Motory formule jedna budou muset nově vydržet tři závody

5. listopadu 2008 16:52 - PAŘÍŽ

Na základě nových pravidel seriálu mistrovství světa formule jedna budou muset motory jednotlivých monopostů vydržet oproti dosavadním dvěma tři závodní víkendy za sebou. Rozhodla o tom ve středu Světová rada Mezinárodní automobilové federace FIA v Paříži, která tak reagovala na snahy o snížení finančních výdajů týmů.

Zároveň rada odsouhlasila program Velkých cen pro příští sezónu, ve kterém chybí závod v Montrealu. Ten vypadl z kalendáře po říjnovém zasedání kvůli příliš velkým nákladům na pořádání. Poprvé po 50 letech se tak nepojede v Severní Americe žádný ze závodů tohoto prestižního seriálu.

Příští ročník MS bude tradičně odstartován 29. března v australském Melbourne. Oproti letošní sezoně i původně oznámenému kalendáři byl posunut termín Velké ceny Číny, která se pojede jako třetí závod již 19. dubna. Závěrečným podnikem bude 1. listopadu premiérový závod v Abú Zabí.

FIA se zároveň dnes vyslovila pro používání nového systému opakovaných záznamů krizových situací přímo během závodu. Traťoví komisaři tak budou moci ihned reagovat na sporné incidenty a předejít kontroverzním rozhodnutím od zeleného stolu. Ty byly v řadě letošních závodů předmětem kritiky a následovaly po nich zdlouhavé procesy rozsudků a odvolání.

Kalendář formule 1 na rok 2009:
29. března: Austrálie (Melbourne), 5. dubna: Malajsie (Sepang), 19. dubna: Čína (Šanghaj), 26. dubna: Bahrajn (Manáma), 10. května: Španělsko (Barcelona), 24. května: Monako (Monte Carlo), 7. června: Turecko (Istanbul), 21. června: Británie (Silverstone), 12. července: Německo (Nürburgring), 26. července: Maďarsko (Budapešť), 23. srpna: Evropa (Valencie), 30. srpna: Belgie (Spa), 13. září: Itálie (Monza), 27. září: Singapur, 4. října: Japonsko (Fudži), 18. října: Brazílie (Sao Paulo), 1. listopadu: Abú Zabí.

ČTK

Časová osa: Formule 1

Sportovní legendy

Sport.cz pro své čtenáře pravidelně připravuje životopisy slavných světových sportovců. Najít zde můžete příběhy českých legend, jako je Kateřina Neumannová či Josef Váňa, nebo světových superhvězd kalibru Mika Tysona, Pelého nebo šachisty Kasparova.

Patička stránky: