Rubriky:

Formule 1

Renault je zpět v F1. Za volant posadí Magnussena a nováčka Palmera

3. února 2016 16:02 - Praha/Paříž

Černé sukno klouže k podlaze, dámy a pánové, toto je nový Renault RS16! Francouzský tým, který na sklonku minulého roku převzal krachující stáj Lotus, se vrací po pětileté pauze coby plnohodnotný účastník mistrovství světa vozů formule 1 a vedle zbrusu nového černého vozu se zlatými prvky představil ve středu rovněž novou jezdeckou dvojici - dánského závodníka Kevina Magnussena a nováčka Jolyona Palmera z Velké Británie.

 

Twitter Renault Sport F1

Renault sice prodal svůj tým Lotusu v roce 2010, z formule 1 ale zcela nezmizel a dál působil jako dodavatel motorů. Stáji Red Bull v tomto období pomohl ke čtyřem mistrovským titulům. Nová éra turbomotorů ale přinesla dominanci stáje Mercedes a vztahy s Red Bullem v uplynulých dvou letech citelně ochladly. A tak se Renault rozhodl, že zkusí zamíchat kartami v elitním seriálu sám.

Cílem stáje je dostat se v průběhu tří sezón mezi elitní týmy a navázat na úspěšné působení v minulé dekádě, kdy v letech 2005 a 2006 Renault díky Fernandu Alonsovi slavil mistrovské tituly. „Renault má zdroje, týmy, organizaci a ducha. Jsme zpět, abychom vítězili," pravil optimisticky šéf sportovního oddělení francouzské automobilky Jerome Stoll. Stáje F1 povede Cyril Abiteboul, technickým šéfem bude Bob Bell, který dřív působil v Mercedesu.

Jako jezdecká dvojice byli ve středu potvrzeni bývalý pilot McLarenu Magnussen a britský nováček Palmer, který na poslední chvíli nahradil Pastora Maldonada. Venezuelan totiž nedokázal zajistit potřebné sponzorské krytí. Jako rezervní pilot bude v týmu působit Francouz Esteban Ocon.

Představení letošních vozů F1 
Renault 3. února
Ferrari únor, přesné datum neoznámeno
McLaren 21. února
Red Bull 22. února
Williams 22. února
Haas 22. února
Manor 22. února
Sauber 1. března

Do startu letošního mistrovství světa F1 zbývá ještě sedm týdnů, novou sezónu otevře 20. března tradiční Velká cena Austrálie v Melbourne. Do startu šampionátu týmy čekají ještě dva oficiální testy v Barceloně (22.-25. února a 1.-4. března).

pn, Sport.cz

Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1