Hanikův tým byl na závěr vytrvalostního MS v Mostě těsně druhý

9. října 2021 18:39
(Aktualizováno: 9. října 2021 19:24)

Tým Yart - Yamaha, za který závodí i český jezdec Karel Hanika, obsadil v dramatické koncovce závěrečného podniku motocyklového mistrovství světa ve vytrvalostních závodech v Mostě těsně druhé místo. V šestihodinovém závodě ztratil Hanika s týmovými kolegy Marvinem Fritzem z Německa a Italem Niccolou Canepou jen sedm setin sekundy na vítězný tým BMW Motorrad world endurance. Třetí místo obsadil tým Yoshimura Sert Motul, který ovládl celý šampionát.

 

Profimedia.cz

"Jsem hodně naštvaný. Prohrát šestihodinovku o pouhých sedm setin sekundy, to hodně zamrzí. Začalo to pro nás špatně, protože motorka nestartovala a stalo se nám to ještě při prvním střídaní. Posléze jsme se začali rozjíždět s neutrálem a už se to zlepšilo. Celkově jsme těmi (technickými) problémy ztratili kolem čtyřiceti sekund," uvedl Hanika.

Hanikův týmový kolega Fritz po problémech s nastartováním motocyklu odjížděl ze startu předposlední. Po skvělé stíhací jízdě se na konci první hodiny dotáhl do špičky. Stroj převzal Hanika, ale problémy se startérem ho zdržely o další cenné sekundy. Oba jezdci doplnění o Canepu pokračovali ve stíhací jízdě. Fritz v závěru útočil na krajana Markuse Reiterbergera, ale ten ve finiši neudělal jedinou chybu a na cílové rovince se nenechal předjet.

Hanika dojel v závodě superbikového MS v Mostě 18., König šestý v supersportech

"Navíc nám nevycházely zastávky v boxech, měli jsme o jednu více než soupeři. V závěru jsem byl hodně nervózní, Marvin Fritz dělal, co šlo, ale zkušený Reiterberger neudělal chybu," dodal Hanika.

TME Racing celkově osmý

Celkově osmé místo obsadil český tým TME Racing, v němž se střídali Filip Salač, jenž si odskočil ze světového šampionátu Moto3, Oliver König a Dominik Jůda. Domácí trojice skončila druhá v kategorii Dunlop Independent Trophy.

"Startoval jsem jako první, takže to byly obrovské nervy, protože to nejedu za sebe a nechci celému týmu zkazit výsledek. Všichni tady tvrdě pracovali a bylo by hloupé udělat nějakou chybu hned na začátku. Celkově jsme se s tím dobře popasovali, a když jsem při svém druhém střídání viděl, že jsme dokonce první, tak mě napadlo, my na to vážně máme," řekl s úsměvem König.

Salač měl ve Velké ceně Ameriky těžký pád, skončil v nemocnici

Spokojený byl i Salač. "Bylo to fyzicky náročné, ale jinak než v Moto3. Jel jsem padesát minut, pak stejný čas pauza a takhle třikrát dokola. Neumím si představit jet čtyřiadvacet hodin a smekám klobouk před všemi, co to dokáží. Při třetím pobytu na trati už jsem nemohl pořádně brzdit. Na motorce jsem seděl po jednom testování vlastně podruhé a užil jsem si ji," řekl Salač.

Závěrečný podnik motocyklového mistrovství světa ve vytrvalostních závodech v Mostě - 6 hodin:
1. BMW Motorrad world endurance team (Michalčik, Reiterberger, Foray) 213 kol,
2. Yart - Yamaha official team EWC (Hanika, Fritz, Canepa) -0,07
3. Yoshimura Sert Motul (Black, Simeon, Guintoli) -1 kolo
...8. TME Racing (Salač, König, Jůda) -6 kol
9. Energie Endurance 91 (K. Pešek, Roussange, Choy) -10 kol
17. Maco Racing team (Ježek, West) -20 kol.
ČTK

Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly


Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned dvaadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.