Automotodrom Brno podal žalobu kvůli 50 milionům v souvislosti s Grand Prix

15. září 2021 10:17 - Brno

Společnost Automotodrom Brno se i nadále dožaduje 50 milionů korun od spolku, který pořádal v Brně motocyklovou Grand Prix a který je v insolvenci. Z dokumentů zveřejněných v insolvenčním řízení ČTK zjistila, že Automotodrom podal žalobu na určení pravosti nevykonatelných pohledávek v celkové výši přesahující 50 milionů korun. Žaloba směřuje na insolvenčního správce, který firmě u soudu v přezkumném řízení tyto pohledávky popřel. Vyjádření Automotodromu i zástupců spolku, který založilo město a kraj, ČTK zjišťuje.

 

Automotodrom Brno

"Společnost Automotodrom Brno na základě smluv uzavřených se Spolkem pro GP ČR Brno nadále považuje své pohledávky vůči tomuto subjektu za relevantní. Prostřednictvím našeho právního zástupce jsme proto podali incidenční žalobu na určení pravosti pohledávek," uvedl mluvčí Automotodromu Petr Boháč ve vyjádření pro ČTK.

Primátorku Brna Markétu Vaňkovou (ODS) krok nepřekvapil. "Podání žaloby na určení pravosti nevykonatelných pohledávek jsme samozřejmě očekávali. Jedná se v takových případech o standardní procesní krok," uvedla Vaňková. Dodala, že město uvítalo krok insolvenčního správce, který ve shodě s městem popřel obě pohledávky.

Autodrom Brno u soudu neuspěl. Archivní foto.

Petr Horník, Právo

Na podání žaloby upozornila Mladá fronta Dnes. Pohledávky popřel správce i spolek. Týkají se opravy dráhy z předchozích let a pronájmu dráhy za letošek, kdy se závody poprvé po dlouhé době nekonaly. Insolvenční správce Jan Langmeier k popření pohledávek uvedl, že jsou buď promlčené nebo nerealizované a že má za to, že smlouva k mistrovství v roce 2021 zanikla, protože spolek skončil v konkurzu. Naopak dvě pohledávky týkající se lístků, jednu na víc než půl milionu a druhou zhruba na 600 000 korun, Automotodromu uznal.

Automotodrom neuspěl u soudu s žádostí o 50 milionů po spolku pro Grand Prix

S pohledávkami se přihlásilo celkem 37 věřitelů. Jednu podala promotérská společnost Dorna, které má spolek zaplatit 27 milionů korun za zalistovací poplatek na zisk licence na loňské závody. Další pohledávky má například stát v souvislosti se zdravotními pojišťovnami, sociálním zabezpečením, ale také zaměstnanci spolku, kteří nedostávali výplaty, nebo někteří koncoví uživatelé, kteří nedostali zpět peníze za lístky. Většinu peněz za lístky už vrátilo Turistické informační centrum města Brna.

Grand Prix byla v Brně naposledy loni. Popáté ji pořádal spolek kraje a města, který měl smlouvu na pět ročníků. Kvůli koronaviru se ale jelo bez diváků, proto se spolek s Dornou dohodl na snížení zalistovacího poplatku z více než 100 milionů asi na 27 milionů s tím, že letos se měl jet asi za 160 milionů další ročník i s diváky, kteří mohli uplatnit lístky nakoupené loni.

Dorna ale nakonec požadovala opravu závodní dráhy, na niž si stěžovali jezdci. Podle odhadů by stála kolem 100 milionů korun a město ani kraj na ni nemělo peníze. Politikům se také nelíbil fakt, že Dorna plánovala na další ročníky zvýšit zalistovací poplatek zhruba na čtvrt miliardy korun. Proto zastupitelstva Brna i kraje rozhodla, že se letos závody nepojedou a spolek může jít do insolvence.

ČTK

Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly


Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned dvaadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.