Indové podle prezidenta olympijského výboru nezvažují bojkot her

28. listopadu 2011 08:28 - DILLÍ

InIndie podle prezidenta tamního olympijského výboru nezvažuje bojkot olympiády v Londýně. O náznacích, že by indičtí sportovci mohli příští rok odmítnout zúčastnit se her, se hovořilo kvůli tomu, že jedním ze sponzorů sportovního svátku je společnost Dow Chemical. Ta je spojována s největší průmyslovou katastrofou v historii, k níž došlo v roce 1984 v Bhópálu.

 

ČTK/AP

"Máme příští týden jednání, ale netýká se bojkotování her. Někteří lidé vznesli nějaké námitky ohledně sponzorů a my se tím budeme zabývat stejně jako dalšími problémy," řekl prezident Indického olympijského výboru Vidžaj Kumar Malhotra.

K bojkotu her vyzval indickou vládu Šaivraj Singh, ministr státu Madhjapradéš, kde v důsledku úniku jedovatého plynu zemřely tisíce lidí. Již dříve se 21 indických olympioniků vyslovilo pro to, aby organizátoři her zrušili sponzorskou smlouvu s Dow Chemical, jež má zajistit "obal" hlavního Olympijského stadiónu.

Dow Chemical v roce 2001 koupila firmu Union Carbide, z jejíž továrny jedovaté látky při katastrofě unikly. Bezprostředně a během prvního týdne si neštěstí v Bhópálu vyžádalo na 8000 mrtvých, dalších asi 15.000 lidí zemřelo v následujících letech. Následky otravy trpí přes 100.000 lidí.

ČTK

Časová osa: LOH 2012

Filtr článků - LOH 2012


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..