Rubriky:

LOH 2012

Pořadatelé londýnské olympiády 2012 zveřejnili program her

15. února 2011 12:17 - LONDÝN

Soutěže olympijských her v Londýně začnou příští rok 25. července v 17:00 SELČ mimo britské hlavní město utkáním ženského fotbalu v Cardiffu ve Walesu. Téhož dne budou hrát fotbalistky ještě v Glasgowě a Coventry a teprve v pátek 27. července večer budou hry na olympijském stadionu v Londýně slavnostně zahájeny. Vyplývá to z oficiálního programu her, který byl v úterý zveřejněn.

 

ČTK/AP

"Z vlastní zkušenosti sportovce vím, že toto je okamžik, kdy všechno začne být velmi reálné," řekl při londýnském zveřejnění programu her předseda organizačního výboru a dvojnásobný olympijský vítěz Sebastian Coe.

Organizátoři zveřejnili data, přesné časy a místa více než 300 disciplín v 26 olympijských sportech, stejně jako ceny za lístky na jednotlivé soutěže. Informace automaticky dostane e-mailem na 2,2 miliónu předem registrovaných zájemců o vstupenky na olympijské hry.

Prodej lístků začne v březnu

Na 8,8 miliónu lístků se bude prodávat mezi 15. březnem a 26. dubnem. Ne všechny soutěže začínají od 20 liber a 90 procent vstupenek je podle organizátorů levnějších než 100 liber (asi 2900 korun). Na zahajovací ceremoniál budou nejlevnější lístky za symbolickou cenu 20,12 libry a nejdražší za rovněž symbolických 2012 liber.

Atletické soutěže začnou v pátek 3. srpna. Organizátoři označují 4. srpen za "supersobotu", protože vedle několika atletických finále vyvrcholí veslování a soutěže v plavání.

Vrcholem souboj Bolta a Gaye

Jedním z vrcholů olympiády bývá sprint mužů na 100 metrů, jehož finále bude v neděli 5. srpna a pořadatelé doufají, že se stane soubojem jamajského světového rekordmana Usaina Bolta a Američana Tysona Gaye. Desetiboj skončí ve čtvrtek 9. srpna a jeho vítěz bude vyhlášen o den později.

O víkendu 4. a 5. srpna se také budou hrát finále tenisových soutěží na dvorcích ve Wimbledonu. Fotbalisté mají finále na programu v sobotu 11. srpna ve Wembley. Olympiáda vyvrcholí maratonem a slavnostním zakončením her v neděli 12. srpna.

Těžištěm her bude olympijský park ve Stratfordu na východě Londýna, kde je olympijský stadion, stejně jako areály pro plavecké soutěže, basketbal a házenou, velodrom a olympijská vesnice.

Sportovat se bude ale také na několika místech kolem Temže nedaleko olympijského parku. Ve veletržním středisku ExCel v bývalých docích bude pět krytých sportovišť, kde se bude šermovat, boxovat, zápasit, vzpírat a hrát stolní tenis.

V Greenwichi bude v bývalém Millenium Dome gymnastika a basketbalové finále, zatímco v greenwichském parku pod slavným nultým poledníkem vyroste provizorní stadion pro jezdecké soutěže a v nedalekých Královských dělostřeleckých kasárnách budou soutěžit střelci.

Fotbal se bude hrát po celé Británii

Fotbal se bude hrát po celé Británii, nejen ve Wembley, Cardiffu, Glasgowě a Coventry, ale také v Newcastlu a na Old Trafford v Manchesteru. Soutěže v jachtingu budou ve Weymouthu na jihu Anglie.

Několik soutěží zavede sportovce a diváky i do centra Londýna. Hned první den po zahájení se pojede cyklistický silniční závod, který má mít start i cíl na třídě The Mall poblíž Buckinghamského paláce. Trasa povede středem města přes Chelsea na jih kolem známého zámku Hampton Court do hrabství Surrey a pak zpět do Londýna.

Maratón kolem nejznámějších památek

Na Mallu budou mít start a cíl také maratóny a soutěže v chůzi. Maratonský okruh povede kolem nejznámějších památek, jako jsou parlament ve Westminsteru, Tower, katedrála St. Paul's a opět Buckinghamský palác. Organizátoři vyhověli londýnské radnici, která se chtěla vyhnout uzavření města během týdne, a zařadili maratóny i chůzi na víkend uprostřed her a potom na závěr olympiády.

Olympiády si užije do sytosti i královská rodina. Kolem Buckinghamského paláce totiž povede i trasa triatlonu, který se pořádá v nedalekém Hyde Parku. Plážový volejbal se bude hrát hned pod okny premiérova sídla na Downing Street na prostranství pro jezdecké přehlídky. V centru města bude ještě turnaj ve volejbalu v hale v Earls Court a lukostřelba na kriketovém stadionu Lord's se známou tribunou pro novináře od Jana Kaplického.

ČTK

Časová osa: LOH 2012

Filtr článků - LOH 2012


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..