Danke Schumi: Děkují Italové "svému" šampiónovi

11. září 2006 15:17 - PRAHA

Italský list Gazzetta dello Sport poděkoval odcházející legendě formule jedna Michaelu Schumacherovi v jeho rodném jazyce. V pondělním vydání se přes celou titulní stránku skví titulek "Danke Schumi" (Díky, Schumi).

Chystané loučení sedminásobného šampióna zaplnilo stránky i dalších deníků. Pilot stáje Ferrari oznámil své rozhodnutí po nedělním závodě v italské Monze. "Odchod fenoména. Schumacher je kontroverzní legenda, o které se bude ještě spoustu let diskutovat. Ale nikdo nebyl komplexnější šampión než on," zhodnotila jeho kariéru Gazzetta dello Sport.

V Itálii berou německého pilota díky jeho angažmá u Ferrari jako vlastního a novináři na jeho adresu nešetří superlativy. "Schumi opouští trůn Ferrari, ale zůstává králem," napsal Il Giornale. "Maminka z něj chtěla mít inženýra, ale on se stal pilotem-rekordmanem. Tím nejlepším," poznamenala La Stampa. "Odchází největší šampión všech dob," shrnul list Trentino.

Jen slova chvály a obdivu mají pro Schumachera i v dalších evropských denících. "Ciao Michaeli I. - král odchází. Všechno někdy skončí. A člověk by toho měl nechat, když je to nejkrásnější," napsal švýcarský Basler Zeitung. "Spíše než oslava vítězství to bylo loučení s největší legendou motoristického sportu, s mýtem. Ale Schumacher je v sedmatřiceti stále mezi nejlepšími," uvedl španělský El País.

Guardian: Virtuos a zločinec

Pro sedmatřicetiletého Schumachera se však nedělní Velká cena Itálie nenesla jen ve znamení oznámení konce kariéry. Na okruhu v Monze vyhrál a s přispěním technických problémů obhájce titulu Fernanda Alonsa, který závod nedokončil, stáhl Španělův náskok v čele MS na dva body. "Schumi vyhrál a řekl adié - to se Zinédinu Zidanovi nepoštěstilo," připomněl list Il Secolo XIX neslavné loučení francouzského fotbalisty, který ve finále mistrovství světa skončil s červenou kartou po hlavičce do hrudi Itala Marka Materazziho.

Boj o titul je tři závody před koncem seriálu stále otevřený a vzhledem k aktuální formě je všeobecně Schumacher považován za favorita. "Schumacher se vítězstvím přiblížil osmému a poslednímu titulu. Virtuos a zločinec - tento šampión v sobě kombinuje taktické myšlení s vrozenou genialitou," napsal britský Guardian.

Polský tisk zase ovládl úspěch Roberta Kubici, který při svém třetím startu ve formuli jedna skončil třetí a jako první Polák v historii vystoupil v královské automobilové třídě na stupně vítězů. "Neuvěřitelné. Nedávno debutoval a teď už je mezi hvězdami formule jedna," napsal list Dziennik. Bulvární Super Express se nebrání ani srovnání se Schumacherem. "Král je mrtev, ať žije král! Král Kubica!"

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Formule

Filtr článků - Formule


Patička stránky: