Kornfeila přibrzdily pády soupeřů, včetně Salačova. Nakonec vydřel deváté místo

Brno

Jakub Kornfeil obsadil na brněnské Grand Prix solidní deváté místo v docela bláznivém závodě Moto3, když od vítězného Španěla Arona Caneta dělila českého jezdce jen vteřina. Kornfeilův mladší týmový kolega Filip Salač nezužitkoval lepší výchozí pozici na startu a hned v prvním kole se ocitl na zemi. Ve třídě Moto2 kraloval s obrovskou převahou bratr fenomenálního Marqua Marqéze Alex. Karel Abraham byl v MotoGP devatenáctý, za hrdiny byli bratři Márquezovi. Oba vyhráli z pole position a nedali soupeřům žádnou šanci. V Brně se tak dnes hrála jen španělská hymna.

Český motocyklista Jakub Kornfeil na okruhu v Brně.

Kornfeila právě nehoda 17letého krajana přibrzdila, musel sjíždět ztrátu na vedoucí skupinu, a rychlými časy se mu to skutečně dařilo. Jenže pak zase těsně před ním havaroval Toba a český jezdec pak na chvostu čelní skupiny už neměl prostor ani možnost zasáhnout do boje o stupně vítězů. V něm se navzdory přesile italských soupeřů prosadil k triumfu Canet a převzal vedení v šampionátu. Kornfeil zůstal v MS celkově devátý.

Český motocyklista Filip Salač v problémech při Velké ceně České republiky ve třídě Moto3.

Hned začátek třídy Moto3 byl plný nezvyklých momentů. Antonellimu se nepovedlo rozjet do zahřívacího kola, takže místo z první řady musel vyrážet z boxů. Druhému muži kvalifikace McPheemu zase selhal motor při ostrém startu závodu, čehož si ale vůbec nevšiml zezadu se deroucí Japonec Kunii a havaroval hned na rovince.

Úvodní kolo přineslo celkem pět pádů, mezi něž bohužel patřila i nehoda Salače, jenž vyrážel ze 14. místa roštu. Navíc, když sedmnáctiletý český talent na výjezdu z první zatáčky letěl na zem, dostal tím do problémů i týmového kolegu Kornfeila, jenž se musel složitě vyhýbat, klesl až na 23. pozici a nabral třívteřinovou ztrátu na čelní skupinu.

Španěl Aron Canet, vítěz Grand Prix České republiky 2019 ve třídě Moto3.

Nejzkušenější jezdec této kategorie, který jel už 173. závod MS, za podpory skvělého publika vydatně zabojoval. Už po devíti kolech se Kornfeil dotáhl do vedoucího vláčku, který v tom okamžiku ale tvořilo celkem sedmnáct jezdců a střídavě ho vodili Italové Arbolino, Fenati či Dalla Porta.

Šestadvacetiletý český závodník se pět kol před cílem natlačil do první desítky, jenže těsně před ním spadl Toba, čímž se vedoucí skupinka roztrhla. Kornfeil se po další stíhačce sice znovu dotáhl na její chvost, ale pak už neměl čas ani dost kvalitní gumy na to, aby se ještě porval o stupně vítězů. Po propršené kvalifikaci, kde měl až dvacátý čas, i smolném vývoji závodu, je pro něj zisk sedmi bodů cenný.

Mladší z klanu Marquezů byl suverénní

Moto2 naprosto ovládl z pole position Álex Márquez. Mladší bratr úřadujícího šampiona královské třídy jel od startu do cíle v čele a dokonce zlepšil pět let starý rekord brněnské trati pro svou kategorii na 2:01,463. Španěl tím udělal další krok za premiérovým titulem a byl určitě i inspirací i pro sourozence Marka.

Španělský jezdec Álex Marquez během Velké ceny České republiky ve třídě Moto2.

MotoGP ovládl také Márquez

Slavnější z Márquezů si to vzal k srdci a vyhrál pro deštivou přeháňku o 45 minut odložený závod MotoGP rovněž systémem start, cíl, čímž triumfoval už v šestém z deseti letošních závodů. Celkově má v čele MS náskok už 63 bodů a o jeho obhajobě titulu nikdo nepochybuje.

Karlu Abraham startoval ze sedmé řady a nakonec dojel devatenáctý jako předposlední z těch, co dokončili. Navzdory svým přáním zůstal 29letý český závodník od bodů, které letos bral pouze dvakrát, doma na hony vzdálen. Na patnácté místo ztratil téměř čtrnáct sekund.

Závod mistrovství světa silničních motocyklů kategorie MotoGP v Brně 4. srpna 2019 ovládl Marc Márquez.