Živě

Potvrzeno! Velká cena Austrálie vozů formule 1 byla kvůli koronaviru zrušena

13. března 2020 05:57 - Melbourne/Praha
(Aktualizováno: 13. března 2020 13:48)

Očekávané se stalo skutečností. Velká cena Austrálie formule 1, která měla v Melbourne odstartovat dnešními tréninky, se nepojede. Úvodní závod nové sezony mistrovství světa byl zrušen poté, co byl u jednoho z členů stáje McLaren objeven koronavirus. Ve společném prohlášení o tom informovala Mezinárodní automobilová federace a vedení šampionátu. V ohrožení nyní navíc může být i zbytek sezony. Kvůli onemocnění Covid-19 byly odloženy i závody F1 v Bahrajnu a Vietnamu.

 

Loren Elliott, Reuters

"Víme, že pro tisíce fanoušků, kteří se na závod chystali, je to zklamání, ale všichni jsme se shodli, že na prvním místě je bezpečí členů formule 1 a všech okolo. Důležité je i to, aby se závodilo za férových podmínek pro všechny," uvedlo vedení šampionátu na stránkách formule.

Jezdci zrušení uvítali. "Jde o vážnou věc, lidé umírají každý den, spousta jich je nakažených a i ti, co nejsou, jsou tím nějakým způsobem zasažení," uvedl šestinásobný mistr světa a obhájce titulu Lewis Hamilton z Mercedesu. "Je to jednoznačně správné rozhodnutí a myslím, že to každý pochopí," přidal domácí pilot Daniel Ricciardo z Renaultu.

Formule už kvůli novému typu koronaviru, kterým se ve světě nakazilo asi 130 tisíc osob a zemřelo na něj téměř 5000 lidí, odložila závod v Šanghaji, protože právě v Číně loni v prosinci nákaza odstartovala. Později vedení seriálu odložilo i GP Bahrajnu a Vietnamu. Pokud to situace dovolí, mistrovství světa odstartuje v květnu v Nizozemsku.

Velká cena Bahrajnu formule 1 bude kvůli koronaviru bez diváků

Podle šéfa formule 1 Chase Careyho je dokonce v ohrožení celý šampionát. "Je těžké odhadovat budoucnost. Situace se neustále mění a je úplně jiná než před dvěma dny, nebo před týdnem. Takže předpovědět teď nejde vůbec nic," řekl Carey novinářům v Melbourne.

Závod v Austrálii byl zrušen poté, co dalších 14 členů McLarenu bylo v Melbourne umístěno do karantény. Neobešlo se to ale bez komplikací. Chvíli před zrušením ještě domácí pořadatelé v médiích ujišťovali fanoušky, že se závod pojede podle plánu.

McLaren se kvůli pozitivnímu testu člena týmu na koronavirus odhlásil z Velké ceny Austrálie F1

Stovky příznivců proto dorazily k areálu, kam už je ale organizátoři nepustili, protože australská vláda mezitím upřesnila, že pokud se bude závodit, tak pouze bez diváků. Následně byla Velká cena zrušena definitivně, nicméně pořadatelé ještě doufají, že se jim s vedením formule podaří domluvit na náhradním termínu.

Vzhledem k šíření nákazy ale nepůjde o nic snadného, zejména když bezpečnostní opatření přijatá kvůli nákaze komplikují situaci i kolem dalších Velkých cen. Ohroženy jsou závody ve Španělsku nebo Nizozemsku, kde zakázali sportovní akce s účastí nad 100 lidí.

K chaosu v Melbourne přispělo i několikahodinové zpoždění, se kterým formule zrušení závodu zveřejnila. Někteří piloti včetně čtyřnásobného mistra světa Sebastiana Vettela z Ferrari nebo Kimiho Räikkönena z Alfy Romeo přitom už mezitím odletěli z Austrálie domů.

mm, ČTK, Sport.cz

Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.