Američanka Shieldsová obhájila v Riu boxerské zlato z Londýna

Rio de Janeiro

Američanka Claressa Shieldsová obhájila na olympijských hrách v Riu de Janeiro boxerské zlato v kategorii do 75 kg. Dvojnásobná mistryně světa porazila ve finále nejtěžší ženské váhy Nouchku Fontijnovou z Nizozemska jednomyslně na body.

Zlatá americká boxerka Claressa Shieldsová.

Francouz Tony Yoka přidal v Riu k titulu mistra světa v supertěžké váze i olympijské zlato a navázal na svou snoubenku Estelle Mosselyovou, která ovládla v pátek v den svých 24. narozenin kategorii do 60 kg. Ve finále nad 91 kg porazil bronzového medailistu z MS Joea Joyce z Velké Británie 2:1 na body.

Shieldsová, jež v Londýně překvapila coby sedmnáctiletá, tentokrát splnila roli hlavní favoritky. Dvě zlaté olympijské medaile v boxu vybojoval pro USA pouze Oliver Kirk, který na hrách v St. Louis v roce 1904 ovládl bantamovou a pérovou váhu. Tehdy ale v olympijském turnaji startovali pouze američtí boxeři.

Dvě zlaté medaile získali v závěrečný den bojů v olympijském ringu boxeři Uzbekistánu, který tak mezi provazy získal celkem tři zlata. Mezi muži do 52 kg triumfoval třiadvacetiletý Šachobidin Zojrov, který při své olympijské premiéře zdolal ve finále Mišu Alojana 3:0 na body. Ruský reprezentant, jenž má ve sbírce dva tituly mistra světa z let 2011 a 2013, navázal stříbrem na bronz z Londýna. Fazliddin Gajbnazarov poté ve váze do 64 kg zdolal Lorenza Sotomayora z Ázerbájdžánu 2:1 na body.