Rubriky:

Formule 1

Motory formule jedna budou muset nově vydržet tři závody

5. listopadu 2008 16:52 - PAŘÍŽ

Na základě nových pravidel seriálu mistrovství světa formule jedna budou muset motory jednotlivých monopostů vydržet oproti dosavadním dvěma tři závodní víkendy za sebou. Rozhodla o tom ve středu Světová rada Mezinárodní automobilové federace FIA v Paříži, která tak reagovala na snahy o snížení finančních výdajů týmů.

Zároveň rada odsouhlasila program Velkých cen pro příští sezónu, ve kterém chybí závod v Montrealu. Ten vypadl z kalendáře po říjnovém zasedání kvůli příliš velkým nákladům na pořádání. Poprvé po 50 letech se tak nepojede v Severní Americe žádný ze závodů tohoto prestižního seriálu.

Příští ročník MS bude tradičně odstartován 29. března v australském Melbourne. Oproti letošní sezoně i původně oznámenému kalendáři byl posunut termín Velké ceny Číny, která se pojede jako třetí závod již 19. dubna. Závěrečným podnikem bude 1. listopadu premiérový závod v Abú Zabí.

FIA se zároveň dnes vyslovila pro používání nového systému opakovaných záznamů krizových situací přímo během závodu. Traťoví komisaři tak budou moci ihned reagovat na sporné incidenty a předejít kontroverzním rozhodnutím od zeleného stolu. Ty byly v řadě letošních závodů předmětem kritiky a následovaly po nich zdlouhavé procesy rozsudků a odvolání.

Kalendář formule 1 na rok 2009:
29. března: Austrálie (Melbourne), 5. dubna: Malajsie (Sepang), 19. dubna: Čína (Šanghaj), 26. dubna: Bahrajn (Manáma), 10. května: Španělsko (Barcelona), 24. května: Monako (Monte Carlo), 7. června: Turecko (Istanbul), 21. června: Británie (Silverstone), 12. července: Německo (Nürburgring), 26. července: Maďarsko (Budapešť), 23. srpna: Evropa (Valencie), 30. srpna: Belgie (Spa), 13. září: Itálie (Monza), 27. září: Singapur, 4. října: Japonsko (Fudži), 18. října: Brazílie (Sao Paulo), 1. listopadu: Abú Zabí.

ČTK

Časová osa: Formule 1