Rubriky:

Ostatní

O letní olympijské hry 2020 se ucházejí už jen Tokio, Madrid a Istanbul

24. května 2012 09:43 - Québec

Ve hře o pořádání letních olympijských her v roce 2020 zůstala už jen tři města - Tokio, Madrid a Istanbul. Zbývající dva kandidáty Baku a Dauhá Mezinárodní olympijský výbor na zasedání své exekutivy v Québeku vyřadil. Volba dějiště se uskuteční příští rok 7. září v Buenos Aires.

 

John Kolesidis , Reuters

Původně se o největší sportovní událost za osm let ucházel také Řím, ten se však kandidatury vzdal již dříve z rozhodnutí vlády kvůli finanční krizi.

Výkonný výbor MOV při rozhodování vycházel z návrhů jednotlivých kandidátů a z expertních zpráv. Madrid a Tokio se ucházely také o olympiádu v roce 2016, Istanbul patřil mezi zájemce již pětkrát. Letošní hry se budou konat za dva měsíce v Londýně, za čtyři roky se sportovci pod pěti kruhy sejdou v Riu de Janeiro.

Ze tří finalistů pro OH 2020 má zkušenosti s pořádáním her pouze Tokio z roku 1964. Kandidaturu podalo podruhé za sebou, Madrid už potřetí v řadě a Istanbul celkově popáté. "První překážku jsme přeskočili. A přesně to jsme potřebovali, abychom zvedli náladu v celé zemi," prohlásil předseda Japonského olympijského výboru Cunekazu Takeda.

Nová naděje pro Japonsko

Po loňském zemětřesení a havárii jaderné elektrárny Fukušima je prý postup devítimilionové metropole mezi tři finalisty novou nadějí pro celé Japonsko.

Ve Španělsku se v historii olympiáda konala jen v Barceloně 1992, a byť se tamní ekonomika dlouhodobě potýká se slabým růstem a vysokou mírou nezaměstnanosti, Madrid si dělá velké naděje. Podobný krok, jaký učinil Řím, podle šéfa madridské kandidatury městu nehrozí. "Španělská vláda bude tento projekt podporovat až do konce," slíbil Alejandro Blanco.

Pro postup Tokia a Madridu hlasovalo ve středu v Québeku všech 12 členů exekutivy. Istanbul měl počet hlasů 11:1. Jeho největší slabinou je, že se pro stejný rok uchází také o pořádání fotbalového mistrovství Evropy. MOV už Turky vyzval, aby se rozhodli jen pro jeden projekt.

Všichni tři finalisté mají nyní 15 měsíců času na to, aby členy MOV před rozhodující volbou přesvědčili.

Baku bez infrastruktury a zkušeností

Neúspěšní kandidáti ázerbájdžánské Baku a katarské Dauhá byly vyřazeny už při volbě dějiště her 2016 v prvním kole. Důvodem neúspěchu obou měst byly už tehdy nedostatečné záruky zdárného pořadatelství. Baku má podle MOV slabou infrastrukturu a málo zkušeností a pro jeho postup mezi tři finalisty nehlasoval nikdo.

Dauhá vypadlo i kvůli horku

Dauhá mělo poměr hlasů 3:9. Proti němu však hovořilo podle agentur hodně aspektů, nejvíce až říjnový plánovaný termín olympiády kvůli extrémnímu letnímu vedru. V té době už totiž znovu běží řada profesionálních soutěží po celém světě. Katar nicméně předloni dosáhl velkého diplomatického úspěchu, protože získal pořadatelství fotbalového mistrovství světa pro rok 2022.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..