Němec Jung obhájil olympijské zlato v jezdecké všestrannosti

Rio de Janeiro

První dvě medaile pro Německo na olympijských hrách v Riu de Janeiro dnes získali jezdci v soutěži všestrannosti. Vítězství z Londýna obhájil Michael Jung, jenž několik hodin předtím pomohl družstvu ke stříbru. Zlato získal tým Francie, pro svou zemi také první z brazilské olympiády.

Michael Jung z Německa na koni Sam v soutěži všestrannosti.

Čtyřiatřicetiletý Jung potvrdil v závěrečné části soutěže, jež se skládá z drezury, cross country a parkúru, roli největšího favorita. V sedle šestnáctiletého valacha Sama odjel dvě čistá kola a nechal za sebou Francouze Astiera Nicolase a Phillipa Duttona z USA.

Se Samem získal Jung už double v Londýně, ale ke zkušenému koni se letos vrátil až týden předtím, než byla zvířata vypravena na cestu do Ria. Jeho první volba, mladší Takinou, totiž dostal infekci.

Velkým favoritem na zlato byl i německý tým, jenž ale utrpěl na velké světové soutěži první porážku po šesti letech. O šanci na lepší umístění olympijští šampioni z Londýna 2012 a Hongkongu, kde se konaly soutěže v rámci OH v Pekingu 2008, přišli v pondělním cross country. Po něm figurovali na čtvrté pozici a na medailové příčky se vrátili v dnešním parkúru i díky čisté Jungově jízdě.

Francie se v dramatickém vyvrcholení třídílné soutěže také posunula o dvě příčky oproti cross country a navázala na zlato z Atén 2004. Australané vystoupali na třetí pozici po kolapsu Nového Zélandu. Tomu před parkúrem patřilo druhé místo, ale vypadl z medailových pozic, poté co účastník sedmých OH Mark Todd shodil tři překážky.