Brazílie - Austrálie 66:84Australské basketbalistky otočily zápas s domácí Brazílií

Rio de Janeiro

Australské basketbalistky vstoupily do olympijského turnaje v Riu de Janeiro výhrou 84:66 nad domácí Brazílií. Obhájkyně bronzových medailí sice ještě ve třetí čtvrtině prohrávaly o sedm bodů, ale pak předvedly velký obrat.

Australská basketbalistka Leilani Mitchellová se snaží projít přes dvojici bránících domácích hráček.

Klíčovou hráčkou Austrálie byla dvoumetrová pivotka Elizabeth Cambageová, která nasbírala 20 bodů a 14 doskoků. Ve druhé půli se k ní navíc přidaly střelkyně z dálky Leilani Mitchellová a Penny Taylorová, které se podělily o 35 bodů.

Brazílii nestačil ani skvělý výkon zkušené křídelnice Iziane Castro-Marquesové. Hráčka, která před deseti lety krátce působila v českém klubu USK Praha, nastřílela 25 bodů, z toho 18 v první půli. Ve druhé už ji ale Australanky lépe hlídaly a Brazilky častými chybami dovolily soupeři odskočit na dvouciferný počet bodů.

V druhém utkání skupiny A splnily Francouzky roli favorita a porazily Turecko 55:39. Obhájkyně stříbra si poradily i s absencí své klíčové hráčky Céline Dumercové; kapitánku a tvůrkyni hry nepustilo do Ria zranění.

Francie se tak zaměřila hlavně na defenzívu a Turecku povolila pouhých 39 bodů. Za předchozí troje olympijské hry přitom jen jednou dal některý z týmů méně bodů, a to před čtyřmi lety Angola (38).

Ve skupině B uspěla Kanada, která přehrála Čínu 90:68 i díky 20 bodům Tamary Tathamové.