Rubriky:

Medaile

Přehled českých (čs.) medailí na letních olympijských hrách

27. července 2008 17:43

Čeští a českoslovenští sportovci vybojovali na letních olympijských hrách dosud 175 medailí: 56 zlatých, 59 stříbrných a 60 bronzových.

Sportovci reprezentující Čechy (OH 1896-1912) získali pět (0-1-4), Československo (OH 1920-1992) 143 (49-49-45) a Českou republiku (OH od 1996) 27 cenných kovů (7-9-11).

Přehled českých a čs. medailí z LOH:
Zlato 56x:
1924 (Paříž): Bedřich Šupčík, sportovní gymnastika (šplh)
1928 (Amsterodam): Ladislav Vácha, sportovní gymnastika (bradla)
1928 (Amsterodam): František Ventura, jezdectví (skoky)
1932 (Los Angeles): Jaroslav Skobla, vzpírání (nad 82,5 kg)
1936 (Berlín): Alois Hudec, sportovní gymnastika (kruhy)
1936 (Berlín): Jan Brzák a Vladimír Syrovátka, rychlostní kanoistika (C2 1000 m)
1936 (Berlín): Václav Mottl a Zdeněk Škrdlant, rychlostní kanoistika (C2 10.000 m)
1948 (Londýn): Emil Zátopek, atletika (běh na 10 km)
1948 (Londýn): Družstvo sportovních gymnastek
1948 (Londýn): Josef Holeček, rychlostní kanoistika (C1 1000 m)
1948 (Londýn): František Čapek, rychlostní kanoistika (C1 10.000 m)
1948 (Londýn): Jan Brzák a Bohumil Kudrna, rychlostní kanoistika (C2 1000 m)
1948 (Londýn): Július Torma, box (welterová váha do 67 kg)
1952 (Helsinky): Emil Zátopek, atletika (běh na 5 km)
1952 (Helsinky): Emil Zátopek, atletika (běh na 10 km)
1952 (Helsinky): Emil Zátopek, atletika (maraton)
1952 (Helsinky): Dana Zátopková, atletika (oštěp)
1952 (Helsinky): Karel Mejta, Jiří Havlis, Jan Jindra, Stanislav Lusk a Miroslav Koranda, veslování (čtyřka s kormidelníkem)
1952 (Helsinky): Josef Holeček, rychlostní kanoistika (C1 1000 m)
1952 (Helsinky): Ján Zachara, box (pérová váha do 57 kg)
1956 (Melbourne): Olga Fikotová, atletika (disk)
1960 (Řím): Eva Bosáková, sportovní gymnastika (kladina)
1960 (Řím): Václav Kozák a Pavel Schmidt, veslování (dvojskif)
1960 (Řím): Bohumil Němeček, box (lehký welter do 63,5 kg)
1964 (Tokio): Jiří Daler, dráhová cyklistika (stíhací závod)
1964 (Tokio): Věra Čáslavská, sportovní gymnastika (osmiboj)
1964 (Tokio): Věra Čáslavská, sportovní gymnastika (kladina)
1964 (Tokio): Věra Čáslavská, sportovní gymnastika (přeskok)
1964 (Tokio): Hans Zdražila, vzpírání (do 75 kg)
1968 (Mexiko): Miloslava Rezková, atletika (výška)
1968 (Mexiko): Milena Duchková, skoky do vody (10 m věž)
1968 (Mexiko): Věra Čáslavská, sportovní gymnastika (osmiboj)
1968 (Mexiko): Věra Čáslavská, sportovní gymnastika (prostná)
1968 (Mexiko): Věra Čáslavská, sportovní gymnastika (bradla)
1968 (Mexiko): Věra Čáslavská, sportovní gymnastika (přeskok)
1968 (Mexiko): Jan Kůrka, sportovní střelba (malorážka 60 ran vleže)
1972 (Mnichov): Ludvík Daněk, atletika (disk)
1972 (Mnichov): Vítězslav Mácha, zápas (řeckořímský do 74 kg)
1976 (Montreal): Anton Tkáč, dráhová cyklistika (sprint)
1976 (Montreal): Josef Panáček, sportovní střelba (skeet)
1980 (Moskva): Mužstvo fotbalistů
1980 (Moskva): Ota Zaremba, vzpírání (do 100 kg)
1988 (Soul): Miloslav Mečíř, tenis (dvouhra)
1988 (Soul): Jozef Pribilinec, atletika (chůze 20 km)
1988 (Soul): Miroslav Varga, sportovní střelba (malorážka 60 ran vleže)
1992 (Barcelona): Jan Železný, atletika (oštěp)
1992 (Barcelona): Robert Změlík, atletika (desetiboj)
1992 (Barcelona): Lukáš Pollert, vodní slalom (C1)
1992 (Barcelona): Petr Hrdlička, sportovní střelba (trap)
1996 (Atlanta): Jan Železný, atletika (oštěp)
1996 (Atlanta): Martin Doktor, rychlostní kanoistika (C1 500 m)
1996 (Atlanta): Martin Doktor, rychlostní kanoistika (C1 1000 m)
1996 (Atlanta): Štěpánka Hilgertová, vodní slalom (K1)
2000 (Sydney): Jan Železný, atletika (oštěp)
2000 (Sydney): Štěpánka Hilgertová, vodní slalom (K1)
2004 (Atény): Roman Šebrle, atletika (desetiboj)
Stříbro 59x:
1900 (Paříž): František Janda-Suk, atletika (disk)
1924 (Paříž): Robert Pražák, sportovní gymnastika (víceboj)
1924 (Paříž): Robert Pražák, sportovní gymnastika (bradla)
1924 (Paříž): Robert Pražák, sportovní gymnastika (kruhy)
1924 (Paříž): Jan Koutný, sportovní gymnastika (přeskok)
1928 (Amsterodam): Ladislav Vácha, sportovní gymnastika (kruhy)
1928 (Amsterodam): Emanuel Löffler, sportovní gymnastika (přeskok)
1928 (Amsterodam): Družstvo sportovních gymnastů
1928 (Amsterodam): Jindřich Maudr, zápas (řeckořímský do 58 kg)
1928 (Amsterodam): Jan Heřmánek, box (střední váha do 72,5 kg)
1932 (Los Angeles): Josef Urban, zápas (řeckořímský nad 87 kg)
1932 (Los Angeles): Václav Pšenička, vzpírání (nad 82,5 kg)
1936 (Berlín): Družstvo sportovních gymnastek
1936 (Berlín): Bohuslav Karlík, rychlostní kanoistika (C1 1000 m)
1936 (Berlín): Jozef Herda, zápas (řeckořímský do 66 kg)
1936 (Berlín): Josef Klapuch, zápas (volný styl nad 87 kg)
1936 (Berlín): Václav Pšenička, vzpírání (nad 82,5 kg)
1948 (Londýn): Emil Zátopek, atletika (běh na 5 km)
1948 (Londýn): Václav Havel a Jiří Pecka, rychlostní kanoistika (C2 10.000 m)
1952 (Helsinky): Josef Doležal, atletika (chůze 50 km)
1952 (Helsinky): Jan Brzák a Bohumil Kudrna, rychlostní kanoistika (C2 1000 m)
1952 (Helsinky): Josef Růžička, zápas (řeckořímský nad 87 kg)
1956 (Melbourne): Ladislav Fouček, dráhová cyklistika (1 km s pevným startem)
1956 (Melbourne): Ladislav Fouček a Václav Machek, dráhová cyklistika (tandemy)
1956 (Melbourne): Eva Bosáková, sportovní gymnastika (kladina)
1956 (Melbourne): Otakar Hořínek, sportovní střelba (malorážka 3x40 ran)
1960 (Řím): Dana Zátopková, atletika (oštěp)
1960 (Řím): Družstvo sportovních gymnastek
1964 (Tokio): Mužstvo fotbalistů
1964 (Tokio): Mužstvo volejbalistů
1964 (Tokio): Josef Odložil, atletika (běh na 1500 m)
1964 (Tokio): Ludvík Daněk, atletika (disk)
1964 (Tokio): Družstvo sportovních gymnastek
1964 (Tokio): Jiří Kormaník, zápas (řeckořímský do 87 kg)
1968 (Mexiko): Věra Čáslavská, sportovní gymnastika (kladina)
1968 (Mexiko): Družstvo sportovních gymnastek
1972 (Mnichov): Mužstvo házenkářů
1972 (Mnichov): Milena Duchková, skoky do vody (10 m věž)
1972 (Mnichov): Oldřich Svojanovský, Pavel Svojanovský a Vladimír Petříček, veslování (dvojka s kormidelníkem)
1972 (Mnichov): Ladislav Falta, sportovní střelba (rychlopalná pistole)
1976 (Montreal): Jiří Adam, Jan Bártů a Bohumil Starnovský, moderní pětiboj (družstva)
1976 (Montreal): Vítězslav Mácha, zápas (řeckořímský do 74 kg)
1980 (Moskva): Jarmila Kratochvílová, atletika (běh na 400 m)
1980 (Moskva): Imrich Bugár, atletika (disk)
1980 (Moskva): Mužstvo pozemních hokejistek
1988 (Soul): Jana Novotná a Helena Suková, tenis (čtyřhra)
1988 (Soul): Jan Železný, atletika (oštěp)
1988 (Soul): Miloslav Bednařík, sportovní střelba (trap)
1992 (Barcelona): Václav Chalupa, veslování (skif)
1992 (Barcelona): Jiří Rohan a Miroslav Šimek, vodní slalom (C2)
1996 (Atlanta): Jana Novotná a Helena Suková, tenis (čtyřhra)
1996 (Atlanta): Lukáš Pollert, vodní slalom (C1)
1996 (Atlanta): Jiří Rohan a Miroslav Šimek, vodní slalom (C2)
2000 (Sydney): Roman Šebrle, atletika (desetiboj)
2000 (Sydney): Petr Málek, sportovní střelba (skeet)
2000 (Sydney): Rudolf Kraj, box (do 81 kg)
2004 (Atény): Lenka Hyková, sportovní střelba (sportovní pistole)
2004 (Atény): David Jirka, Jakub Hanák, Tomáš Karas a David Kopřiva, veslování (párová čtyřka)
2004 (Atény): Lenka Šmídová, jachting (třída Evropa)
Bronz 60x:
1900 (Paříž): Hedwiga Rosenbaumová, tenis (dvouhra)
1900 (Paříž): Hedwiga Rosenbaumová, tenis (mix)
1908 (Londýn): Vilém Goppold z Lobsdorfu, šerm (šavle)
1908 (Londýn): Vilém Goppold z Lobsdorfu, Jaroslav Šourek-Tuček, Vlastimil Lada-Sázavský a Bedřich Schejbal, šerm (šavle - družstva)
1920 (Antverpy): Mužstvo ledních hokejistů
1920 (Antverpy): Milada Skrbková a Ladislav Žemla, tenis (mix)
1924 (Paříž): Bedřich Šupčík, sportovní gymnastika (víceboj)
1924 (Paříž): Ladislav Vácha, sportovní gymnastika (šplh)
1924 (Paříž): Ladislav Vácha, sportovní gymnastika (kruhy)
1924 (Paříž): Bohumil Mořkovský, sportovní gymnastika (přeskok)
1924 (Paříž): Bohumil Durdys, vzpírání (do 67,5 kg)
1928 (Amsterodam): Emanuel Löffler, sportovní gymnastika (kruhy)
1928 (Amsterodam): Jaroslav Skobla, vzpírání (nad 82,5 kg)
1932 (Los Angeles): František Douda, atletika (koule)
1948 (Londýn): Zdeněk Růžička, sportovní gymnastika (prostná)
1948 (Londýn): Zdeněk Růžička, sportovní gymnastika (kruhy)
1948 (Londýn): Leo Sotorník, sportovní gymnastika (přeskok)
1952 (Helsinky): Družstvo sportovních gymnastek
1952 (Helsinky): Alfréd Jindra, rychlostní kanoistika (C1 10.000 m)
1952 (Helsinky): Mikuláš Athanasov, zápas (řeckořímský do 67 kg)
1956 (Melbourne): Jiří Skobla, atletika (koule)
1960 (Řím): Bohumil Janoušek, Jan Švéda, Jiří Lundák, Luděk Pojezdný, Václav Pavkovič, Jan Jindra, Jan Věntus, Stanislav Lusk a Miroslav Koníček, veslování (osma)
1960 (Řím): Bohumil Kubát, zápas (řeckořímský nad 87 kg)
1960 (Řím): Josef Němec, box (nad 81 kg)
1964 (Tokio): Vladimír Andrs a Pavel Hofmann, veslování (dvojskif)
1964 (Tokio): Petr Čermák, Jiří Lundák, Jan Mrvík, Luděk Pojezdný, Julius Toček, Josef Věntus, Bohumil Janoušek, Richard Nový a Miroslav Koníček, veslování (osma)
1964 (Tokio): Lubomír Nácovský, sportovní střelba (rychlopalná pistole)
1968 (Mexiko): Mužstvo volejbalistů
1968 (Mexiko): Ludvík Daněk, atletika (disk)
1968 (Mexiko): Miroslav Zeman, zápas (řeckořímský do 52 kg)
1968 (Mexiko): Petr Kment, zápas (řeckořímský nad 97 kg)
1972 (Mnichov): Eva Šuranová, atletika (dálka)
1972 (Mnichov): Otakar Mareček, Karel Neffe, František Provazník, Vladimír Jánoš a Vladimír Petříček, veslování (čtyřka s kormidelníkem)
1976 (Montreal): Helena Fibingerová, atletika (koule)
1976 (Montreal): Jan Bártů, moderní pětiboj (jednotlivci)
1976 (Montreal): Oldřich Svojanovský, Pavel Svojanovský a Ludvík Vébr, veslování (dvojka s kormidelníkem)
1976 (Montreal): Jaroslav Hellebrand, Václav Vochoska, Zdeněk Pecka a Vladek Lacina, veslování (párová čtyřka)
1980 (Moskva): Michal Klasa, Vlastibor Konečný, Alipi Kostadinov a Jiří Škoda, silniční cyklistika (časovka družstev)
1980 (Moskva): Teodor Černý, Martin Penc, Jiří Pokorný a Igor Sláma, dráhová cyklistika (stíhací závod družstev)
1980 (Moskva): Jiří Tabák, sportovní gymnastika (prostná)
1980 (Moskva): Zdeněk Pecka a Václav Vochoska, veslování (dvojskif)
1980 (Moskva): Vladimír Kocman, judo (nad 95 kg)
1980 (Moskva): Dan Karabín, zápas (volný styl do 74 kg)
1980 (Moskva): Július Strnisko, zápas (volný styl do 100 kg)
1980 (Moskva): Ján Franek, box (do 71 kg)
1980 (Moskva): Dušan Poliačík, vzpírání (do 82,5 kg)
1988 (Soul): Miloslav Mečíř a Milan Šrejber, tenis (čtyřhra)
1988 (Soul): Jozef Lohyňa, zápas (volný styl do 82 kg)
1992 (Barcelona): Luboš Račanský, sportovní střelba (běžící terč)
1996 (Atlanta): Jana Novotná, tenis (dvouhra)
1996 (Atlanta): Tomáš Dvořák, atletika (desetiboj)
1996 (Atlanta): Šárka Kašpárková, atletika (trojskok)
1996 (Atlanta): Miroslav Januš, sportovní střelba (běžící terč)
2000 (Sydney): Marek Jiras a Tomáš Máder, vodní slalom (C2)
2000 (Sydney): Martin Tenk, sportovní střelba (libovolná pistole)
2000 (Sydney): Jan Řehula, triatlon
2004 (Atény): Kateřina Kůrková, sportovní střelba (vzduchová puška)
2004 (Atény): Jaroslav Bába, atletika (výška)
2004 (Atény): Libor Capalini, moderní pětiboj (jednotlivci)
2004 (Atény): Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek, vodní slalom (C2)
Poznámka: V roce 1920 byl lední hokej součástí LOH.

ČTK

Zrušit


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..