Živě

Buggyra počítá pro Dakar se Šoltysem. Zkušený Kolomý má pozastavenou činnost

15. června 2019 11:26 - Tunis
(Aktualizováno: 15. června 2019 11:36)

Tým Tatra Buggyra Racing se vrací z desetidenního náročného testování v Tunisku, během kterého byl naplno odstartován i projekt Buggyra Academy. Na všechny zúčastněné nyní čeká důkladné vyhodnocení tuniské mise. Jisté je, že Dakar 2020 pojede posádka Martina Šoltyse. Osvědčený Martin Kolomý má pozastavenou závodní a marketingovou činnost z důvodu opakovaného nerespektování dohod mezi týmem a pilotem.

 

Buggyra media

Tvrdá zkouška skončila, tým může být spokojený. „Podařilo se nám zde odzkoušet opravdu všechno, co jsme chtěli. Nové zesílené kardany, pro které jsou v podstatě nejhorší malé kvalty a sypký písek, kde se s krouťákem dostáváme hodně vysoko, jsme podrobili opravdu extrémní zátěži. Tak náročné podmínky jako tady nikde v Evropě nenajdeme," vysvětluje šéfkonstruktér David Vršecký důvod testování v Tunisu.

„Teploty se přes den vyšplhaly vysoko přes čtyřicet stupňů, takže jsme si mohli otestovat i chladící systém, který máme z velké části nový a musím říct, že všechno fungovalo. Veškerá data ale ještě důkladně vyhodnotíme v BTC," dodává.

Martin Šoltys v kabině kamionu.

Buggyra media

Se stovkami kilometrů v sypkém písku se popasoval i pilot Martin Šoltys. „Jezdili jsme téměř každý den. Brzy ráno za úsvitu, kdy je písek ještě studený a tolik se nesype, i v odpoledních hodinách, kdy je tomu právě naopak. Tam už člověk potřebuje nějaké zkušenosti, aby se nezahrabal. Vyzkoušeli jsme si i navigaci, která je v tomto terénu také náročná. Musím říct, že z Tuniska odjíždím s dobrými pocity a plný naděje," pochvaluje si.

Co bude s Kolomým...?

Ožehavé téma posledních týdnů uvedl v úterním živém vstupu na pravou míru mentor týmu Martin Koloc. „Martin Kolomý je smluvním jezdcem týmu Tatra Buggyra Racing. V tuto chvíli má kompletně pozastavenou závodní a marketingovou činnost z důvodu opakovaného nerespektování dohod mezi týmem a pilotem. Každopádně s určitostí víme, že Dakar 2020 pojede posádka Martina Šoltyse. Zda do druhé Tatry usedne opět Martin Kolomý, nebo někdo jiný, budeme projednávat v následujících týdnech," avizuje Koloc.

Nefalšovaná písečná rapsodie...

Buggyra media

„Potřebujeme budovat tým na silných základech. Mít jezdce, kteří s týmem žijí a dýchají za něj. Proto jsme se také rozhodli založit projekt Buggyra Academy, jehož prostřednictvím chceme hledat právě nadějné piloty již od dětských let a pomoci jim s jejich růstem. Po světě se pohybuje nepochybně hodně talentů motorsportu, ale momentálně se dokáží prosadit převážně ti, kteří na to mají patřičné finanční možnosti. To chceme změnit a dát šanci opravdu všem, kteří splní daná kritéria," vysvětluje.

První opravdu náročnou zkouškou Buggyra Academy prošla v Tunisku Aliyyah Koloc. „Je vidět, že talent má, a hlavně se nebojí. Vyzkoušela si jak jízdu s buggy Can-Am, tak s Tatrou. V minulých týdnech usedla také za volant okruhového speciálu nebo Škody RS. Zatím je to hledání, co jí bude sedět nejvíc. Učí se velmi rychle. Pokud bude pokračovat v tvrdé práci, má našlápnuto hodně vysoko," hodnotí členku akademie Vršecký.

dos, Sport.cz

Časová osa: Rallye Dakar 2021

Filtr článků - Rallye


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.