Loeb porazil v Norsku Hirvonena o 10 sekund a vede MS bez ztráty bodu

HAMAR

Francouz Sébastien Loeb s citroënem vyhrál Norskou rallye a v součtu s triumfem v zahajovací soutěži v Irsku vede mistrovství světa s plným bodovým ziskem. Pětinásobný šampión odolal na severu Evropy i na méně oblíbeném sněhu útokům finských soupeřů ve fordech, svého hlavního rivala Mikku Hirvonena ale porazil o pouhých deset sekund. Třetí Jari-Matti Latvala už ztratil bezmála půldruhé minuty.

Český pilot Martin Prokop za volantem mitsubishi skončil šestnáctý a v kategorii produkčních vozů obsadil třetí místo. Vyhrál Švéd Patrik Sandell s vozem Škoda Fabia S2000.

Loeb získal 49. prvenství v kariéře, v Norsku ale triumfoval poprvé. Při premiéře severské soutěže v roce 2007 skončily jeho naděje zdržením v závěji a ztrátu na piloty fordů v čele s vítězným Hirvonenem už tehdy nedohnal. Na sněhu dosud dokázal Loeb zvítězit jen ve Švédsku v roce 2004.

Tentokrát vedl od konce první etapy, ale až do závěrečné zkoušky musel odolávat Hirvonenovým útokům. Finský pilot vyhrál v posledním dnu čtyři ze šesti testů a po předposlední erzetě bylo jeho manko oproti sobotním patnácti sekundám poloviční. Loeb ale nejrychlejším časem v poslední zkoušce vítězství uhájil.

"Bylo to vydřené vítězství," řekl Loeb a přiznal, že si situaci v závěru sám komplikoval. "Udělal jsem dvě chyby, které mě stály nějakou tu sekundu. Hirvonen mě držel pod tlakem, takže jsem musel jet na hranici možností. Skutečně to líp nešlo," uvedl obhájce titulu.

Naopak jako bezchybný zhodnotil svůj výkon v posledním soutěžním dnu Hirvonen, na zopakování vítězství z roku 2007 mu to ale nestačilo. "Nemohu si nic vyčítat. Dnes to pro mne znamenalo jet hop, nebo trop. Zkusil jsem všechno, ale nestačilo to," uvedl Hirvonen, který se v průběžné klasifikaci posunul na druhé místo. Na Loeba ztrácí šest bodů.

Norská rallye - konečné pořadí
1. Loeb, Elena (Fr., Mon./Citroën C4) 3:28:15,9, 2. Hirvonen, Lehtinen -9,8, 3. Latvala, Anttila (všichni Fin./Ford Focus) -1:21,8, 4. H. Solberg, Menkerud (Nor./Ford Focus) -3:33,5, 5. Sordo, Martí (Šp./Citroën C4) -3:52,0, 6. P. Solberg, Mills (Nor., Brit./Citroën Xsara) -6:25,4, 7. Wilson, Martin (Brit./Ford Focus) -6:35,6, 8. Aava, Sikk (Est./Ford Focus) -6:49,1, ...16. Prokop, Tománek (ČR/Mitsubishi Lancer) -24:24,4, 20. Tarabus, Trunkát (ČR/Fiat Grande Punto) -34:17,2, 34. M. Semerád, Ceplecha (ČR/Mitsubishi Lancer) -70:49,9.
Průběžné pořadí MS (po 2 z 12 závodů): 1. Loeb 20 b., 2. Hirvonen 14, 3. Sordo 12, 4. H. Solberg 10, 5. Latvala 6, 6. Atkinson, Prévot (Austr., Belg./Citroën C4) 4.
Pohár konstruktérů: 1. Citroën 32, 2. Ford 22, 3. Stobart Ford 16, 4. Citroën Junior Team 8.