Fittipaldimu bude šedesát, ale stále má chuť závodit

8. srpna 2006 18:34 - PRAHA

V prosinci mu bude šedesát, ale přesto jej stále lákají automobilové závody. Slavný brazilský pilot Emerson Fittipaldi, který se stal dvakrát mistrem světa formule jedna a prosadil se i v zámořských seriálech, se na stará kolena nechal přesvědčit a bojuje o věnce pro vítěze v Grand Prix Masters, tedy ve formulových závodech vypsaných pro bývalé jezdce, kterým je více než čtyřicet let.

"Závodění miluji. Když mi ale zavolali, jestli bych si to nechtěl zkusit, tak jsem nemyslel, že budu opravdu jezdit. Myslel jsem, že si to jen vyzkouším," uvedl Fittipaldi na dnešním neformálním setkání s novináři v Praze. Nakonec jej ale formule opět uchvátily. Ve třech až čtyřech vypsaných závodech v sezoně se tak může poměřit například s Nigelem Mansellem, Riccardem Patresem či Eddiem Cheeverem.

Do Česka přijela bývalá megahvězda motoristického sportu proto, že ji ve středu čeká testování na brněnském okruhu. Fittipaldi totiž o víkendu pojede další závod veteránů v Silverstonu a rád by vylepšil dvanáctou pozici z předešlého klání v Kataru. "Potřebuji si zvyknout na formulové auto," vysvětlil.

Doprovod mu bude dělat mimo jiné Tomáš Enge. Nejrychlejší český pilot současnosti se navíc bude v nadcházejících týdnech a měsících s Fittipaldim potkávat častěji. Manažer Antonín Charouz se totiž s Brazilcem dohodl na tom, že jeho tým Racing system se bude starat o technické zajištění startů Brazílie v motoristickém poháru národů - A1 Grand Prix. "Bude to výhodné pro oba týmy a velká výzva pro jezdce obou zemí," uvedl Fittipaldi, který stejně jako Charouz vlastní národní licenci pro start v tomto seriálu. Zařekl se, že už nebude závodit

Sympatický chlapík, který stále nosí kotlety jako v dobách své jezdecké slávy, se závodění věnuje od pěti let. "Táta, který byl motoristickým novinářem, mě na ně bral odmala. Zamiloval jsem se do aut a tento pocit stále trvá. Momentálně si to užívám," usmíval se Fittipaldi. Kvůli své vášni si ale musí udržovat potřebnou kondici. "Musím cvičit, hlídat si stravu a složení jídelníčku. Určitě toho dělám více než Tomáš (Enge), což je ale logické, protože jsem starší. Když ale vše děláte s láskou a nadšením, jde to," řekl.

K závodění se vrátil i přesto, že v roce 1997 se zařekl, že se už za vteřinami na okruzích honit nebude. Na podzim totiž havaroval s letadlem a společně se synem museli bojovat o život. Oba nakonec stometrový pád do bažiny přežili. "Bůh mi dal další šanci. Věřím, že mám dar závodit. Navíc formule jsou dnes mnohem bezpečnější než dříve," uvedl Fittipaldi, který ale zároveň přiznal, že od té doby je "více věřící".

Na dlouhé hodiny, kdy po nich pátrali záchranáři, však moc rád nevzpomíná. "Díky tomu, že tam se mnou byl syn, tak to bylo strašně těžké. Myslím si ale, že mi tehdy Bůh pomohl. Byla to zlá zkušenost, ale pro budoucnost dobrá," uvedl. Současnou F1 pozorně sleduje

Vítěz čtrnácti Velkých cen, který se z titulu mistra světa radoval v letech 1972 a 1974, byl až do loňského roku nejmladším světovým šampiónem. Na konci minulé sezóny jej o tento primát připravil Fernando Alonso. "Stěžoval jsem si poté rodičům, že jsem se měl narodit o rok později, pak bych byl pořád první," vtipkoval dobře naladěný Fittipaldi. Výkon svého španělského nástupce ale ocenil. "Byl jsem nejmladší dlouho. Alonso si ale titul zasloužil," řekl.

S napětím teď sleduje i závody letošní sezóny a zejména souboje Alonsa s Michaelem Schumacherem. "Žádného favorita nemám, ale Michael se dokázal vrátit zpět do boje a může vyhrát. Minulý týden oba předvedli velkou show," ocenil Fittipaldi výkony jezdců na maďarském Hungaroringu, kde však ani jeden z nich do cíle nedojel. Schumacher však přesto díky diskvalifikaci Poláka Roberta Kubici nakonec získal alespoň bod za osmé místo.

Fittipaldi momentálně ani v nejmenším nepřipomíná odpočívajícího důchodce, který si užívá svou slávu. Se svou druhou ženou Teresou má další tři děti, vlastní plantáže pomerančů, rafinerii na výrobu ethanolu, postavil nákupní centrum v Miami, žije střídavě v Sao Paulu a Key Biscayne. "Aktivit mám hodně, ale na rozdíl od Tonyho (Antonína Charouze) dokážu i odpočívat," usmíval se. Žádné velké oslavy prosincového životního jubilea ale prý neplánuje. "Od té doby, co mi bylo 55, nic neslavím," vysvětlil Fittipaldi.

ČTK

Časová osa: Formule

Filtr článků - Formule


Patička stránky: