Rubriky:

Motocykly

Bitvy plochodrážníků gradují, Praha uvidí drama

25. července 2007 07:53 - PRAHA

Víkend plný ostrých soubojů a pádů má za sebou plochodrážní elita, v sobotu se ukáže v Praze. "Mají si kluci u nás co vracet," slibuje si další drama sportovní ředitel pražské Grand Prix Petr Ondrašík. Vrcholná světová soutěž plošinářských týmů vrcholila v sobotu v polském Leszně. "Bylo to neskutečně tvrdé, začali domácí, ostatní se přidali, ale Polákům titul nevzali," připomíná Ondrašík ostré tažení týmu ze země plošině zasvěcené za titulem.

Ale patnáctičlenná vybraná sestava v čele s lídrem Dánem Pedersenem se vrací k individuální sérii. Nikdo nechybí, ač po sobotní týmové řežbě pokračovaly ostré bitvy i v neděli při polské lize. "Američan Hancock dokonce musel do nemocnice, ale tomograf žádné vážnější zranění hlavy neodhalil, pády přestáli i mistr světa Crump a Jonsson," počítá Ondrašík s kompletní sestavou, kterou doplní česká divoká karta Luboš Tomíček a náhradníci Josef Franc a Matěj Kůs.

Zvýšené obavy o bezpečnost jezdců mají na Markétě nejen kvůli divokému minulému víkendu, ale vzhledem k  letošnímu tragickému úmrtí jezdce pořadatelského Olympu Michala Matuly v Polsku. Na ploché dráze letos zahynul i Švéd Kenny Olsson. Ale Praha má pro závod GP k mání nafukovací ochranné vaky u mantinelů. "Vše už se chystá," říká Ondrašík.

Poslední závod GP v britském Cardiffu vyhrál domácí Harris. Na pražské Markétě  loni triumfoval Dán Andersen, v letošním pořadí zatím čtvrtý muž klasifikace. Mezi favority závodu, který je v seriálu Grand Prix již rekordních jedenáct sezón za sebou, bude patřit i Australan Crump, obhájce titulu mistra světa. V Praze vyhrál v letech 2002-2004 třikrát za sebou.

Organizátoři soudí, že díky novému povrchu na dráze může padnout i Hancockův rekord trati z premiérové pražské GP v roce 1997 (62,4 s). "Na dráze je nový materiál, může to být hodně rychlé. I kvůli tomu, že seriál začíná gradovat," soudí Ondrašík. Průběžné pořadí GP vede Dán Nicki Pedersen před Leighem Adamsem z Austrálie. "Ale při letošní nebývalé vyrovnanosti s tím i ti vzadu při zlomu seriálu do druhé poloviny můžou ještě něco udělat," čeká neskutečnou bitvu Ondrašík.

Grand prix ČR
28. 7. v 19 h v Praze. Hvězdy: Pedersen, Hancock, Crump. Česká divoká karta: Tomíček

Václav Procházka, Právo

Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly