Rubriky:

Rallye

Živě

Kvůli lesním požárům se v Austrálii nepojede závěrečná rallye MS

12. listopadu 2019 08:38 - Coffs Harbour
(Aktualizováno: 12. listopadu 2019 08:54)

Kvůli lesním požárům byla zrušena víkendová Australská rallye, závěrečný díl mistrovství světa v automobilových soutěžích. Titul mezi jezdci si již před dvěma týdny v Katalánsku zajistil Estonec Ott Tänak z Toyoty, vítězem hodnocení týmů je po zrušení rallye Hyundai.

 

Twitter

Organizátoři ještě v pondělí plánovali, že vzhledem k rozsáhlým požárům ve státu Nový Jižní Wales rallye uspořádají na zkrácené trase. Nakonec se však kvůli bezpečnosti více než tisícovky pořadatelů, závodníků a pomocného personálu rozhodli soutěž zrušit.

"Pořádat rallye v této situaci není vhodné. Naše myšlenky jsou s obyvateli Nového Jižního Walesu, především s těmi, kteří přišli o své milované, o své živobytí a domovy. Děkujeme rallyeové komunitě za pochopení," uvedl šéf Australské rallye Andrew Papadopoulos.

Plameny si v Novém Jižním Walesu na jihovýchodě země dosud vyžádaly tři mrtvé a od pátku zničily přes 150 domů a skoro 10 000 kilometrů čtverečních. Kvůli popáleninám a dalším zraněním souvisejících s ohněm muselo vyhledat ošetření více než sto lidí včetně 20 hasičů. Úřady se obávají, že vítr nynější požáry dál rozfouká.

Po triumfu přestup! Tänak bude jezdit za Hyundai

Zrušením Australské rallye se uzavřela sezona, v níž po 15 letech skončila éra francouzských šampionů Sébastiena Loeba a Sébastiena Ogiera. Titul získal s náskokem 36 bodů Tänak před továrním jezdcem Hyundai Thierrym Neuvillem z Belgie, jenž je vicemistrem světa počtvrté za sebou a popáté v životě.

Hodnocení značek ovládl poprvé v historii tým Huyndai, který po Katalánsku vedl o 18 bodů před obhájcem titulu Toyotou. Právě za Huyndai bude od příští sezony jezdit Tänak a vytvoří mimořádně silnou dvojici s Neuvillem.

Konečné pořadí MS v automobilových soutěžích (po 13 závodech po zrušení Australské rallye):
1. Tänak (Est./Toyota Yaris) 263 b.
2. Neuville (Belg./Hyundai i20) 227
3. Ogier (Fr./Citroën C3) 217
4. Mikkelsen (Nor./Hyundai i20) 102
5. Evans (Brit./Ford Fiesta) 102
6. Meeke (Brit./Toyota Yaris) 98,
...19. Kopecký (ČR/Škoda Fabia R5 Evo) 5.
Pořadí týmů:
1. Hyundai 380
2. Toyota 362
3. Citroën 284
4. M-Sport Ford 218.
ČTK

Časová osa: Rallye Dakar 2020

Filtr článků - Rallye


Australian Open 2020

108. ročník grandslamového turnaje Australian Open se odehraje od 20. ledna do 2. února tradičně na dvorcích Melbourne Parku. Z loňského roku tituly obhajují Srb Novak Djokovič a Japonka Naomi Ósakaová, která ve finále porazila Petru Kvitovou.