1:50
7. Oliveira (Portug.) -2:00
8. Izagirre (Šp.) -2:06,
...11. König -3:08,
15. Bárta (oba ČR) -3:41.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Češi

Filtr článků - Češi


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..

Patička stránky: