Nejtěžší víkend kariéry. König předvedl v Jerezu špičkové výkony, vše zastínila tragédie

26. září 2021 18:07 - Praha

Nejtěžší víkend dosavadní kariéry má za sebou český motocyklový závodník Oliver König. V závodech v Jerezu sice předvedl špičkové výkony, když se držel vpředu a bojoval o přední příčky. Jenže ve třídě Supersport 300 bylo hodně pádů a jeden z nich skončil tragicky. Dean Berta Viñales v sobotu podlehl svým zraněním. „Byl to velmi nadějný jezdec, nálada v paddocku byla hrozná. Bohužel je to odraz našlapané třídy, kde je hodně mladých a agresivních jezdců. Před koncem sezony se navíc chtějí předvést, a tak riskují," tvrdil König, který v sobotu skončil na desátém místě a v neděli byl jedenáctý.

 

Václav Duška jr.

I když startoval ze třetí desítky, byl velmi často vidět. V sobotu hned v prvním kole vybojoval jedenáct míst, v jednu chvíli byl šestý. V neděli se dokonce dostal na druhou příčku, v posledním kole držel skvělé čtvrté místo, nakonec se ale propadl.

„Měl jsem vymyšlenou strategii pro závěr závodu, schválně jsem se tam tolik necpal. Jenže v poslední zatáčce mě sestřelil namotivovaný Brazilec Kawakami. Naštěstí jsem nespadl, ale propadl jsem se za první desítku. Jinak jsem plánoval ze slipstreamu zaútočit na bednu, což by vyšlo," smutnil König.

Tragédie! Havárii v MS supersportů nepřežil patnáctiletý bratranec Mavericka Viňalese

Český jezdec z týmu Movisio by MIE chtěl ve Španělsku ukázat, že jeho třetí místo v Mostě nebyla náhoda. Na trati bojoval s těmi nejlepšími, jeho manévry byly promyšlené. Jenže k vidění byla řada drsných pádů, z nichž po hromadné havárii jeden skončil tragicky. Snaha Königa tak přišla vniveč.

„Všichni z toho byl zdrcení, hotoví. Čekal jsem, že je to poučilo a na trati se to trochu zklidní. Ale nestalo se tak. Už ve warm-upu jeli všichni bez hlavy, v závodě také. Opět jsem měl kombinézu černou od kol jiných jezdců. Opravdu je to někdy strašné," dodal König, který má souboje jinak moc rád a baví ho.

„Proto, aby se ve třídě Supersport 300 někdo prosadil, tak musí na motorce jet agresivně. Chápu, také já se o to občas snažím. Je ale nutné mít alespoň základní ohled na jiné a nevjíždět do sebe. Pak to končí bohužel tragicky," povzdechl si pražský jezdec, který se s Deanem Bertem Viñalesem moc neznal. „V Jerezu jsme se ale poprvé pozdravili, jinak jsme spolu nikdy nemluvili. Pocházel ze slavné motocyklové rodiny."

Königa teď čeká poslední letošní závod v Portugalsku. Tam chce opět útočit na stupně vítězů a vylepšit své dosavadní patnácté místo v celkovém pořadí. „Ve Španělsku jsme si ukázali, že mám jednu z nejlépe připravených motorek ve startovním poli. Za to chci poděkovat moc týmu a mechanikům. Věřím, že v Portugalsku se na bednu podívám," dodal König, kterého chválil týmový manažer Miloš Čihák: „Předvedl dva top odjeté závody. Oba rozhodl někdo jiný než Oliver."

rjm, Sport.cz

Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly


Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned dvaadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.