VIDEO: Vettelův defekt v Abú Zabí obestírá záhada

14. listopadu 2011 16:09 - PRAHA

Každá série jednou skončí. A v nedělní Velké ceně Abú Zabí formule 1 se jich po brzkém konci Sebastiana Vettela uzavřelo hned několik. Stále neobjasněná příčina defektu již jistého mistra světa v úvodu předposledního podniku sezóny budí pozornost záhadologů a tajenku se snaží rozluštit inženýři z Red Bullu i jejich kolegové v Pirelli.

 

Jumana El Heloueh, Reuters

Vettel počtrnácté v letošní sezóně startoval do závodu z pole position, čímž vyrovnal devatenáct let starý rekord Nigela Mansella, a po zhasnutí světel šel jednoznačně do čela. Při výjezdu z první zatáčky vzal pravou stranou vozu obrubník a při nájezdu do druhé zatáčky náhle ztratil tlak v pravé zadní pneumatice. Vůz německého jezdce se tak dostal do smyku a Vettel vyjel z tratě. S prázdným kolem dojel ještě do boxů, kde však mechanici zjistili vážnější poškození zavěšení a vítěz jedenácti letošních závodů byl vůbec poprvé v sezóně nucen odstoupit.

„Při výjezdu z první zatáčky došlo náhle k poklesu tlaku. Vůbec ale nechápu proč. Neudělal jsem nic odlišného od předešlých průjezdů, jel jsem stopu jako většina pilotů. Možná jsem se dostal na obrubník v nějakém zvláštním úhlu... Nevím. Přitom ještě při výjezdu z první zatáčky se zdálo být všechno v pohodě. Až při nájezdu do druhé zatáčky jsem ucítil, že se něco děje vpravo vzadu a pak jsem musel vůz nečekaně krotit,“ rozhazoval rukama Vettel v garáži Red Bullu.

Sebastian Vettel (vlevo) vyjíždí po startu závodu v Abú Zabí z první zatáčky. Vzápětí přišel o tlak v pravé zadní pneumatice.Sebastian Vettel (vlevo) vyjíždí po startu závodu v Abú Zabí z první zatáčky. Vzápětí přišel o tlak v pravé zadní pneumatice.foto: Reuters/Jumana El Heloueh

Ani vedení týmu si nebylo bezprostředně po závodu jisté příčinou Vettelova defektu. „Data ukazují náhlý pokles tlaku v pneumatice při styku s obrubníkem. Před druhou zatáčkou již nebyl v pneumatice žádný vzduch, což způsobilo smyk. Zatím netušíme, jestli tam třeba nebyl nějaký úlomek z doprovodných závodů,“ mudroval šéf stáje Christian Horner. „Z telemetrie ale jasně vyplývá, že na startu byla pneumatika zcela v pořádku,“ dodal týmový boss.

Paralelní vyšetřování rozjel také výhradní dodavatel gum pro formuli 1, společnost Pirelli. „Je to skutečně neobvyklý incident. Byli jsme si to místo v první zatáčce obhlédnout i spolu se Sebastianem, ale nenašli jsme nic, co by mohlo defekt způsobit. Třiadvacet vozů tím místem projelo také a nikdo další problém neměl... Musíme znovu projít všechna data a přezkoumat pneumatiku, abychom dali jasnou odpověď,“ poznamenal šéf motorsportu Pirelli Paul Hembery.

Vettelovy potíže přihrály první místo Lewisi Hamiltonovi a pilot McLarenu již do čela závodu nikoho nepustil, byť na něj usilovně tlačil Fernando Alonso s ferrari. Třetí skončil Jenson Button s druhým mcLarenem a jezdci Red Bullu tak poprvé v sezóně chyběli na stupních vítězů.

pn, Sport.cz

Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1


Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned třiadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.