Živě

Hamilton se stal před rozhodující GP terčem rasistických útoků

31. října 2008 09:00 - SAO PAULO

Vedoucí jezdec mistrovství světa formule 1 Lewis Hamilton se před rozhodující Velkou cenou šampionátu v Brazílii stal terčem rasistických útoků. Na internetu se objevila stránka, kde mohou odpůrci třiadvacetiletého prvního pilota tmavé pleti "házet" na trať okruhu v Interlagosu hřebíky, aby zastavili jezdce McLarenu v cestě za titulem.

"Hamilton nesmí dokončit závod. Musíme proto udělat cokoliv!" píše se na webu www.pinchalaruedadehamilton.com (Propíchni Hamiltonovi pneumatiky). Každý, kdo nepřeje mladému Britovi titul, si tam nejprve vybere, čím chce Hamiltona zastavit: připínáčkem, hřebíkem či dokonce dikobrazem. Ke každému předmětu pak je možné připsat vzkaz a Hamiltonovi odpůrci toho hojně využívají.

Většina vzkazů, jichž se během krátké doby sešlo bezmála 40 tisíc, je plná rasistických urážek, některé pilota McLarenu označují za opici, další za čokoládového mužíka a jiné mu přejí smrt.

Vedení Mezinárodní automobilové federace FIA autory stránek odsoudilo. "Diskriminace a předsudky nemají ve sportu ani ve společnosti místo," citovala prohlášení FIA agentura AP. "S prohlášením FIA se stoprocentně ztotožňujeme," doplnil mluvčí McLarenu.

Hamilton má problémy se španělsky mluvícími fanoušky od loňské sezóny, kdy z pozice týmové jedničky McLarenu vystrnadil dvojnásobného mistra světa Fernanda Alonsa. Rasistickým útokům čelil už při únorovém testování v Barceloně. Španělský pilot, který nyní jezdí za Renault, před nedělním závodem prohlásil, že udělá všechno pro to, aby titul získal Brazilec Felipe Massa z Ferrari a ne jeho bývalý týmový kolega.

Hamilton jde do posledního závodu sezóny se sedmibodovým náskokem před Massou. Titul mu jako nejmladšímu pilotovi v historii zajistí páté či lepší místo.

ČTK, Sport.cz

EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.