FIA si předvolala zástupce McLarenu kvůli lhaní v Melbourne

7. dubna 2009 18:33 - PAŘÍŽ

Diskvalifikací Lewise Hamiltona pro stáj McLaren aféra se lhaním při úvodní Velké ceně Austrálie formule 1 nekončí. Mezinárodní automobilová federace si v úterý britský tým předvolala na 29. dubna k mimořádnému slyšení před Světovou radou motorsportu v Paříži.

Vedení FIA oznámilo, že stáj úřadujícího mistra světa Hamiltona čelí obvinění, že se provinila proti pěti bodům mezinárodního sportovního kodexu.

FIA diskvalifikovala britského jezdce čtyři dny po závodu v Melbourne a místo něj vrátila na třetí místo Jarna Trulliho. Ital jako třetí projel cílem, ale byl následně penalizován za to, že Hamiltona předjel v závěru závodu, kdy byl na trati zpomalovací vůz.

Hamilton přitom Trulliho pustil před sebe, což však později u výslechu traťovým komisařům zatajil. Spolu s týmem tak poskytl k incidentu úmyslně zavádějící informace, což vyplynulo z prozkoumání záznamu z týmového rádia, technických dat ze závodu a výslechu obou jezdců. Britská hvězda se následně před další Grand Prix v Sepangu veřejně omluvila.

Zástupci McLarenu předstoupí před Světovou radu motorsportu už potřetí za uplynulé dva roky. V roce 2007 byl tým potrestán za špionážní aféru u velkého rivala Ferrari pokutou 100 milionů dolarů a vyloučením z Poháru konstruktérů.

Také tehdy šlo o porušení článku 151c, proti kterému se stáj mohla provinit i v Melbourne. Podle agentury Reuters jí hrozí v krajním případě až vyřazení ze šampionátu, pravděpodobnější je však ztráta bodů či pokuta.

Zasedání se bude konat tři dny po Velké ceně Bahrajnu, čtvrtém dílu sezony. Skandál McLarenu může opět zamíchat výsledky šampionátu u zeleného stole, kde se bude už 14. dubna řešit spor ohledně údajně neregulérních difuzorů, které používají týmy Brawn GP, Williams a Toyota.

McLaren kvůli aféře postavil mimo funkci sportovního ředitele Davea Ryana, kterého označil za viníka uvedení mylných informací. Dnes vedení týmu oznámilo, že s ním ukončilo spolupráci definitivně. Novozélanďan Ryan pracoval pro britskou stáj 35 let.

ČTK

Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned třiadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.