Tatry prošly hladce technickou přejímkou Dakaru

5. ledna 2007 11:12 - LISABON

Úvodní fázi rallye Dakar, pro fanoušky atraktivní, ale pro závodníky úmornou, má Loprais Tatra team úspěšně za sebou. Jak závodní vůz Aleše Lopraise, tak doprovodná šestikolka Martina Kahánka prošly bez zaváhání. Celá přejímka v Lisabonu se tradičně protáhla až do večerních hodin kvůli enormnímu množství účastníků.

 

www.loprais.cz

Úvodní částí jsou tradičně administrativní přejímky, kde se kontrolují licence všech zúčastněných, a homologace vozu. Závodníci navíc přebírají a montují bezpečnostní výbavu, která je pro rallye předepsána. Ať už se jedná o systém varovných signálů Sentinel, systém satelitního sledování vozidel Iritrack a E-Track, nebo se fasuje speciální navigační přístroj GPS. Posádky zároveň dostávají  itinerář a mapu na evropskou část závodu, lodní lístky na přelodění do Afriky, a probíhá kontrola zdravotních výkazů.

Zároveň se kontroluje základní bezpečnostní výbava vozu. "Naše auto prošlo celkem v pohodě, měli jsme pouze miniaturní problém v podobě už starší baterie náhradního napájení GPS přístroje. Komisařům se tři roky zdály být moc, tak jsme museli koupit novou," řekl k průběhu přejímek mechanik a navigátor soutěžní posádky Petr Gilar.

Následuje technická přejímka ve zvláštním, k tomuto účelu dislokovaném stanu. V něm vůz dostane startovní číslo a registrační cedulku rallye a zároveň komisaři zaplombují blok motoru a turbodmychadla. Protože se přejímka protáhla do večerních hodin, náš tým komisařům jejich úlohu trošku ulehčil. Petr Gilar vydatně asistoval při plombování motoru a mechanik z doprovodného vozu Petr Čapka nezapřel letitou praxi výrobce všech reklamních tatrováckých polepů a všechna čísla nalepil osobně.

Po přejímce zamířila závodní Tatra č. 512 do parc fermé, tedy uzavřeného parkoviště závodních strojů, kde vozidla zůstávají až do startu soutěže, aby na nich nikdo nemohl provádět jakékoli úpravy.


Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned třiadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.