Češi skončili druzí v automobilové Lize mistrů. Vyhráli Italové

14. února 2019 16:47 - Praha

Stupně vítězů, jen jedna země předstihla Česko. Zástupci českého motorsportu byli druhou nejúspěšnější národností v závodech mistrovství světa a Evropy pořádaných Mezinárodní automobilovou federací (FIA). V žebříčku takzvané Ligy mistrů předstihla Českou republiku v minulém roce jen Itálie.

 

archiv Jana Kopeckého

Češi v roce 2018 získali sedm titulů, pět druhých a stejný počet třetích míst. Nasbírali tak celkem 36 bodů. Vítězní Italové získali za sedm prvních, devět druhých a sedm třetích míst v seriálech FIA o deset bodů více. Třetí Němci měli stejně jako čtvrtá Velká Británie a páté Švédsko 32 bodů. Do první desítky se mezi evropské země vešla na osmém místě Brazílie.

"Minulý rok byl pro české barvy výjimečný, obzvlášť vezmeme-li v úvahu nesrovnatelně nižší prostředky, kterými naši zástupci disponují v porovnání s konkurencí. Tento handicap však umí nahradit znalostmi, zkušeností a především obrovským odhodláním," uvedl prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček.

Liga mistrů 2018    
Pořadí Země Body
1. Itálie 46
2. Česko 36
3. Německo 32
4. Velká Británie 32
5. Švédsko 32
6. Francie 29
7. Belgie 21
8. Brazílie 17
9. Rusko 15
10. Lotyško 13

O nejvýraznější české úspěchy se loni postarali Patrik Hájek, který se stal mistrem světa motokár v kategorii KZ a Jan Kopecký, jenž ovládl rallyeové MS v kategorii WRC2.

Čeští autokrosaři zcela ovládli mistrovství Evropy. Ze čtyř kategorií vypsaných pro evropský šampionát si odvezli tři mistrovské tituly. Václav Fejfar, Petr Nikodém a Jakub Novotný tak dokázali, že v autokrosu patří mezi absolutní evropskou špičku.

lik, ČTK, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned třiadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.