Lídr MS Verstappen se stal vítězem, Hamilton není ani na bedně

4. července 2021 14:42 - Spielberg
(Aktualizováno: 4. července 2021 17:51)

Nizozemský jezdec Max Verstappen se stal vítězem Velké ceny Rakouska. Vedoucí jezdec mistrovství světa navázal na trati ve Spielbergu na týden starý triumf z Grand Prix Štýrska a před zaplněnými tribunami si zajistil další vítězství. Lewis Hamilton kvůli poškození svého monopostu dojel až na čtvrtém místě a jeho ztráta na lídra formule 1 se zvýšila na 32 bodů. Na druhé příčce skončil Hamiltonův týmový kolega Valtteri Bottas, třetí místo vybojoval Lando Norris z McLarenu.

Christian Bruna, ČTK/AP

"Cítím se neuvěřitelně. Vůz byl neskutečně připravený, a ať už jsem jel na jakékoliv sadě pneumatik, cítil jsem se v něm krásně. Samotného mě udivilo, jak šlo vše bez komplikací. Změny, které jsme ale v posledních dvou týdnech udělali, zabraly. Vidět pak tolik fanoušků v oranžovém byla skvělá motivace," řekl v televizním rozhovoru Verstappen.

Třiadvacetiletý pilot Red Bullu Verstappen vyhrál třetí závod po sobě, druhý na trati ve Spielbergu za sebou a 15. v kariéře. Na domácí okruhu jeho týmu udělal po dalším triumfu stylem start - cíl výrazný krok k sesazení Hamiltona z mistrovského trůnu. Mistr světa bude mít šanci vrátit úder za dva týdny v domácí britské Grand Prix.

"Jsme na míle daleko od Red Bullu. Potřebujeme přiložit všechny ruce k dílu. Soupeř zanesl na svůj vůz řadu změn a my naopak neaplikovali ani jednu," posteskl si pro BBC Hamilton, jenž naposledy vyhrál před dvěma měsíci ve Španělsku. Red Bull, který naproti tomu slavil šestý triumf po sobě, navýšil vedení v Poháru konstruktérů před Mercedesem na 44 bodů.

Formule 1 2021: Kalendář, výsledky, průběžné pořadí, přehled jezdců a stájí

Druhé stupně vítězů zajel i třetí Norris a poosmé z devíti letošních závodů se umístil v první pětce. "Bylo to úžasné, i když jsem trochu zklamaný, že jsem v závěru ještě nestačil zaútočit na druhou příčku. Je ale krásné vidět, že můžeme už zase držet krok s Red Bullem a Mercedesem," doplnil Norris.

Úvod závodu před 132 tisíci fanoušky, mezi nimiž se před startem objevily na tribunách i odpálené světlice, výraznou změnu v pořadí nepřinesl. Vítěz kvalifikace Verstappen se udržel před Norrisem a třetí Sergio Pérez se dobře bránil před Hamiltonem. V průběhu prvního okruhu ale havaroval Esteban Ocon a na trať vyjel safety car.

Jezdec Red Bullu Max Verstappen v čele závodu po startu Velké ceny Rakouska

Darko Bandic, ČTK/AP

Nizozemský pilot Red Bullu udržel vedení i po restartu, do trablů se ale za ním dostal jeho týmový kolega Pérez. Při útoku na druhého Norrise vyjel po tvrdém souboji mimo trať do štěrku a propadl se na desátou příčku. Na pilota McLarenu si později chtěl vyšlápnout i třetí Hamilton, ale na úspěšný manévr si musel počkat 20 kol, kdy již ztrácel na vedoucího Verstappena 10 sekund.

Pro Norrise následně bylo ještě hůř, neboť dostal za předchozí střet s Pérezem pětisekundový trest a propadl se na čtvrté místo. Bez penalizace ale později nezůstal ani Pérez. Dravý Mexičan, který slavil 200. start v F1, pokračoval v nebojácných střetech a tentokrát po dvou dalších soubojích s Charlesem Leclercem dostal postupně dvakrát stejný trest jako Norris. Zbytečný pětisekundový "double" inkasoval také Júki Cunoda, který dvakrát přejel čáru při vjetí do boxů.

Jezdec Red Bullu Max Verstappen v závodě Velké ceny Rakouska.

Pořadí v čele se nezměnilo ani po výměně pneumatik a Verstappen v poklidu držel náskok na druhého Hamiltona. Ten ale začal hlásit 30 kol před koncem po předchozím nárazu na obrubník problémy s poškozením vozu a při rychlejší degradaci pneumatik ztrácel přilnavost. Z třetí příčky se proto na něj začal dotahovat Bottas a o 10 kol později dostal Fin zelenou, aby na týmového kolegu zaútočil. Před Hamiltona se poté dostal i Norris a sedminásobný šampion zastavil pro druhou výměnu gum.

Tým Mclaren vítá po závodě Velké ceny Rakouska Landa Norrise, který dokázal předjet Lewisem Hamiltona a dojel na třetím místě.

O dramatický závěr se nakonec postaral i Fernando Alonso, který dvě kola před koncem předjel na 10. příčce George Russella a nedopřál mu tak první bod v sezoně. V závěrečném okruhu se na chvost pole propadli po vzájemné kolizi Sebastian Vettel a Kimi Räikkönen.

Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned dvaadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.