Fanoušci MotoGP v Brně dostanou zpět peníze za loňské lístky

22. března 2021 17:12 - Brno

Brno chce vrátit lidem peníze za vstupenky na loňskou motocyklovou Grand Prix České republiky, která se kvůli pandemii koronaviru jela bez diváků. Jedná se o více než 16.000 lístků v celkové hodnotě přesahující 36,4 milionu korun. ČTK to v pondělí po mimořádném jednání rady města řekla primátorka Brna Markéta Vaňková.

 

Profimedia.cz

Peníze by mělo vyplácet Turistické informační centrum města Brna (TIC), částku jí poskytne město, pokud to v úterý schválí zastupitelé. Závody v Brně loni po desítkách let skončily a letos už se neuskuteční. Pořadatelský spolek by měl jít do insolvence.

Pokud to schválí zastupitelé, peníze dostane TIC od města ve formě návratné finanční výpomoci organizaci na dobu minimálně tří let. Podle Vaňkové řešení překryje období, než skončí insolvenční řízení pro pořadatelský spolek.

Spolek pro GP může jít do insolvence, schválili zastupitelé Brna

"Také počítá s úhradou rozdílu TICu mezi vyplacenými finančními prostředky za vstupenky a výtěžkem insolvence. Nad to budou pokryty nezbytné náklady TIC spojené s vrácením peněz za nevyužité vstupenky. Částka 1,8 milionu je určena na personální náklady organizace včetně brigádníků, bankovní poplatky a očekávané kurzovní rozdíly," řekla Vaňková.

Velkou cenu pořádal posledních pět let spolek města a kraje, loni měl být podle původní smlouvy poslední ročník. Kvůli pandemii se ale minulý rok jelo bez diváků, promotérská společnost Dorna proto snížila zalistovací poplatek za licenci z původních více než čtyř milionů eur (kolem 110 milionů korun) na jeden milion eur (asi 27 milionů korun). Navíc se nad rámec původní smlouvy mělo jet i letos, s diváky a za částku šest milionů eur (162 milionů korun).

Dorna ale požadovala odhadem za 100 milionů opravu dráhu, na kterou si loni stěžovali jezdci. Město ani kraj na ni ale neměly peníze. Zástupcům města i kraje navíc vadilo, že Dorna chce od příštích ročníků zvýšit zalistovací poplatek na devět milionů eur (asi 243 milionů korun).

Proto obě zastupitelstva schválila usnesení, že se letos závody nepojedou a že spolek může jít do insolvence, z níž by vyplynula úhrada jen části závazků. Dorně má dát spolek 27 milionů. Vypořádat musí i vlastníka okruhu Automotodrom Brno, který podle Vaňkové požaduje úhradu neobjednaných oprav za 22 milionů nebo nájem 27 milionů za závody, které letos nebudou. Právě neúspěšná jednání s Automotodromem o snížení požadavků vedla k tomu, že zastupitelstva schválila insolvenci.

ČTK

Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly


Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned třiadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.