Rubriky:

Ostatní sporty

Egypt poslal judistu domů z Ria za nepodání ruky Izraelci

15. srpna 2016 22:27 - Rio de Janeiro

Egyptský judista Islám Šahábí, jenž odmítl po prohraném souboji podat ruku izraelskému přemožiteli Or Sassonovi, byl poslán z Ria de Janeiro domů. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) uvedl, že dvaatřicetiletý judista dostal přísnou důtku.

 

Markus Schreiber, ČTK/AP

Pozdější bronzový medailista v kategorii nad 100 kg Sasson porazil Šahábího ještě před časovým limitem. Když poté Izraelec natáhl k poraženému soupeři ruku, Egypťan zakroutil hlavou a poodstoupil. Rozhodčí ho zavolal zpět na tatami, aby se přemožiteli uklonil, na což Šahábí reagoval krátkým pokývnutím.

Mezinárodní judistická federace se případem nezabývala, neboť podání ruky není na rozdíl od úklony povinné, MOV ale s Šahábím zahájil disciplinární řízení. "Jeho chování bylo v rozporu s fair play a duchem přátelství, který je součástí olympijských hodnot," uvedl MOV a dodal, že Egyptský olympijský výbor judistův čin odsoudil a poslal ho domů.

Judistická federace ještě před vynesením trestu uvedla, že vzhledem k napětí mezi arabskými zeměmi a židovským státem je pozitivní, že se duel vůbec uskutečnil. Šahábí se totiž hlásí k ultrakonzervativnímu směru islámu zvaného salafismus a v Egyptě byl z některých radikálních kruhů vyzýván, aby k zápasu ani nenastoupil.

ČTK

Časová osa: Ostatní sporty

Filtr článků - Ostatní sporty


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..