Doyle čtvrté vítězství na Zlaté přilbě nepřidal, ve finále ho porazil Dudek

3. října 2021 16:44 - Pardubice

Vítězem Zlaté přilby v Pardubicích se stal poprvé v kariéře Polák Patryk Dudek. Devětadvacetiletý jezdec v 73. ročníku ukončil kralování Australana Jasona Doylea, jenž se mohl stát prvním mužem, který nejstarší plochodrážní závod světa vyhraje čtyřikrát za sebou. Doyle tentokrát skončil druhý, třetí místo obsadil Fin Timo Lahti. Čechům závod nevyšel.

 

Josef Vostárek, ČTK

Dudek předvedl fantastické tři jízdy v řadě. Po úvodní rozjížďce první semifinálové skupiny, v níž byl spolu s Doylem a skončil až pátý, proměnil další dva starty ve vítězství a zajistil si účast v šestičlenném finále. V něm se mu povedl nejlépe start a s velkým náskokem zvítězil. Za Doylem a Lahtim skončili Australané Jack Holder a Max Fricke, šestý byl první Američan ve finále po osmi letech Luke Becker.

Pro vítězného Dudka, vicemistra světa z roku 2017, kdy ho jako jediný v seriálu Grand Prix předčil právě Doyle, byl triumf na svítkovském oválu před zaplněnými tribunami náplastí za rok 2015, kdy měl obrovskou smůlu. Před šesti lety vyhrál všechny čtvrtfinálové i semifinálové jízdy, do nichž nastoupil, a až do posledního kola vedl i finále. Poté jej ale zastavila technická porucha a slavil Chorvat Jurica Pavlic.

Vítěz Patryk Dudek z Polska.

Josef Vostárek, ČTK

O to větší byla jeho radost dnes, kdy převzal unikátní trofej v podobě pozlacené zlaté přilby a nový motocykl. "Povedl se mi start a do poslední chvíle jsem pak jen doufal, že vydrží motocykl a dojedu až do cíle," řekl Dudek na tiskové konferenci.

Jack Holder z Austrálie.

Josef Vostárek, ČTK

"Ten závod je velmi prestižní a jsem hrozně rád, že se mi tady konečně podařilo vyhrát. Je to pro mě velká satisfakce za ten rok 2015. Těším se, že se za rok vrátím. Určitě přijedu rád znovu, abych se pokusil dnešní vítězství obhájit," dodal Dudek.

Ve čtvrtfinále se představili čeští jezdci Hynek Štichauer a Petr Chlupáč, ale ani jednomu z nich se nepodařilo proklestit si cestu do dalších bojů. Z pozice náhradníka absolvovala hned šest jízd osmačtyřicetiletá domácí legenda Jaroslav Petrák.

Zlatá přilba, 73. ročník mezinárodního závodu na ploché dráze v Pardubicích:
Finále A:
1. Dudek (Pol.)
2. Doyle (Austr.)
3. Lahti (Fin.)
4. J. Holder
5. Fricke (oba Austr.)
6. Becker (USA).
Finále B:
1. Smektala
2. Jamróg (oba Pol.)
3. L. Bjerre (Dán.)
4. Ellis (Brit.)
5. Žagar (Slovin.)
6. Ch. Holder (Austr.) nestartoval.
Prodloužený plochodrážní víkend vrcholí v pondělí v 18.00, kdy v Praze na Markétě startuje 52. Tomíčkův memoriál (mj. s Václavem Milíkem, Josefem Francem, Dánem Matiasem Nielsenem, Němcem Lukasem Fienhagem)
ČTK

Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly


Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned dvaadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.