Rubriky:

Češi

Střelci po 28 letech jedou z olympiády bez medaile

15. srpna 2016 11:48 - Rio de Janeiro

Sedm letních olympijských her v řadě platili sportovní střelci v českých barvách za medailovou pojistku. Letos v Riu však vyšli poprvé od roku 1988 naprázdno. Nejblíž medaili byl v trapu David Kostelecký, který ale nakonec obsadil čtvrté místo.

 

Edgard Garrido, Reuters

„Bohužel jsme měli pro letošní olympiádu jen pět míst," mrzelo při ohlédnutí za českou účastí hlavního kouče Vladislava Šaňáka. „A reálně vzato měli reálnější šanci jen David a Adéla Bruns. Měli tu být ale i další. Rychlopalníci Strnad s Podhráským, či skeetař Sychra. Samozřejmě, měli si účast vystřílet," uvedl Šaňák.

Česká, resp. československá střelba se medailově prosadila na letních hrách poprvé v roce 1956 a až do Londýna před čtyřmi lety se závodníkům s přesnou muškou nepodařilo přivézt alespoň jeden cenný kov pouze z Říma v roce 1960 a z Moskvy v roce 1980. O čtyři roky později nebyli v Los Angeles kvůli bojkotu her ze strany komunistického bloku.

„Nedosáhli jsme úspěchu, ale zklamání to není," poznamenal Šaňák. „Davidovi unikla medaile o vlásek, Adéla neměla ideální sezónu a ve finále malorážky ji připravila o lepší umístění jedna rána," poukázal na sedmé místo bronzové medailistky z Londýna.

Mladíček Nepejchal ukázal talent

Ostatní členové týmu o místa ve finále usilovali marně. „Sedmnáctiletý puškař Filip Nepejchal přes své mladí ukázal talent, nebojí se střílet. Skeetařka Libuše Jahodová nestřílela v sezóně dobře, tady navíc zápasila se zraněním. A puškařka Nikola Mazurová byla na první olympiádě," pokrčil rameny Šaňák.

Věří český kouč, že se střelci vrátí na medailovou vlnu za čtyři roky v Tokiu. „Jsme v trochu hluchém období. Odešly letité opory jako třeba Kateřina Emmons a při třítisícové základně je zázrak, že se na olympiádu vůbec někdo dostane. Jen pro srovnání, třeba Německo má základnu 160 tisíc závodníků. A třeba v Londýně neměli žádnou medaili," nastínil Šaňák.

Podle příkladu Nepejchala Šaňák doufá, že se podaří najít další slibné talenty. „Letos jsme měli medaile v juniorských kategoriích, mladí měli dobrý rok. Bude důležité, jak zvládnou přechod mezi seniory. Ale naděje tu je," dodal s optimismem.

pn (Rio de Janeiro), Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Češi

Filtr článků - Češi


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..